Sign in to follow this  
Followers 0
figo

cum se schimba mai usor un bec la s60??

13 posts in this topic

Cum se schimba mai usor un bec la s60 pe faza scurta??Eu innebunesc cand trebuie sa le schimb

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Daca ai mai schimbat becuri la S60 te chinui putin si poate reusesti sa-l mai schimbi odata doar la simtul mainii. Daca nu, pe partea stanga ori dai carcasa filtrului de aer jos si ai cat de cat loc sa bagi mana si poti vedea si ce faci acolo sau demontezi bara fata dupa care demontezi farul si schimbi becul. Pe partea dreapta e si mai greu de schimbat becul, este si mai mic spatiu sa bagi mana.

  Pt demontat bara fata vezi topicul :  http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,6221.0.html

  Daca vrei sa incerci sa schimbi becurile la simtul tactil al mainii  :  http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,6701.0.html

                                                 

front bumper rem.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer sa fiu cred ca o sa ma duc la un service ca am incercat odata sa le schimb dar am iesit numai cu julituri la mana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer daca nu sunt familiarizati cu marca Volvo si nu au mai schimbat becuri la Volvo S60 cred ca o sa-si prinda urechile mai tare decat tine.Daca ai trecere prin Suceava ti le schimb eu in garaj fara sa demontam nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc!! Trebuie sa ma invat si eu si ai dreptate cu mecanicii in piatra neamt nu este un mecanic bun pt. volvo.Daca vrei folie omologata rar ma anunti ca avem filiala ager si la suceava

Share this post


Link to post
Share on other sites

@figo, tu lucrezi la AGER? Ti-am vazut ieri masina acolo si m-am uitat din mers sa vad daca ai toate geamurile  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca la S60 e greu,  sa incercati sa schimbati un bec la BMW seria 5 E60, fara sa dati farurile jos. Eu m-am chinuit 1h si 45 min sa pun 2 becuri si m-am ales cu carne vie pe maini :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e asa greu.

Uf uf ce va mai vaitati.

Si eu m-am chinuit prima oara.

Acum imi iese.

Prima oara scosasem si arcul care-l tine dar m-am uitat prin gaura de la bec si l-am pus la loc.

Acum imi iese.

In 10 minute ar tb sa il schimbi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alooo, piua, stop joc.

Hai sa facem niste diferente dupa care sa dam sfaturi.

La primele modele de S60 (pana in 2004) este o placere sa schimbi becurile, nu este foarte greu si chiar ai loc.

La modelele cu facelift dupa 2004 deja se complica treaba, este mai mic spatiul si mai multe fire in spatele farului deci mult mai greu de scos.

Figo are modelul mai nou deci este mai greu, ca sa puna un bec trebuie sa mute niste fire, se muta usor trebuie doar scoasa clema care le tine prinse de far si se face loc, dupa ce ai montat becul pui clemele la loc sa arate exact ca inainte .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@figo, tu lucrezi la AGER? Ti-am vazut ieri masina acolo si m-am uitat din mers sa vad daca ai toate geamurile     

Da lucrez la ager. Vina la mine sa ti-o foliez ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vizionat dar cand trebuie sa pui siguranta aia la loc......si cateodata mai sare de la locul ei si nici nu vreau sa ma gandesc....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0