zack

Lichid servodirectie

106 posts in this topic

Nici pentru spălături nu-l recomand...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma depinde si pentru care spalaturi nu il recomanzi :D

Una peste alta nu stiu la voi,dar eu am in S60 un Castrol Dexron III parca si merge ceas,in afara faptului ca il arunca pe la capacul de la vas,la care ma gandesc sa ii confectionez eu o garnitura sa nu il mai arunce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci am facut flush cu 2 litri +1 litru in sistem ...original de volvo cei 3 litri....volanul merge mult mai usor ca inainte !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bună treabă, mai merge volanul "în salturi"?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma depinde si pentru care spalaturi nu il recomanzi :D

Una peste alta nu stiu la voi,dar eu am in S60 un Castrol Dexron III parca si merge ceas,in afara faptului ca il arunca pe la capacul de la vas,la care ma gandesc sa ii confectionez eu o garnitura sa nu il mai arunce.

Si la mine arunca pe sus, busonul costa vreo 70 lei da merita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi a mea scotea lichidul pe lângă buşon, acum nu mai scoate, după ce am "fund"ăţat bine garnitura de cauciuc şi gura rezervorului. Etanşează de mă tem să nu bubuie rezervorul, la cât e de bombat după o forjă ceva mai serioasă... ;D

Paul, nu cred că roşu trebuie la tine. Am explicat ceva mai devreme, o dată cu trecerea la pompe ZF şi cu apariţia S80-ului, Volvo au introdus lichidul Pentosin CHF 11S, adică verde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa schimb caseta de directie si atunci ii voi schimba si lichid.

Poti detalia putin operatiunea "fund"atatului?:D Sa vad daca merge si la mine,daca nu,asa cum a spus Adrian il voi schimba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e nicio filosofie, îl ştergi bine de tot cu partea abrazivă a unui burete de spălat vase, pe urmă, cu partea moale. Când îl pui la loc, faci câteva mişcări de închis-deschis (du-te - vino), de vreo 90o, înainte să-l laşi în poziţia închis. La mine a funcţionat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

HEIM volanul inca mai "salta" dar mai putin decat inainte ...mecanicul mi-a zis ca e din caseta de directie o sa fac si problema asta cand o sa aiba timp de mine...o sa revin cu informatii cu ce si cum am schimbat cand o sa termin.Oricum merita investitia cu schimbare ulei +flush!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, stai că nu înţeleg. De ce să meargă în şuturi caseta, că doar e hidraulică?! Ce naiba, doar n-o fi strâmbă cremaliera? Ţi-a explicat şi ce anume e defect la casetă, de merge în şuturi, sau te pune doar să o schimbi?

Nu cumva o fi din crucea cardanică mersul "săltăreţ"?

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rapsol, cand merge in "suturi" caseta nu se aude si un zgomot ?

Daca rotesti brusc de volan se aude un zgomot puternic?. Adica :cu volanul drept, rotesti o tura spre dreapta dupa care tragi brusc de volan dreapta/stanga . Daca se aude un zgomot puternic este un zgomot hidraulic "lovitura de ciocan" si este din cauza casetei de directie .

De obicei cand merge in suturi caseta face si acest zgomot tip "lovitura de ciocan" .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi care e explicaţia? Ghidajul cremalieirei varză?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea hidraulica a casetei, adica partea de piston, supape, etc .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdan...daca fac asa cum ai precizat,pusca ceva ...un zgomot destul de urat dar se aude mai mult pe loc cand fac stanga-dreapta mai brusc ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O fi caseta de directie ?cat costa ?:-s merita din dezmembrari ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O fi castea ?Casete este daca face zgomotele alea! :(Costul unei casete variaza in functie de vanzator 500 -700 ron.Se merita atunci daca cumperi de la cineva care inspira incredere .Parcuri,cineva de pe forum ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Având în vedere că e încă una din sumedenia de probleme comune, cred că şansele ca una din dezmembrări să facă la fel sau chiar mai rău sunt aproape 100%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Repsol Pe loc trebuie sa faca acel zgomot dar trebuie sa fie puternic si sa se simta usor in in podeaua masinii .

Daca asa face este de la caseta, cumpara o caseta SH si ai rezolvat problema .

@Salman, cred ca sunt ceva mai mari preturile pt caseta directie S60, eu stiam ceva de peste 200E .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am recondiţionat-o pe a mea, până la urmă. Încă n-am montat-o, mor de nerăbdare să văd ce-am realizat... ;D

Repsol, ai PM.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am vandut doua la pretul de 500 ron si pe asta prezenta o vand la 600 ron de pe T6.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore...daca o caseta are joc la peste 100k din punctul meu nu este o problema constructiva. PROBLEMA reala sunt GROPILE. Stiu un matiz cu 60k reali si are joc in caseta, am un kalos cu un usor joc in caseta...si are 120k. De ce nu si la volvo? Si a mea are putin joc dar nu-l simt in volan. (s80-ul are 188k de Romania).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, dacă tu compari Volvo cu Matiz sau Kalos...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Compar!! Tot 4 roti si un volan au!!!

ps: Principiul de functionare nu este cu mult mai diferit.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ne punem să comparăm aşa, am şi eu câteva maşini pe care le cunosc:

Fostul meu Opel Astra 1.7 DTI din 2002, la peste 200000 km, nu a avut niciodată vreo problemă cu direcţia, nu avea jocuri, nu suna, nu curgea nimic şi tot prin gropi româneşti a fost siluit. Concluzia, atunci? Opel e mult peste Matiz. Şi peste Volvo.

Opel. For life ;D

Peugeotul Partner diesel 1999 şi VW Tiguan 2009 ale lui tata, la 300000 şi, respectiv, 130000 km (toţi, dar absolut toţi făcuţi în România, cel puţin o treime pe drumuri de ţară neasfaltate) nu au nici pe dracu' la direcţie, nu sună, nu cârâie, nu curge, nu joacă nimic...

VW Polo, 1,4 TDI al lui soră-mea, 2006, cumpărat de nou din România, aproape 200000 km, din care cel puţin trei sferturi făcuţi în România, nu are nicio problemă la direcţie. Niciuna!

Ford Mondeo al cumnatului, diesel, din 2001 cred, undeva pe la 250000 km, niciun joc, niciun sunet, nicio scurgere.

VW Turan al socrului, 2005, 150000 km, 1,9 TDI, nicio problemă la direcţie, niciun joc, niciun sunet, nici o scurgere.

Subaru Forester 2001, 2.0 benzină al unui prieten, cumpărat din România, peste 150000 km, niciun joc, nicio scurgere, niciun sunet suspect.

De fapt, nu prea ştiu maşini cu probleme la direcţie, exceptând-o pe-a mea, căreia i-am schimbat caseta de direcţie pentru că pierdea ulei, un S80 D5 din 2004 al unui prieten, un S80 D5 din 2002 al altui prieten, un S60 2.0 2004 al unei cunoştinţe, un XC70 D5 2006 al unei colege, un S40 1.9D din 2001 al unui coleg şi cam atât... de fapt, nu sunt probleme acute, dar au bătăi şi/sau scurgeri...

PS: Zack, vrei să-mi explici şi mie cum anume se strică de la gropi tocmai caseta de direcţie? Tu o ai legată direct la jante, nu ai bielete, nu ai capete de bară, nu ai bucşe? Ai măcar habar cum sunt gândite capetele de bară de pe maşina ta? Ai văzut vreodată unul? Dar pompa? Cum se strică de la gropi pompa de servo?

Edited by HEIMÐALLR
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now