Mr V

Frana V40

24 posts in this topic

Salut,

Sistemul de franare la V40 mi se pare un pic mai "lenes" decat la alte variante de masini din generatia mai noua.

Practic daca calci pedala de frana la V40 (e vorba de V40-ul meu) franeaza pe o distanta mai mare decat ar face-o un model nou de volvo, ford, etc.... Practic franeaza mai lin  ;), si pe o distanta mai mare  :(....

Aveti idee, am unde sa intervin pentru o dinamica mai buna a franarii?

Am pus discuri Zimmerman si placute Ferodo pe fata, dar nu sunt cine stie ce imbunatatiri.

La reprezentanta, am rugat sa testeze si sistemul de franare, si mi-au spus ca e ok....

Oare asa trebuie? Sau o fi ceva de la pompa? sau din alta parte...?

Multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa fie de la dimensionarea discurilor si a placutelor de frana,

La mine sistemul de franare este OK, dar la cealalta masina parca este mai eficient. Oricum nu trebuie sa te bazezi exclusiv pe frane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa fie de la dimensionarea discurilor si a placutelor de frana,

La mine sistemul de franare este OK, dar la cealalta masina parca este mai eficient. Oricum nu trebuie sa te bazezi exclusiv pe frane.

De acord cu tine, dar cand trec de pe o masina pe alta (pe V40) de multe ori am avut o bafta chioara sa nu intru in ala din fata mea...  ;D

Incerc sa vad daca merita sa rezolv problema cu franatul.... sau sa traiesc in continuare cu ea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci s-ar putea sa ai o problema la sistemul de franare. La mine diferenta este sensibila. Eu nu ma plang ca V40 are frane slabe, doar ca alte marci sunt putin mai eficiente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu personal am frana mai "elastica" la volvo decat la cealalta masinaDar daca,in caz de nevoie, bag piciorul in ea,nu am probleme...raspunde bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ce problema ai tu dar de cate ori o duc la revizie, sau cand am fost la ITP au ramas aia cu gura cascata de ce le-a dat acolo.Mie personal mi se par super, desi intradevar parca franeaza mai lin, nu te arunca prin parbriz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La alte marci franeaza mai violent in special la Reno si VAG, la Volvo este ceva mai lin dar daca apesi pedala pana la capat franeaza si Volvo . Oricum la viteza mare nu franeaza foarte bine, asta e singura mea nemultumire, dar deh acum nu mai merg cu viteza mare ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La alte marci franeaza mai violent in special la Reno si VAG, la Volvo este ceva mai lin dar daca apesi pedala pana la capat franeaza si Volvo . Oricum la viteza mare nu franeaza foarte bine, asta e singura mea nemultumire, dar deh acum nu mai merg cu viteza mare ;D

VEzi cum schimba viata de parinte optica omului! ;D;):D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Aceeasi problema o am si eu de vreo doua zile incoace, trebuie sa apas mai mult pe pedala ca sa am aceeasi eficienta! Si doar am schimbat discurile si placutele de frinare acum vreo trei luni.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

VEzi cum schimba viata de parinte optica omului! ;D;):D :D

DA DA ASA SE SCHIMBA VIATA DUPA CE DEVI PARINTE DAR EU ZIC AC FRANELE LA VOLVO V40 SUNT FOARTE OK RASPUNDE PROMPT LA FRANARE SI NU MA LUAT PRIN SURPRINDERE NICI O DATA SI MAI TINE CONT E MASINA DE FAMILIE NU DE CURSE VREI SPORTIV OPTEAZA LA ALTA MARCA BMW ETC CARE LE VEZI RASTURNATE PE MARGINEA DRUMULUI; IAR LA VITEZA CRED CA FRANAREA E CONCEPUTA SA NU FIE VIOLENTA PENTRU CA LA 190KM\H CRED CA DACA AR FRANA MAI VIOLENT AJUNGEAI IN PARAPET SI LA SPITAL!!!!!!!!!!!!!

CONDUCETI CU GRIJA !!!!

CATE VOLVETURI ATI VAZUT ARUNCATE IN SANT FATA DE ALTE MARCI???

post-2385-12877871786255_thumb.jpg

post-2385-12877871789283_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Destul de multe Volvo am vazut prin santuri, masinile Volvo sunt sigure in caz de impact, deci siguranta pasiva, la siguranta activa sta prost pt ca nici un Volvo nu sta exceptional pe sosea si asta din cauza suspensiilor foarte moi si a sistemului de franare subdimensionat.

La S40/V40 nu se simte asa tare dar de la S60 in sus se simte pt ca majoritatea au intre 170~200 CP si sistemul de franare este o gluma.

Eu merg linistit acum pt ca stiu ce am sub "fund", XC70ul la aproape 2 tone ale lui nu pot sa-l opresc cu un sistem de franare de pe S60 D5, in mod normal la XC70 trebuia un sistem de franare de S60 R pt ca masina este foarte grea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema cu frana elastica o am si eu, si e caracteristica generala. La fel si faptul ca, daca totusi te sui tare pe frana, ajungi sa te opresti cum trebuie.

Cand am trecut de la BMW (525i) la Volvo am fost multumit de mai toate, mai putin de frane.

