contdezactivat

3 butoane la telecomanda cu 2 butoane?

12 posts in this topic

Zilele trecute m-am jucat un pic prin telecomanda si am observat ca in interior sunt 3 butoane... sau asa pare, la cat ma pricep eu la electronica.

Intrebarea e daca pot aduce la viata al 3-lea buton si daca da, ce ar putea face acest buton?

Am probat din afara masinii al 3-lea buton si nu am observat nimic deosebit.

Ca o paranteza, acum mult timp in urma citisem niste informatii, cum ca al 3-lea buton se poate folosi la inchiderea geamurilor... dar "cum", "de ce"... si mai ales locul unde citisem informatiile, nu mai imi dau seama.

post-924-12877872217209_thumb.jpg

post-924-12877872218846_thumb.jpg

post-924-12877872220702_thumb.jpg

post-924-12877872222283_thumb.jpg

post-924-12877872223989_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am amintit.

La 480 se inchideau geamurile din telecomanda.

O sa incerc sa imi schimb telecomanda. Am inteles ca asta rezolva problema cu antenele GSM.

Dupa, vad eu daca mai merg si alte extra puse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Butonul ala secret activeaza mosorul care iti da vreo 30 - 36 CP  :laughing4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am telecomanda la fel, sunt vreo 5 butoane pe pcb. Dar cred ca inchisul geamurilor trebuie programat din calculator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai umblu la mosor, ca iar dereglez ceva pe acolo.  ;D

O sa rezolv cu aia 30... chiar 36cp in plus, odata ce vin capacele si aparatorile de noroi de pe ebay.

Daca sunt aparatori originale, mai mult ca sigur ca o sa imi dea peste 40cp in plus.

:D :D :D

Am impresia ca la seria 400 ce tine de telecomanda (optiunile), se rezolva cu reprogramarea telecomenzii pe alt cod de tara (unde erau optiunile respective).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am telecomanda la fel, sunt vreo 5 butoane pe pcb. Dar cred ca inchisul geamurilor trebuie programat din calculator.

Hai lasa nu te mai lauda ca stim cu totii ca tu ai 4 mosoare, unul pe fiecare roata si ai peste 200+ de cai.  :D

Adi 2727 - A venit azi ceva colet, l-a preluat maicamea, nu stiu daca sunt ale tale sau ale lui Maties.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca-mi luam 4 door-knobs de la heico, de-alea de aluminiu, nici nu ma mai uitam la voi, 4 butonase ori 40 de cai/butonas, ohohoo, eram in zona impreza wrx  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am desfacut astazi telecomanda sa schimb bateriile si am observat aceeasi chestie... Stie totusi stie cineva daca se poate face ceva cu butoanele alea?:) In afara de asta....voua cum va merg tipul asta de telecomenzi...pentru ca la mine cateodata trebuie sa stau la 10cm de masina ca sa mi se deschida si alteori merge si de la 10m...dar asta in zilele ei cele mai bune... Stie cineva care e faza? Ceea ce este ciudat este ca telecomenzile de la alarmele de bazar bat si la 30-40 de metri iar a mea merge ca naiba:) In carte scrie ca distanta ar fi de vreo 5 metri e adevarat si m-as multumi si cu atat numai sa nu ma chinui de fiecare data cu ea lipita de masina... Faza comica este ca am vazut un tip cu un volvo exact modelul meu care se chinuia la fel ca mine intr-o parcare de supermarket, de aici am dedus ca e o chestie generala... :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca au o frecventa tampita, aleasa prin anii 90, cand nu erau atatea interferente de la 3g-uri, wireless-uri si alte minunatii. A mea merge de pe balcon de la etajul 4 pana jos in parcare (vreo 25-30 metri), in schimb la servici nu mi se deschide nici din 5 metri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Raza de actionare difera mult, in functie de locatie. De la 30 de metri, la... 0metri.

A mea nu merge deloc cand sunt in apropierea antenelor.

Zilele astea trebuie sa imi ajunga o telecomanda de S70, pe care voi incerca sa o programez.

Apropos, am vazut ca e aceeasi frecventa la toate.

Deci e posibil ca design-ul telecomenzii sa fie cauza.

Va tin la curent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe telecomanda scrie 433,92 Mhz....si sper sa nu ma insel dar parca si la alte marci de masini am vazut aceeasi frecventa...cred ca sunt standard.... Oricum...asta e....masina cu personalitate.....se poarta exemplar numai cand vrea ea:))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mdah...schimbat bateriile si tot nu vrea decat daca e lipita aproape de masina....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now