pasteurxxx

Taxa de prima inmatriculare

67 posts in this topic

Pai S80 excutive din 2008 55 000km,garantie 6 luni, 16000E leasing cu 0%dobanda 8).

Acu tre o conving pe matusamea sa faca leasingul pe numele ei  :D si sa vad cum e cu taxa de prima inmatriculare si TVA(vine din elvetia)+ca conteaza foarte mult cum ies cu agricultura anul asta  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Belea ! Finamiu si-a luat anu trecut din Elvetia SAAB95 Aero 240 Caluti stock! cu modificari la BSR  270 si ceva de cai 12.000Euro an 2003

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iti doresti neaparat acel S80 atunci merita,dar daca cauti pe site-urile de care vorbeam mai sus poate gasesti ceva mai ieftin,oricum bafta multa cu "matusa Tamara" si un an cit mai roditor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca e relevant,dar cati dintre membrii au masini inmatriculate intr-o alta tara(ex.BG) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus aceasta intrebare fiindca m-a frapat modul in care "mi-ati luat apararea" in discutiile anterioare !

A fost peste asteptari !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odata ce stai in Romania, inmatriculeaza in RO,

Daca cumperi o masina cred ca trebuie sa gandesti si in viitor,

eu am adus masina acum mai mult de un an si, daca va amintiti de circul cu vechea-noua taxa va zic:

STATULUI ASTUIA NU E SUFICIENT SA TE JUPOAIE, TREBUIE SA SI TE UMILEASCA,

am stat cu punga de bani sa ma rog sa accepte vechea taxa la coada, asta pentru un d5,

in final am "scapat" cu cca 65 mln.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da domnule Vitalie,aveti dreptate fiindca de un an incoace asta am asteptat sa o inmatriculez in RO,insa in cazul meu e exagerat (3340 europeni).Nu sunt lipit pamantului dar nici habotnic sa le dau pe mana unor pungasi,o spun referindu-ma la guvernantii nostrii,iar de gresesc va rog contraziceti-ma.Deci eu am gresit atunci cand mi-am luat masina...trebuia sa iau un Lighean,scuze Logan ca nu cumva sa ramana pe drumuri angajatii de la Dacia-Renault,sau...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cat masina are verificarea tehnica si asigurarea platita la zi in orice tara din UE, care este problema? Nu asta era scopul uniunii?

Sa nu-mi spuneti mie ca ITP-ul  din Romania este superior sau asigurarile din Romania despagubesc daunele in 48 de ore, ca nu va cred :).

Daca iti faci o firma offshore toti pica pe spate de admiratie "Uite domle, ce afacerist bun, ce i-a facut pe hotii astia de romani...".

Daca iti reduci costurile la o masina inmatriculand-o in alta tara din UE unde conditiile sunt mai prietenoase - lumea te priveste ca un "parlit".

Daca doua magazine alaturate au fix acelasi produs la preturi diferite, in mod normal alegi magazinul care ofera pretul mai mic.

Daca in magazinul Romania, inmatricularea+asigurarea costa mult prea mult fata de magazinul Bulgaria (si de cativa ani s-au mutat pe aceiasi strada) eu nu cred ca sunt de condamnat cei care aleg Bulgaria. Cu timpul, patronii magazinului Romania o sa vada ca au gresit cu politica de preturi.

P.S 

Am masini inmatriculate definitiv doar in Romania pentru ca Bulgaria e cam departe de Cj, daca masina este pe firma trebuie sa fie inmatriculata unde este inmatriculata si firma, si una peste alta nu a meritat deranjul.

Dar nu m-am simtit deloc parlit in lunile in care aveam numere de Germania si asigurarea era platita acolo. Pur si simplu am ales ceea ce este mai convenabil pentru mine. Si asa o sa fac si pe viitor. Daca ungurii o sa ofere posibilitati de inmatriculare mai prietenoase, chiar si in orasul luli Funar am sa conduc mandru o masina cu rosu-alb-verde:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

. Cu timpul, patronii magazinului Romania o sa vada ca au gresit cu politica de preturi.

Da,dar deocamdata patronii magazinului roman nu stiu decat sa caute noi metode de a ingradi accesul oamenilor la magazinul bulgar.Si o sa mai treaca ceva vreme pana se vor potoli cu politica asta,ca abia apoi sa vada ca au preturi mari ;D

In alta ordine de idei,eu cand mi-am inmatriculat masina la bulgari,am preferat ca dif. de taxa(fata de romania)sa o bag in piese pt. masina,distributie,catalizator....etc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cat masina are verificarea tehnica si asigurarea platita la zi in orice tara din UE, care este problema? Nu asta era scopul uniunii?

Sa nu-mi spuneti mie ca ITP-ul  din Romania este superior sau asigurarile din Romania despagubesc daunele in 48 de ore, ca nu va cred :).

Daca iti faci o firma offshore toti pica pe spate de admiratie "Uite domle, ce afacerist bun, ce i-a facut pe hotii astia de romani...".

