Sign in to follow this  
Followers 0
daann

Ajutor ABS

8 posts in this topic

Nu stiu daca am incadrat bine acest subiect.Daca nu e bine,rog un moderator sa il mute unde crede el si imi cer scuze!

Azi dimineata mi s-a aprins martorul de ABS(si nici sistemul nu fct).Masina e un renault espace din 97.Are careva vreo idee de ce s-ar fi putut intampla asta,si cum as putea sa rezolv problema?Tinand cont ca luni vreau sa plec cu ea pana la suceava...

Va multumesc anticipat pt raspunsuri si va doresc un an nou fericit si plin de bucurii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mufe, contacte sau... uzura ridicata la directie/suspensie.

Putin probabil sa rezolvi pana luni problema asa ca mai bine scoate o mufa de la un senzor si mergi fara ABS. O functionare intermitenta iti poate da mai multe probleme decat sa nu ai deloc.

Urmareste traseul cablului de la un senzor si mufa de decuplare ar trebui sa fie sub capota undeva.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

noroi la vreo mufa de ABS de la roti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzura..exclus.Ideea e ca imi fct masina ,doar ca nu am abs.Daca merg cu ea asa,nu se defecteaza si altceva? ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu afecteaza nimic... dar scoate o mufa ca s-ar putea sa te afecteze pe tine. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu afecteaza nimic... dar scoate o mufa ca s-ar putea sa te afecteze pe tine. :)

??? ??? ??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

La drum lung s-ar putea sa aibe un comportament instabil, cu scurte perioade de functionare.

Nu cred ca ai vrea sa iti mearga la un momentdat ptr o scurta franare, dupa care sa iti arunce pedala... sau alte cele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana nu pui masina pe tester nu poti da vina pe senzori, poate fii controlerul ABS, senzorii sau traseele dintre diferitele componente ale ABSului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0