vitalie

Saab vandut catre Spyker, Olanda

35 posts in this topic

Saab vandut catre Spyker, Olanda

Stire confirmata de GM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit si eu.....pacat :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit si eu.....pacat :(

DE CE ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

E super daca ar nimeri si Volvo la un producator european decat la chinezi. Pentru moment a iesit destul de bine pentru SAAB.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca o sa faca din SAAB o masina sport ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vad situatia ca pe o minune pentru Sabb!Chit ca e pe mana unui producator european.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine decat atat nici nu se putea pt saab.Unde nu ar da norocul asta si peste volvo ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vad situatia ca pe o minune pentru Sabb!Chit ca e pe mana unui producator european.....

Preferi falimentul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu o vad ca pe o salvare a Saab-ului, toata lumea vorbeste de europeni cand de fapt Spyker este condusa din umbra de arabi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decat chinezi.........

Dar ma rog...fiecare cu parerea lui ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca imi aduc bine aminte, inainte de Craciun, GM a declarat ca au inceput procedurile de lichidare la SAAB. Adica disparea ca marca, ca tot. Daca au luat-o Olandezii, macar mai are o sansa. Cu un management bun, este posibil orice. Oricum eu sint fan Saab si sint fericit ca au gasit o solutie, indiferent care ar fi. Daca e buna sau rea, nu ne putem pronunta momentan. Vom vedea .... Saab-ul oricum e o masina sport, mai bine zis o limuzina cu aptitudini sport, ca Volvo de altfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu o vad ca pe o salvare a Saab-ului, toata lumea vorbeste de europeni cand de fapt Spyker este condusa din umbra de arabi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o veste foarte buna :occasion18:. De azi cred ca stiu cu ce o sa-mi schimb (viitoarea) chinezarie  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saab by spyker suna oricum mai bine decat volvo by geely  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate cei de la spyker vor readuce imaginea saab care era o data.am mers cu un saab 9-5 din 2000 si cu un 9-3 din 2009,iar diferenta e de la cer la pamant nu din prisma volumelor ci a materialelor si a calitatii,tinuta de drum si multe altele,se vede ca cei de la GM si-au pus puternic amprenta pe saab.poate spyker ii va lasa mai multa mana libera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultimul saab adevarat a fost sa zicem seria 9000. Intr-adevar masini. Dup-aia a intervenit departamentul contabilitate de la GM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dat-o fix in bara. Cel mai de rahat model de la Saab a fost 9000. Un hibrid nefericit care a declansat sfirsitul. O combinatie Saab - Ford Scorpio, un kk. Sint sigur ca ai vrut sa zici SAAB 900 TURBO si ala este cu totul altceva.  ;)

Ultimul saab adevarat a fost sa zicem seria 9000. Intr-adevar masini. Dup-aia a intervenit departamentul contabilitate de la GM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus un 0 in plus, acum am vazut  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles, nu stiu daca va mai exista reprezentanta Sabb la noi in tara, ce va mai fi bun la noi, spre bucuria mecanicilor.....doar service-urile Sabb ;D

Oricum, sunt sigur ca de acum in colo, lumea se va ferii sa cumpere masini noi gen Sabb ori Volvo, si se vor arunca la cele SH de aceleasi marci fabricate pana in 2010 ;D.....spre bucuria noastra, daca ne vom schimba masinile, poate se vor salta si preturile :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul n-am de gand s-o vand, ba vreau sa mai iau si o vechitura gen 240 coupe. Iar prin service-uri pentru reparatii curente nu mai calc, prefer s-o stric eu cu mana mea.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-topic: SAAB 9000 nu are nici o treaba cu Ford. Platforma a fost dezvoltata impreuna cu Fiat fiind folosita la Croma, 164 si Thema. Si pe ce este bazat faptul ca a fost o masina proasta?

