zack

Lichid servodirectie

106 posts in this topic

Il interesează, dar nu 4, numai unul... :D ... dar vin eu si intreb: cat e unul? ...ca iar a distrus bugetul familiei pe masina... si inca n-a terminat, dar nu mai are in ce (buget) sa dea gauri, astepta sa se adune... :D

Pentru ce diametru e ştuţul, sigur potriveste pe furtunul de la servo?

Edited by Raula
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, dupa ce salvezi bugetul familiei doctorului, spune-mi si mie cum e cu lichidul asta de servodirectie, caci eu nu stiu sa-l fi schimbat vreodata. Trebuie? Daca da, la ce interval ? Am oroare sa iau la mana cartea tehnica, e in limba lui Shakespeare si pierd multa vreme pana ma lamuresc ce si cum...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG , as vrea si eu un filtru de ulei pentru cutia de viteze automata ! Te ocupi si de montarea lui ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG , as vrea si eu un filtru de ulei pentru cutia de viteze automata ! Te ocupi si de montarea lui ?

De unde si expresia : "Ma duc la electrician, sa-mi schimbe uleiul"... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

La subiect : stie cineva la ce interval se schimba lichidul de servodirectie la un S40 an de fabricatie 2003 ? Nu de alta, dar la cât de buna e masina asta, ar fi pacat sa nu o ingrijesc asa cum se cuvine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru tabel. Din nefericire nu reusesc sa identific lichidul de servodirectie. Asta e, o sa rog pe cineva sa-mi spuna care e linia din tabel. Tot ce sper este ca la Primus sa fi facut ei inlocuirea daca si cand a fost cazul.

Acum imi dau seama ca ar fi bine ca factura de revizie sa fie foarte detaliata in ce priveste operatiunile din service facute cu ocazia reviziilor periodice. Sau sa existe o anexa, ceva. In principiu, la reparatii si inlocuiri de piese stiu ca exista o anexa. Dar la revizie parca nu imi amintesc.

Noroc gu goagalul..."power steering fluid" e cel care mai intereseaza. Oricum, tabelul nu vorbeste despre inlocuire ci doar de verificare nivel si completare. Asadar, nu m-am lamurit. Se inlocuieste, sau nu acest lichid ? Isi pierde in timp proprietatile ( ca cel de frana ) ? Desi si acolo scrie ca se verifica si se completeaza. Pas de mai intelege ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai raspunde cineva pe topicul asta, sau il inchidem ? :o

...Glumeam, desigur...

Ideea era : chiar nu a inlocuit nimeni lichidul de servodirectie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea era : chiar nu a inlocuit nimeni lichidul de servodirectie?

Eu! Vezi postul nr. 1066:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai raspunde cineva pe topicul asta, sau il inchidem ? :o

...Glumeam, desigur...

Ideea era : chiar nu a inlocuit nimeni lichidul de servodirectie?

Eu am cuparat 2L de Mobil 3309, pentru masina din semnatura, dar nu am mai ajuns sa il schimb.

Cred ca o sa il schimb eu daca identific care este returul din cele doua furtune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel de sus.

Deci returul este furtunul incercuit cu rosu?

post-824-0-26458800-1352190041_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci returul este furtunul incercuit cu rosu?

Nu prea se intelege din poza ta, dar cum ti-a spus si Adrian, furtunul de sus este returul iar cel de jos este turul. Uite o poza cu rezervorul meu, turul fiind mai gros ca returul:

post-1775-0-75995900-1352192337_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi trebuit sa postez in sectiunea s/v40

M-am uitat mai atent prin vadis si am descoperit ca returul este furtunul de jos (nr.21) si intr-adevar turul este mai gros ca returul.

Daca oservatia mea nu este corecta va rog sa ma corectati.

Sper ca week-endul asta reusesc sa schimb lichidul.

post-824-0-67959200-1352198608_thumb.jpg

post-824-0-26582600-1352198619_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel din pozitia 21 este returul! Cam ciudat ca la tine returul este mai jos ca turul! Bafta :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru completare lichid servo, am apucat sa cumpar Castrol dexron III dar inainte sa-l pun am citit forumul si am vazut ca se recomanda pentosin CHF 11 S sau echivalentul FEBI 6161. Se poate o confirmare pentru FEBI ? Repet, este vorba de o completare. Multumesc. Cum nu vreau sa stau prea mult cu nivelul la minim as dori un raspuns prompt. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e OK. Doar să nu fi băgat alte tipuri înainte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg ca e OK FEBI (deci va trebui sa-l cumpar). De cand am masina nu am umblat la lichidul servo, deci presupn ca are lichidul din fabrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci cel mai bine e sa-l inlocuiesti, e pana in 100RON un litru de lichid original (albastru-verzui). FEBI e pe la 50RON...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci Andu,eu nu vand Febi pt ca sunt produse proaste calitativ (BogdanG poate confirma) si nu mi-am batut capul sa cer discount la ele. La cat de rar se schimba (o data la doi ani) merita originalul. Chiar si tu ai pus filtre OEM din cate am vazut ;)

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am pus filtre OEM, dar cand mi-am schimbat lichidul la servo am pus tot Febi (si nu sunt singurul) si cu tot cu flush au intrat aproape 2 litri! Momentan merge bine servodirectia cu Febi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa o fi... oricum pt. bucuresteni din pacate pretul de mai sus este irelevant, firma fiind din Pitesti (aduni curieratul 25RON si iesi ma scump de 50RON). So.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now