Daca iti reduci costurile la o masina inmatriculand-o in alta tara din UE unde conditiile sunt mai prietenoase - lumea te priveste ca un "parlit".

Daca doua magazine alaturate au fix acelasi produs la preturi diferite, in mod normal alegi magazinul care ofera pretul mai mic.

Daca in magazinul Romania, inmatricularea+asigurarea costa mult prea mult fata de magazinul Bulgaria (si de cativa ani s-au mutat pe aceiasi strada) eu nu cred ca sunt de condamnat cei care aleg Bulgaria. Cu timpul, patronii magazinului Romania o sa vada ca au gresit cu politica de preturi.

P.S 

Am masini inmatriculate definitiv doar in Romania pentru ca Bulgaria e cam departe de Cj, daca masina este pe firma trebuie sa fie inmatriculata unde este inmatriculata si firma, si una peste alta nu a meritat deranjul.

Dar nu m-am simtit deloc parlit in lunile in care aveam numere de Germania si asigurarea era platita acolo. Pur si simplu am ales ceea ce este mai convenabil pentru mine. Si asa o sa fac si pe viitor. Daca ungurii o sa ofere posibilitati de inmatriculare mai prietenoase, chiar si in orasul luli Funar am sa conduc mandru o masina cu rosu-alb-verde:)

Bravo Boss! Ai pus degetul pe rana!

Ai tot respectu din partea mea!

Si eu vreau sa inmatriculez masina pe Romania dar daca asti care ne conduc tara sunt nenorociti ! Asta e!

De ce oare nu ne-a dus pe noi capu sa facem ce au facut bulgari si sa le vindem noi masini!

Numai bine la toata lumea si eu zic ca nu conteaza ce numere ai de inmatriculare daca nu semnalizezi cind schimbi banda sau cand depasesti (lucruri elementare in trafic)!!!

post-2385-12877872890163_thumb.jpg

post-2385-12877872892635_thumb.jpg

post-2385-12877872895067_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti foarte mare dreptate domnilor !

Am coborat in aceasta dimineata in parcare,sa-i mai dau o cheie...astept sfarsitul lunii februarie,abia atunci se mai deblocheaza niste fonduri,apoi "via Bulgaria".E foarte greu sa ia o asemenea masina si...sa nu te dai cu ea;cred ca sunt campionul rabdarii.Pentru aceasta le MULTUMESC zilnic ..........(a se intelege "guvernantilor",dar va las pe voi sa-i numiti cum credeti mai bine),pentru "grija" pe care o au fata de populatia acestei tari.Oare Bulgaria sau alte tari,nu trec prin aceasta criza?Asa au motivat acu 3 luni ca la 01.01.2010 nu va iesi taxa...criza financiara.Deci eu,sau altii care-si cumpara masini aduse de afara suntem vinovati de aceasta criza - deci trebuie sa platim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te-ai gandit sa cumperi una gata inmatriculata si facuta praf doar ptr acte?Stiu una la dezmembrari din 2001(cred)dar are (avea )motor de 2000,benzina .Are fata praf dar bordul este la locul lui(oare de ce?).   0743774018 Modo sau Bodo (nu stiu exact) -loc Unirea jud Alba.Am uitat sa te felicit ca ai adus-o de afara(ai evitat BANDITII- ceea ce eu nu am facut!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam acu un an cautam asa ceva !

Dar e cu "susta" treaba si am renuntat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit un baiat din zona care stie "spilu" cu inmatricularea in BG;daca pun dupa a mea un trailer cu o alta masina pe el iese mai ieftin.N-o "obosesc" prea tare oare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa dai mai mult pe ambreiaj decat o sa economisesti cu trasul platformei pana in bulgaria.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cam nasol nu ?

Pai cam la asta ma gandeam si io ,cred ca mai repede fac rost de numere tzol pentru 5 zile=maxim 90 europeni si dupa aia niste motorinuta de la tiristi cu 2,5 roni/L ,caci el zicea ca ma costa 500 EU daca o duc pana acolo pe cont propriu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma costa 500 EU daca o duc pana acolo pe cont propriu.

adica? nu inteleg

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot ce tine de inmatriculat plus comisionu' lui ca "se descurca" p-acolo,e mult ?

cam la fel e si la firmele de gen de pa net !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in cazul asta i-ati numere rosii de romania.Te costa  2 mil max(parca) pt o luna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si cu numere rosii de romania poate sa mearga in bulgaria? Eu stiu ca nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu.dar poate sa mearga pana la granita cu bg.si de acolo cred ca nu are mai mult de 50 de km(MAAAXIIIM)pana in orasul unde o inmatriculeaza.Si de obicei ala care se ocupa cu inmatriculatul are pe cineva(ca nu lucreaza singur)in bg. cu platforma.Si intra in pretul cu care o inmatriculezi.Apropo...cat te costa inmatricularea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now