Cristi

probleme treapta a 5-a

38 posts in this topic

Problema asemanatoare : sare din treapta 5 la frana de motor sau frana de serviciu ( la reducerea vitezei ) ... cat e de mare beleaua ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste cateva randuri mai sus. Ai aceeasi problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce sa cred , oricum le-am citit inainte de a posta si nu se prea potrivesc cu problema mea ...

La rece , la cald , cu motorul oprit , nu caraie .

Sau de abia acum o sa inceapa sa " caraie " , iar la celelalte trepte , no problem momentan .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eeeeeeeexact... Intai sare din viteza, apoi caraie cand crapa si sincronul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci ce-i de facut in primul rand ca sa nu-mi gaureasca buzunarul prea tare , bineinteles in afara de a merge la mecanic ?

A se intelege ca vreau sa ma duc la mecanic ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand ai schimbat ultima data uleiul in cutie?De care ai pus?

Mergi la un mecanic si in functie de diagnoza,ai 2 posibilitati:

1.repari cutia ta

sau

2.cumperi alta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutia lui Pasteurxxx este de Reno nu de Volvo, asa ca mai bine cauta o cutie de Laguna/Megane si face din 2 una SAU vede ce piesa este defecta si cumpara acea piesa, daca este sincronul scapa ieftin pt ca acesta costa ~240 lei .

Daca sunt mai multe piese defecte nu prea merita reparatia, adica trebuie puse pe hartie, daca este mai ieftina o cutie de Reno decat una de Volvo atunci sa ia una de Reno DAR am o vaga impresie ca difera carcasa, daca este ieftina cutia de Volvo a rezolvat problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ori cutie de la @cipilika

Ori desfaci, si probabil picuratorul + furca de la viteza a 5-a sunt topite / deformate... Incerci sa desfaci initial doar capacul alb din capatul cutiei.

Cutia este de Renault, model JC5-222.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am vorbit telefonic cu un mecanic ( o cunostinta sau amic de-a lu' Roberto ) , care mi-a zis ca s-ar putea sa fie doar " dereglata " timoneria si nu e ceva foarte grav , zicea ca a mai reparat la o Laguna o problema asemanatoare sau in cel mai rau caz imi spune de ceva bucse uzate ce ar trebui inlocuite . Mi-am permis sa-mi dau si io cu parerea cand am vorbit cu el spunandu-i ce am am citit pe forum iar concluzia a fost ca bineinteles , pana nu o vede nu are diagnosticul final.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te rugam sa ne prezinti și noua rezolvarea când se repara.. Mulțumim!

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a rezolvat " enigma " : surubul cu cap TX ( nu stiu marimea ) ce tine pinionul cu 31 de " dinti " de la viteza a 5-a ( ala ce are legatura cu restul cutiei ) s-a defiletat complet si a blocat cam tot ce se putea , plus a " reusit " sa rupa si un dinte de la pinionul mai sus amintit . Cred ca este ceva rarissimo ...

Mecanicul de care v-am spus mai sus ca " ma rezolva " , e un baiat de nota zece in ceea ce priveste meseria lui dar si-n rest , m-a asigurat ca o vreme o sa pot circula cu acel pinion fara un dinte pt a 5-a , dar a ramas sa-l cautam intre timp pe la dezmembrari fiindca nou , " orighinel " e cam piperat pt portofelul meu .

Apropos ... l-am sunat si pe Ciprian ( @cipilika ) , dar din cate banuiam io cu mecanicul cutia se vinde din dezmembrari toata ; asa ca m-ar fi ajutat cu toata placerea , dar pe mine m-a interesat doar acea piesa din cutie ( mai bine zis - din anexa cutiei ) . Deci daca cumva " va incurca " prin curte sau garaj pinionul respectiv ... raman dator !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si pinionul parca era 800 lei, este mai putin decat o cutie SH .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa zic depinde ... de unde-l comanzi ! Oricum momentan nu ma bag ; poate pica vre-o " castana " , ce sa mai , bine ca am scapat ... doar cu atat .

Dar tare-s curios cat de dese sunt " defiletarile " astea ... nu-mi vine sa cred si acuma ca se poate una ca asta , mai ales la Volvo ( bineinteles cutie Renault ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now