On-topic: E bine ca nu dispare direct firma, dar daca baietii nu reusesc o minune... nu prea vad ca situatia sa dureze. Poate sa incerce sa faca un remake 900, axat foarte mult pe accentuarea stilului si a caracteristicilor originalului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. AM cautat si eu pe Wikipedia si ai dreptate. Ce am spus, am spus din cap, ca asa tineam minte. Oricum asa cum ai sesizat si tu Saab 9000 nu e Saab pur singe. Saab-ul 900 este cu totul altceva. N-am spus ca Saab-ul 9000 a fost prost, in sensul de dacie daca vrei dar nici nu s-a ridicat la performantele lui 900. Saabul 900 este succesorul lui 90 si se pierde in istorie. Saabul 9000 a fost o tentativa nereusita de a crea o masina mai mare, mai luxoasa care nu a prins la Saab-isti. Daca vrei discutam cit vrei pe tema asta dae sa nu poluam topicul aici. Iti spun ca am avut un Saab 900 Turbo, model 1987 si a fost o super masina, Saab pur singe si nu intru in detalii de ce, cum, etc. In anii 90 au aparut si la noi modele 9000 care nu aveau legatura cu 90, 900. Poate ai ocazia sa discuti pe un forum Saab cu pasionati si-ti vor confirma spusele mele. Si actualele Saab-uri 9.3 si 9.5 sint cu multe elemente pastrate de la 90, 900.  ;)

Off-topic: SAAB 9000 nu are nici o treaba cu Ford. Platforma a fost dezvoltata impreuna cu Fiat fiind folosita la Croma, 164 si Thema. Si pe ce este bazat faptul ca a fost o masina proasta?

On-topic: E bine ca nu dispare direct firma, dar daca baietii nu reusesc o minune... nu prea vad ca situatia sa dureze. Poate sa incerce sa faca un remake 900, axat foarte mult pe accentuarea stilului si a caracteristicilor originalului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saab-ul nu a mai facut masini pur sange din 74, toate masinile lor au fost fie FIAT fie GM, oricum trebuie sa spun ca cele mai frumoase OPEL VECTRA au fost cele cu sigla SAAB ;D

Mai trebuie spus ca SAAB au fost cei care au rafinat turbinele motoarelor pe benzina, au fost cei care au scos untul din motoare punandu-le TURBO si ca din 6 motoare disponibile pe un SAAB 9000 4 din ele erau turbo.

Service SAAB in RO exista si se numeste AUGUSTA MOTORS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of mai nea Bogdane ... daca tu zici ca Saab 99 sau 900 din anii 80 sint Opel Vectra (pe vremea aia nu-mi aduc aminte decat de Kadett, Astra, dar nu Vectra) apai nici matale nu prea esti in tema. Sorry... Saab-ul 90, 99, 900 NU ARE NICIO LEGATURA CU OPEL SAU FIAT. Crede-ma. Daca ai gasit tu ceva materiale, ca din 74 Saab-ul e Fiat??? sau Opel??? te rog sa le postezi. Ca om care am avut Saab 900 model '87 nu '74, pot sa-ti spun ca nimic DAR NIMIC din el nu e Opel sau Fiat. O masina de aproape 2 To, cu un motor SAAB - SCANIA de 2,0 litri TURBO, nu are ce sa aiba de la FIAT sau GM. Poate vreun beculet la bord :D.

Saab-ul nu a mai facut masini pur sange din 74, toate masinile lor au fost fie FIAT fie GM, oricum trebuie sa spun ca cele mai frumoase OPEL VECTRA au fost cele cu sigla SAAB ;D

Mai trebuie spus ca SAAB au fost cei care au rafinat turbinele motoarelor pe benzina, au fost cei care au scos untul din motoare punandu-le TURBO si ca din 6 motoare disponibile pe un SAAB 9000 4 din ele erau turbo.

Service SAAB in RO exista si se numeste AUGUSTA MOTORS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Service SAAB in RO exista si se numeste AUGUSTA MOTORS.''

dar s-ar putea sa nu mai existe asta spunea @agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now