Sign in to follow this  
Followers 0
zomby17

unde este poansonata sau placuta cu seria motorului la 360

10 posts in this topic

Salutare azi am vrut sa imi fac ITP la volvo si cand am ajuns acolo m-i s-ar verificat seria la caroserie si pe cand sa verifice  seria la motor nu a gasit nimic omu? nu stiti cumva unde e seria la motorul de 2,0? merci tare mult astept orice sfat, parere

Share this post


Link to post
Share on other sites

in manual zice ca seria motorului este poansonata pe bloc undeva sub delco.

succes

ceau

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci tare mult o sa verific sa vedem dak este acolo, revin cu un raspuns poate ajuta pe mai multa lume

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verific si eu si iti spun maine daca este asa.Mentionez ca aproximativ acumun an cand am cumparat masina si am facut identificarea la mine nu a zis nimeni nimic, deci a gasit seria...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sub delco nu este nici o serie la mine.Deasemenea nici in alta zona vizibila din partea stanga a motorului.In partea dreapta sunt ceva cifre, desi nu cred ca sunt seria motorului in partea din spate(bujia nr.1) .Acestea sunt inscriptionate pe chiuloasa. Mai multe cifre sunt in schimb pe placuta de metal de la aeroterma (cea cu 4 suruburi in mijlocul careia vine o umflatura cu rotorul motorului de la aeroterma ).In rest eu am seria caroseriei dedesubtul cutiei de sigurante si mai este o placuta nituita deasupra grilei frontale. Imi pare rau ca nu am putut sa iti fiu de ajutor prea mult.

M-am uitat si un pic pe volvo300mania si nu am agasit nimic decat ca din seria caroseriei /sau pe placuta de identificare reiese si tipul motorului iar din seria de pe chiuloasa rezulta desemenea tipul motorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kalyyyyyy  asa e si la mine pauza totala peste tot si culmea cand mi-au omologat cei de la RAR  instalatia de GPL mi-au verificat seriile si nu au zis nimik:D  ptr mine nu e o problema daca nu gasesc seriile ba din contra ma duc sa imi scrie pe carte motor fara serie si motor de bmw de 2,5 va astepta sa il pun inauntru:D oricum merci mult ptr info

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat si eu aseara sa vad unde este placuta si singurul loc unde am vazut o serie poansata este pe chiulasa, deasupra gurii de iesire a termostatului. In rest nimic.

Cu ocazia asta am vazut ca am carterul cutiei de viteze umed (ulei), chiar si in zona unde este senzorul de la aprindere si nu ma pot gandi decat la simeringul de la volanta. Ura...    :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci tare mult baieti ptr ajutor din ultima poza vad k pe chiuloasa este seria la B200 al meu o sa si verific azi si revin cu raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci mult baieti de ajutor am gasit seria motorului este chiar la buza blocului motor, chiar sub chiuloasa in spatele delcoului :D am reusit azi sa o descoper si am luat si itp :D ms mult ink odata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0