kogaion23

Aux

23 posts in this topic

salut,

am inteles ca ar exista un adaptor pt optiunea AUX, pe sistemul audio, astfel incat la el sa poti lega un usb. aveti idee unde se poate gasi asa ceva si cam cat ar costa? si-a luat cineva? :D

va foarte multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate nu am fost suficient de explicit: dupa cum stiti, cand esti pe FM, ai posibilitatea sa faci switch pe CD sau AUX - la acel AUX ma refer. am inteles (poate nu e asa) ca ar exista un adaptor care se poate conecta in aceasta mufa si la care poti lega apoi un USB de pe care sa asculti mp3-uri. Gresesc cumva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce model de S40 ai? Intrarea aux e de obicei una analogica de tip line-in, nu una de date. O sa poti asculta muzica printr-un cablu audio de pe un ipod de exemplu, nu direct de pe stick.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40 Momentum, 1.6 Diesel

An si dotare audio ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar ultimele generatii au conector USB, iPod cu control si redare directa de pe stick. Exista adaptor pt control iPod dar adaptor pt USB nu stiu sa fie. Cele care au pt iPod au si USB, credca modelele 2008 sau 2009 au.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista adaptor daca masina are CDC( CD Changer, magazie de CD-uri)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand cu maxima (am spus maxima !!! ) caldura folosirea optiunii "search" pe acest forum. S-a vorbit mult despre acest subiect

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand cu maxima (am spus maxima !!! ) caldura folosirea optiunii "search" pe acest forum. S-a vorbit mult despre acest subiect

Best,

H

Iar te-ai uitat prea mult la reclame  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt Roberto: an 2008, dotare audio: High Performance Audio System

pt Godfather,  :D: crede-ma ca am dat cautare pe forum dupa aux, mi-a returnat vreo 3 chestii, am mai dat cautare dupa Aux USB - si atunci cre' ca l-am blocat, ca nu mi-a mai returnat nimic. daca ma poti ajuta cu linkurile unde sunt discutiile pe aceasta tema ar fi super. nu de alta, dar sunt curios daca exista ceva de genul asta, unde se gaseste si cam cat costa.

nu am cd cahrger/magazie cd-uri

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Godfather: am facut ce m-ai sfatuit si am cautat mai cu atentie. am citit thread-ul de la Conectare IPod, USB deci inteleg ca e un adaptor, care se leaga in mufa Aux din cotiera, astfel incat apoi iti apare optiunea de Ipod si USB cand apesi pe butonul MODE.

De asemenea, masina mea fiind din 2008, se pare ca ar fi compatibila la asa ceva. :D

Daca vrei sa-ti spun a 8-a cifra de la seria de sasiu de la coada la cap, se poate  :D, da' cre mai bine te sun maine si o sa vezi despre cine e vorba  :D

Cheers,

D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kogaion23,

Uitandu-ma la adresa ta de mail..ceva imi spune ca masina ai luat-o de la mine  ;D

Da, cu an fabricatie 08 si High Performance ca sistem audio poti sa-ti pui adaptor Ipod/USB. Suna-ma si rezolvam

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nelu,

Dacai ai High Performance merge si la 100% adaptorul

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

        Este musai  sa folosesti Ipod  sau ceva ce comunica pe USB?!Daca da atunci Ok, daca nu, vezi mai jos:

Ai H.P.Audio atunci ai mp3 pe cd, ca doar este din 2008 si este S40 ( berlina lui V50) :D.Am acelasi sistem audio si eu.

  Nu il contrazic pe Horia ,lucreaza la Volvo, insa parerea mea este ca ,comparam  mere cu pere in ceea ce priveste USB si AUX . Una este de date iar cealata este banala analogica de 500milivolti  intrare.Cine "spune" din unitatea audio ce anume driver de usb sa folosesti ca sa il si recunosca sa functioneze!!!!!!!!!!!!!!!!

La seriale RS232 cu USB mai mere dar ai nevoie de driver sa stie cu cine are de-a face....

  Poate am ramas eu in urma dehh...Ramin curios si astept sa vad exact cum se rezolva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

        Este musai  sa folosesti Ipod  sau ceva ce comunica pe USB?!Daca da atunci Ok, daca nu, vezi mai jos:

Ai H.P.Audio atunci ai mp3 pe cd, ca doar este din 2008 si este S40 ( berlina lui V50) :D.Am acelasi sistem audio si eu.

   Nu il contrazic pe Horia ,lucreaza la Volvo, insa parerea mea este ca ,comparam  mere cu pere in ceea ce priveste USB si AUX . Una este de date iar cealata este banala analogica de 500milivolti  intrare.Cine "spune" din unitatea audio ce anume driver de usb sa folosesti ca sa il si recunosca sa functioneze!!!!!!!!!!!!!!!!

La seriale RS232 cu USB mai mere dar ai nevoie de driver sa stie cu cine are de-a face....

   Poate am ramas eu in urma dehh...Ramin curios si astept sa vad exact cum se rezolva...

Mda dar nu e mai comod sa ai un stick pe care sa vari toate mp3-urile fara sa mai faci un cd nou de fiecare data cand ai mai gasit ceva melodie care iti place ? Eu zic ca e muuult mai comod.

In caz ca nu ai USB macar un amarat de AUX, ca sa pot si eu de ex sa imi pun pe iPod ce mp3-uri vreau, cand vreau fara sa mai fiu nevoit sa adun macar 10 melodii ca sa imi fac un cd nou cu muzica. Il conectez in intrarea AUX si gata. iPod-urile scot o sursa de sunet ff buna deci nu e problema de conectat la AUX, asta e, pierzi controlul melodiilor de pe volan si din HU daca folosesti AUX dar macar ai un mediu de stocare mai comod. Daca ai USB sau interfata iPod atunci HU-ul citeste si controleaza iPod-ul sau USB-ul deci ai toate functiile misto.

Sa nu confundam un iPod legat in AUX cu un iPod legat la o interfata iPod

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul masinilor an de fabricatie 08- vorbim de interfata Ipod/USB. Adica se incarca soft si se "scoate" prin cotiera un cablu cu doua iesiri (una pentru USB si una Ipod).

Acum vad ca avem un update si merge si pe Performance. Practic singura conditie este sa ai an fabricatie 08-. Ma rog cine-si comanda acum un S40 va avea instalat din fabrica mufa USB pe High Performance si Premium Sound

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Am inteles.Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Gotfather

A mea este model 2009, dotare kinetic plus inca 3 dotari suplimentare (computer bord, proiectoare si jante din aliaj), pt usb, nu mi-am mai batut capul atunci, am mufa pt Ipod in cotiera, dar nu folosesc pentru ca nu am chef sa il tot incarc. Un usb, mi-ar fi mai practic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Ma confrunt si eu cu aceeasi problema. Am aux dar vreau USB. Modelul este din 2009.

Este necesar si un update de soft sau numai un adaptor?

PS: Imi pare rau ca am reinviat un topic mort de 5 ani:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am citit update de soft

+ adaptor

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci banuiesc ca numai la reprezentanta pot face asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now