adi_28

Inlocuire Hu original

26 posts in this topic

Buna tuturor.As vrea sa imi demontez HU original si sa il inlocuiesc cu un MP3 player 2DIn, nu tare as vrea un DVD, mie mai mult imi place un Mp3 player 2din, ca si in poza pe care o voi atasa....in poza afisajul este albastru, dar cred ca se poate modifica din meniul cd playerului sa fie si verde, in fine....

  Problema este urmatoarea....cand demontez HU original, acesta vine jos impreuna cu telefonul din masina? deoarece eu vreau sa imi ramana telefonul, deoarece este foarte practic si il folosesc destul de des.Am mai vazut ceva filmulete cu demontarea HU-ului original si am vazut ca el vine jos impreuna cu partea aia a telefonului (in filmuletul respectiv, masina nu era dotata cu telefon, exista doar acel suport si loc de telefon).Oare la masinile dotate cu telefon, se poate lasa telefonul la locul lui si sa schimb doar Hu, sau daca schimb HU trebuie sa renunt si la telefon ??? ????

Multumesc de ajutor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acesta ar fi modelul de cd player pe care as vrea sa il montez in masina.

Nu stiu daca se poate schimba iluminarea lui din meniu, sa fie pe verde....daca nu....oare cum ar arata in masina asa pe albastru ??? ???.Si oare se potriveste pe volvo, eu cred ca se potriveste pe orice masina care necesita 2din.

post-2809-12877871626888_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumos si modelul asta.deja stau pe ganduri care sa il aleg dintre Pioneer si Clarion. ???Amandoua le-as lua cam pe la acelasi pret....doar ca pioneerul nu e nou, dar arata ca si nou , nu este zgariat, sau deteriorat in vreun fel.La clarion vad ca se poate seta culoarea afisajului si butoanelor......asta imi place foarte mult, l-as putea seta pe culoarea verde, si ar arata ca si restul bordului....

Voi ce ziceti.....ce sa aleg?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amandoua sunt cam la fel si la design si la optiuni, la pioneer nu stiu daca poti sa-i setezi culoarea, in rest... dupa gustul tau  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar problema mare e........daca demontez HU original, acesta vine jos impreuna cu telefonul sau telefonul ramane la locul lui si iese afara doar HU-ul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce am frunzarit prin vadis, iese HU si telefonul ramane pe loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit ca exista pe piata, de vanzare, si replici ale acestor aparate, de exp Pioneer, nu stiu daca acest model 2din sau doar alte modele exista si replici....voi ati auzit de asa ceva?cum se poate diferentia un player original de o replica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Finisaje, serii, coduri de bare... Desi nu cred ca se mai chinuie chinezii sa le copieze, au scos deja HU proprii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma mi-am luat Pioneerul.Am insa o problema....imi trebuie o rama adaptoare 2DIN pentru masina.Gasesc de cumparat rama adaptoare 2din pentru Volvo S80? eu doar rama de S60 2din am gasit....pls ajutati-ma daca stiti ceva sau daca stiti cum sa fac....eventual ma gandeam sa cumpar o rama 1din de S80 si sa o decupez dupa aceea, sa fac din ea 2din...oare s-ar putea face asa ceva?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am reusit sa montez mp3 playerul 2DIn in masina...prima data am cumparat o rama adaptoare si am decupat-o pt 2DIN, am montat-o dar nu mi-a placut cum a aratat pe masina.Dupa aia am vb cu un prieten de al meu care se ocupa cu tuning la masini(sunt super adevarati baietii...PROTUNING se numeste firma) si mi-au facut ei o rama, exact dupa bord, cu curburi, linii etc exact ca ale bordului.Practic, au luat matrita de pe CD playeul original.Dupa asta mi-au decupat-o EXACT cat era 2DIN-ul, fara a mai fi nevoie de acea rama a CD playerului, rama care toate cd-playerele le au.Deci acuma arata exact ca si cum ar veni din fabrica asa....are aceleasi linii, imbinari perfecte..ca si din fabrica.Voi atasa ceva poze putin mai tarziu.

Dar problema e ca de cand mi-am montat Pioneerul in masina, nu mai merge navigatia masinii, adica nici macar nu mai iese afara din bord.Cred ca ea era in conexiune cu CD playerul original, si dupa ce l-am skimbat, si navigatia a devenit nefunctionala.Cum as putea sa fac sa mearga iar navigatia, fara a mai monta la loc HU-ul original?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niste poze nu pui sa vedem si noi cum a iesit???Navigatia???iti trebuie???sau displayul mai mult?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan, dupa inlocuirea HU-lui original, nici macar nu se mai ridica ecranul navigatiei.As vrea macar sa se ridice, sa fie functional....stiti voi vreo metoda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ursu ale noastre nu merg pe S80 si aia momentan nu mai au in stoc

@Adi nici nu o sa mai iasa vreodata display-ul din bord pana nu pui hu la loc,ca sa iasa iti trebuie un adaptor dar nu mai merge RTI-ul oricum

Uite aici ce iti trebuia ca sa ai Mp3 in masina http://www.volvotech.nl/product_info.php/products_id/198?osCsid=b94891f11a57148af808a56fc21c4f30

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt mult mai ieftine la producator, s-a mai discutat..... www.imiv.ca

Share this post


Link to post
Share on other sites

adi_28@ , dupa ce ai montat acel cd-player after market , nu a dat nici o eroare masina ? si cat a costat acea masca facuta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In bord nu-ti da eroare, insa iti apare in Vida, in momentul in care faci diagnoza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles , dar in loc de HU-603 pun alt hu -650 etc , merge plug&play , intreb deoarece am spart display-ul de la hu si vreau sa il schimb cu totul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca vrei sa-l schimbi cu HU 803, insa iti va trebui soft de la reprezentanta, ca altfel nu-ti va merge iluminarea. Si ca sa pui sistemul asta cu dolby, trebuie sa schimbi boxele (sa le pui pe cele de kevlar), amplificatorul OEM si cabluri de la amplificator la HU. HU 803, 650 etc, nu mai au in spate iesire pentru boxe. Au numai mufa verde de alimentare si iesirea pentru amplificator (si bineinteles cea pentru magazie). Deci daca esti dispus sa cheltui 250-300 de euro, pe sistemul audio, este foarte bine, pentru ca sunetul nici nu se compara

Share this post


Link to post
Share on other sites

650 , vroiam sa il schimb pe asta ca am spart display-ul,,,dar cred ca mai bine pun ceva after marchet si aia este

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci: Ca sa pui HU 650, te costa si mai mult, pentru ca este modelul de pe facelift, cu rama adaptoare de jur imprejur, iar asta inseamna ca trebuie ca cumperi si panoul de clima. Panou de clima, pe care trebuie sa il modifici, ca sa pui electronica din al tau, in celalalt, si nu prea se potriveste. Trebuie sa mai tai si sa faci ajustari. Panoul de clima nu-l poti schimba cu totul, pentru ca este codat pe fiecare masina in parte. Deci cel mai ok este HU 803. Sistemele aftermarket nu sunt cine stie ce. Eu am avut Bluepower (cu boxele de kevlar, amplificate) si nu mi-a placut cum se aude. Am revenit la HU 603 si o sa-mi iau un Yatour, care este absolut minunat!

Ia legatura cu Zack de pe forum, ca are un HU 601, pt piese si intreaba-l de display!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now