bibbi167

modul confort la volvo?

13 posts in this topic

salut!

stie cineva cum pot sa fac ca in momentul in care pun alarma sa se inchida si geamurile? mentionez ca este alarma de fabrica volvo. se poate activa vreo functie a masinii sau trebuie adaugat un modul la alarma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine daca tin pe butonul de inchidere apasat vreo 3 secunde se inchid geamurile.

Daca apas scurt (normal) nu se inchid.

Tot inchidere/alarma din fabrica am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai optiunea auto-up & down daca tii apasat pe butonul Lock de pe telecomanda constant cam 3 4 secunde se inchid automati toate geamurile si la fel si cu butonul UnLock, se deschid toate geamurile.

Daca nu ai optiunea din cate stiu se poate activa la reprez, e doar un script in soft-ul centralizatei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe mine m-ar fi interesat asta (ma rog, nu am S60 ci XC60 dar tot aceeasi mancare de peste ar fi) pt ca mi s-a intamplat sa fiu cu cineva care statea pe bancheta din spate in dreapta si care deschisese un pic geamul. Cand am coborat, respectivul bineinteles ca n-a avut nicio treaba, eu nu m-am gandit sa ma uit, nici nu se vedea pt ca am geamuri fumurii pe spate si trebuia sa ajung langa portiera din spate dreapta ca sa vad. Asa ca am pus alarma la masina si am plecat. Noroc ca m-am intors repede si oricum eram in curtea/parcarea interioara a unui hotel si era mai mica posibilitatea sa se intample ceva, nu era nimic lasat la vedere etc

Oricum, mi-a fost invatare de minte ca atunci cand mai sunt cu cineva in masina sa dau un tur de masina inainte sa pun alarma

Dar ar fi fost bine de stiut daca mai exista si o alta posibilitate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am activat mai tot timpul Window Lock pentru geamurile din spate deci nu umbla pitipoancele  ;) la geamuri ca oricum la mine in masina nu se fumeaza si nci nu se mananca  :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S60 nu cred ca se poate pune functia pentru geamuri

Eu am intrebat la Primus de cea cu oglinzile sa se inchida cand inchid masina ca am vazut ca la XC70-ul nou merge

E posibil sa nu mearga si nici prin Vadis nu am vazut nimic legat de geamuri

Daca aflati ceva sunt interesat si eu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am intrebat la Primus de cea cu oglinzile sa se inchida cand inchid masina ca am vazut ca la XC70-ul nou merge

La XC70 functia cu plierea oglinzilor apare in meniu.

"Folding mirror when locked" bifata sau nu in functie de cum doresti (parca asa ceva, o sa verific si-ti spun exact)

Faza cu "geamurile jos" eu am patit-o in aeroportul din Cluj, am lasat geamul jos sa iau bilet pt parcare si asa a ramas, vreo 5-6 ore cat am avut treaba la aeroport.

Cand m-am intors la masina, sa-mi stea inima: mi-au spart geamul nemernicii, da unde-s cioburile???

Noroc ca n-au violat-o nimeni cat a fost cu geamul deschis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la XC60 tot la fel e, ai in meniu optiunea de a se plia sau nu oglinzile

Se pare ca nu e nicio metoda cu geamurile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista la gama S60/V70/S80/XC70.

La XC60 merge incercat, cu masina inchisa se apasa o data UNLOCK dupa care se tine apasat UNLOCK, la S40/V50 (unele modele merge) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai ca n-ai inteles. De mers merge adica daca tii apast cateva secunde se inchid si geamurile deschise si trapa (daca ai)

Dar asta inseamna ori sa stiu ca e un geam deschis ori sa apas tot timpul mai multe secunde (unde mai pui ca eu de obicei o inchid de la butonul de la oricare din usi).

Ideea era sa apesi o data, normal si daca sunt deschise geamurile, sa se inchida si ele. Sincer, nu le inteleg gandirea.....din moment ce o armezi.......ce rost mai are sa lasi geamurile deschise??????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era vorba daca merge la S60,si nu merge nici cu oglinzile nici cu geamurile

La XC70,XC60 XC90 si S-urile mai noi merge

Iar treaba cu geamurile sa nu se inchida la prima apasare s-au gandit ca poate omu mai lasa geamul putin deschis vara in anumite parcari private si civilizate(NU este cazul in Romania),alta explicatie eu nu vad

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Intel asa a este la toate marcile, se poate pune insa un modul care inchide automat geamurile la armare.

Sincer nu stiu care este gandirea, probabil ca este greu de facut din soft si trebuie o componenta hard care costa .

Si la AUDI/VW este aceiasi problema dar s-a gasit un neamt destept sa faca un soft care sa ridice/coboare geamurile la apasarea lock/unlock din telecomanda, dar evient nu o face automat, cat tii apasat atata merge.

Probabil ca ne trebuie si noua un suedez destept dar unde o fii ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate lasi masina in garajul propriu, sau la firma sau intr-o parcare pazita si este foarte cald afara, se aeriseste un pic masina.

Ar merge fara probleme din soft, cum de altfel merg cam toate la masinile astea noi.

Daca as putea rescrie softul, as modifica o gramada de chestii, in principiu simple, care ar imbunatati foarte mult viata la bord.

Sunt o gramada de rahaturi la care spartanii de la Volvo IT nu s-au gandit ca ar fi utile.

Mod tipic suedez de gandire, ar fi bun dar este indispensabil? atunci de ce sa ne complicam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now