alexandrubog

anvelope iarna

39 posts in this topic

Eu am Vredestein Snowtrac 3...si nu regret nici o clipa cumpararea lor iarna trecuta. Mers in Poiana Brasov, Sibiu, starzi laturalnice pe zapada si gheata...nici o problema.

Snowtrac 3 declared test winner in the leading European winter tyre test.

The Snowtrac 3 has been declared the TEST WINNER in the most important winter tyre test in Europe! Every year the German ADAC, Switzerland’s Touring Club Schweiz and the ÖAMTC from Austria organise a major winter tyre test, These motoring associations, equivalent to the Netherlands’ ANWB, are leaders both in their own country and abroad. The winter tyre test which they organise is therefore a highly prestigious event every year.

  Together with 20 other winter tyres from competitors, this winter tyre was subjected to various tests and came out as the top performer! This result earned the Snowtrac 3 the title “Highly Recommendedâ€.

  A few quotes from the test about the Snowtrac 3:

“The best result on snow and iceâ€

“Very good on all relevant safety aspectsâ€

“Very economical on fuel consumptionâ€

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La anvelope de SUV nu stau asa de bine, acolo Conti si Bridgestone fac legea si oricum testele facute de ADAC eu nu pot sa le iau de corecte pt ca exista multe inadvertente, cauciucurile chinezesti sunt mereu cotate ca fiind cele mai proaste DAR numai de nemti, alte siteuri coteaza corect cauciucurile NANKANG care la cat costa merita fiecare banutz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca un fapt divers despre cum se fac afacerile in frumoasa noastra patrie ,va pot spune ca am comandat 4 anvelope de pe un site al celor de la Chemtraders care ,cel putin in urma cu vreo 3 ani erau mari importatori de anvelope si aveau mii de anvelope pe stoc...bun ,deci fac comanda de 4 anvelope de pe un site incredibil de cretin gandit si vreau sa sun sa intreb de unde le pot ridica si daca le pot plati in numerar la ridicare si nu prin ordin de plata la banca cum se precizeaza in site....toata ziua de azi am sunat in disperare la toate numerele de telefon afisate(inclusiv un numar scurt care teoretic ar trebui s afunctioneze brici ) si nu a raspuns nimeni.Din cand in cand numarul suna ocupat deci cineva era in viata pe acolo.Am incercat sa i contactez prin 2 variante diferite online dar mesajele mi s au intors cu eroare,in concluzie DEZASTRU...si astia ar fi vrut sa le platesc prin banca si eventual sa stau acasa cuminte si sa astept sa ma contacteze ei. Ce dracu de firma mai e si asta unde nu raspunde nimeni la telefon?Cum dracu fac astia afaceri?Ma rog sunt niste intrebari retorice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu i-a lovit criza pe astia, au de toate - ce sa mai vanda si la altii ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu raspund fiindca sunt foarte ocupati. Eu vinerea trecuta am sunat timp de 2 ore la o gramada de firme din Bucuresti ,nu numai la una, si nu raspundea nimeni. Prin urmare a trebuit sa ma duc personal si sa fac o rezervare pt sambata dimineata la ora 8. Sambata la 7.15 am ajuns acolo si eram deja al treilea. Pana la 8 cand s-a deschis se adunasera deja vreo 10 masini. S-a facut si lista ...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, pai la fel am patit eu, am gasit la un online niste anvelope la pret bun, zic hai sa sun, 3 numere toate sunau ocupat, ma duc acolo si era revolutie, 20 de masini asteptau toata lumea agitata, il intreb pe sef daca are anvelopele de care aveam nevoie si ma trimite la fete, intru inauntru intr-o camaruta de 3x3 unde mai asteptau 7 persoane, unii intrebau, alti plateau si altii urlau . Ajung sa intreb si eu si observ o chestie interesanta, fata de la facturat era cu un deget pe tastatura, un oki catre client, alt deget pe pix si alt oki in monitor si mai avea degetul fermecat cu care dadea reject la cei care sunau la telefon, deci m-a spart rasul si mi-a raspuns la intrebarea de ce nu raspundea nimeni.

Pai cum pana mea sa raspunda cand trebuia sa dea informatii, sa factureze si erau 20 de clienti care asteptau si mai venea si cate un ametit ca mine sa intrebe ;D

Oricum eu sincer ii inteleg, nu este o afacere care merge tot timpul anului si nu are sens sa angajezi 5 oameni sa-ti raspunda la telefon si in toiul verii sa-i dai afara ca deh nu ai cu ce sa-i platesti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am fost personal la depozitul celor de la chemtraders sa mi ridic si sa platesc anvelopele comandate si acolo am aflat ca cei de la sediul central care primesc comenzile sunt in concediu demult,deci si prin urmare comanda mea online nu valoreaza doi bani...acum imi pun problema ce dracu se intampla cu cei care comanda online si platesc prin ordin bancar asa cum sunt instruiti pe site? cei de la depozit pe langa faptul ca nu aveau pe stoc produsele de pe site mi au zis ca numai din ianuarie se reia activitatea...asta apropo de cat de ocupati sunt..nu sunt ocupati sunt doar niste nesimtiti ordinari si oricum am observat ca noi romanii ne grabim sa scuzam foarte repede orice fel de servicii proaste.Ori oamenii sunt prost platiti ori sunt ocupati etc

In consecinta avand in vedere ca la majoritatea magazinelor care vindeau si instalau anvelope era revolutie m am dus la norauto langa carrefour militari si mi am cumparat niste bridgestone blizzak lm30,sper sa fie bune.

Oamenii de acolo sunt foarte politicosi,totul este spatios,curat ,n am asteptat deloc si totul a fost ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt rele, acum sa astepti prima zapada sa vezi cum se comporta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alexandrubog cred ca glumesti, Blizzak LM30 sunt niste anvelope de iarna exceptionale, in toate testele sunt foarte recomandate, deci nu bune sau acceptabile, ai facut o afacere foarte buna cu ele .

Sa le stapanesti sanatos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D :D

Pai daca si voi ati asteptat pana in ultimul moment,asa va trebuie

Anvelopele de iarna se pun de regula pe la 1 decembrie,nu cand vine prima ninsoare  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau când temperatura exterioară este in jur de 7-10 grade C.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am de iarna Bridgestone blizzak, vara Toyo, multumit.

Am gasit la webtire.eu, acum un an, preturi bune de tot, deduc si tva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now