La primul drum prin zona cu S40-ul, am abordat o anumita curba in acelasi fel in care o facusem de sute de ori pana atunci cu BMW-ul. De data asta era sa zbor de pe sosea. ABS-ul si EBD-ul au intrat si si-au facut treaba, insa am tras o sperietura serioasa. Si sa nu credeti ca respectiva curba o luam cu BMW-ul pe 2 roti, sau in drift. Pur si simplu nu s-au comparat masinile la stabilitate si franare.

Am schimbat placute, discuri, chiar si lichidul de frana. Elasticitatea pedalei a ramas. Intre timp insa m-am adaptat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le prefer asa mai line cum sunt ele. Am mers odata, cu copii, cu Skoda Octavia, si era sa ii arunc de pe bancheta la o frana usoara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pedala elastica e ceva normal la S/V 40, franeaza mai violent doar pe finalul cursei. Din pacate la viteza mare frana e total ineficienta. Singura mea dezamagire la masina asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine...dar cred ca se poate face upgradela un sistem mai bun de franare...daca asta vrei!Nu???

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Apropos de frine ,la V50 ,ca tot s-a facut asa referire si de altceva decit v40 ,fara sa credeti ca ma laud sau am riscat ,depinde cum veti intelege,eu am frinat f. violent cam pe la 180-190 si am ajuns la 120-130  simtind masina ca ,afectiv se ridica de spate .Nu a tras in  nici o directie sa lasat f. mult pe fata  .Discurile f. incinse ,violete.Inca nu am avut probleme cu functionare ABS-ului apoi,ca erau incinse.In fine.

    Cind mai merg cu un focus parca simt ca nu are frina comparativ cu 50-ul.Este doar o parere...

  Cu alt Volvo(XC,S) nu am mers, sa compar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu destule fonduri se poate face orice http://www.partsforvolvosonline.com/product_info.php?cPath=28_253_475_477&products_id=2828. Eu nu am probleme cu franele, asa stock cum sunt ele, daca nu ma baga in sant la franare brusca de la 160-170 la ora eu zic ca-si fac treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Saphir tu ai motorul D5 sub capota, asadar si prin urmare ai alt sistem de franare, adica unul mai mare, probabil acelasi pe care il am eu la XC70 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Da sefu' ai dreptate . Ma gindeam ca sint si diferente de greutate intre masini ,sistemul de frinare proportional  ,iar per total cam acelasi efect la frinare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai asta este ca nu prea le au astia de la Volvo cu proportiile, de exemplu am mers cu 2 S60uri D5 si iti rupeau dintii cand puneai frana, evident au acelasi sistem de franare ca al meu de la XC70, de asemenea S60 2.4i are alt sistem de franare desi are mai multi cai si iarasi franare de rahat, la 2.5T este alt sistem de franare acelasi ca la D5, sincer nu prea inteleg logica celor de la Volvo, eu sincer la ambele dricuri ale mele am un rahat de sistem de franare, oricum parca V70ul franeaza mai bine desi are etrieri mici pe fata dar deh este mai slab cu 300kg .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu destule fonduri se poate face orice http://www.partsforvolvosonline.com/product_info.php?cPath=28_253_475_477&products_id=2828. Eu nu am probleme cu franele, asa stock cum sunt ele, daca nu ma baga in sant la franare brusca de la 160-170 la ora eu zic ca-si fac treaba.

A incercat cineva? merita banii astia? masina este ea toata face poate 7000-8000 euro...

Daca mai dau 1000 euro pe distributie, revizie, si inca 1500 euro pe frane...  :D

Mai bine o vand si iau un S60 sau V70 cu diferentza....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca o vinzi nu iei 5000 E pe ea deci stai linistit .

In legatura cu franele trebuie spus ca ai nevoie si de motor, deci cu 1.9 dizal nu ai probleme, oricum daca vrei sa-ti faci un upgrade exista niste placute de frana de la Ferodo, modelul DS Performance este tot ce iti trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca instalatia de franare e in regula, lichidul de frana proaspat, placute bune, discuri uzate uniform, eu zic ca n-are de ce sa nu franeze cum trebuie. Referitor la discurile alea de 1900 de dolari, daca as avea in cap sa-mi fac masina peste 400 de cai ar merita investitia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca o vinzi nu iei 5000 E pe ea deci stai linistit .

In legatura cu franele trebuie spus ca ai nevoie si de motor, deci cu 1.9 dizal nu ai probleme, oricum daca vrei sa-ti faci un upgrade exista niste placute de frana de la Ferodo, modelul DS Performance este tot ce iti trebuie.

M-am uitat si eu dupa ce am postat anuntul la ce pret se mai vinde acum un V40  :D

Am de la Alex placutele Ferodo Premier parca, si discuri perforate Zimmerman.

In fine, Volvo mi se pare o masina stilata, mai mult orientata catre siguranta ...  ;)

Iar kit-ul acela de pe volvoparts e pentru roti pe 16", ceea ce eu nu am.

So ... case closed.  8)

Sunt curios pe XC70 cum sunt franele, pentru ca probabil asta va fi urmatoarea masina pe care o voi lua (s/h, off course  ;D ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now