nicu s60

lumini bord s60 2004 benzina

119 posts in this topic

@Chelios, la tine s-a ars tranzistorul ce comanda iluminarea pt ca ai facut un scurt nu din alte motive .

asta am spus de la inceput ! (cand am pus ultimul bec dupa 5-10 secunde am ramas fara nici o lumina). am gasit acest topic si m-a ajutat foarte mult ! VA MULTUMESC MULT ! acum am lumina , si fiecare o poate face in ce fel vrea nu ma mai "judecati". am facut asta prin transformarea unor "montaje" (becuri ) cu canbus (acestea erau deja "calibrate" sa functioneze), am dezlipit smd-urile, am prelungit cu fire si asta e, in prostia mea cred ca o sa tina mai mult asa, (nu ma deranjeaza firele alea , oricum nu se vad) si am si cu ce sa compar : in modulul clima am montajul transformat din becuri si la butoanele de sub el am smd-uri cu rezistenta ambele legate la aceeasi sursa si prin aceleasi fire (commune). Astept insa un raspuns daca are cineva piesa care sa ars la mine TR17 . cred ca ajunge pe aceasta tema !

cu acest montaj ma pot lega de1 sau 2 becuri din CD sau telefon, dar cu 12 smd+ rezistenta pe un bec cred ca as fi patit acelasi lucru sa mai ard ceva !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dezlipeste-l de pe placa si mergi la magazinele de pe Maica Domnului/ Lizeanu si mai mult ca sigur gasesti

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine nu se mai poate citi mai nimic de pe el , am nevoie de ceva indicia/date ca sa caut . :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune o poza si ma uit eu pe niste CCM-uri, poza cu eticheta pt a vedea codul si poza cu tranzistorul ars sa vad zona in care se afla .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune o poza si ma uit eu pe niste CCM-uri, poza cu eticheta pt a vedea codul si poza cu tranzistorul ars sa vad zona in care se afla .

e vorba deTR17 , mai poate influenta si altceva ? (turatie ventilator, comutare clapete ? ) sau e doar pentru liluminat ?

post-5924-0-82594600-1397253487_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites
:dontknow::help: nu se gaseste pe Maica Domnului la nici un magazin, iar la adelaida am sunat si nu au avut niciodata pe stoc asa ceva ( o sa trimit un mail cu link-ul de la Bogdan G poate il pot aduce). Ma poate ajuta cineva prin bucuresti cu unul sh ? de pe alta placa ? Edited by kelyoss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suna si la www,mivarom.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se mai gaseste tranzistorul pe placi de baza de PC sau placi video MX440 de exemplu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se mai gaseste tranzistorul pe placi de baza de PC sau placi video MX440 de exemplu .

am luat ce ai zis si nu se potriveste , raman la idea "de pe alta placa" . daca nu influenteaza si alceva nu il mai schimb , am pus smd-uri RGB in tot bordul ! arate bine acum si au si reglaj de 'intensitate " din telecomanda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cateva poze cu diferite culori ar fi bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cateva poze cu diferite culori ar fi bune.

am facut un film, rog pe cineva sa ma ajute sa il urc (sa nu pun link)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune-l pe youtube si pune link aici, sa nu incarcam serverul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cateva poze cu diferite culori ar fi bune.

post-5924-0-90963800-1399215127_thumb.jp

post-5924-0-31370400-1399215129_thumb.jp

post-5924-0-06152500-1399215131_thumb.jp

post-5924-0-64774500-1399215132_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

si aici filmul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant proiect

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mai facut un coleg asa ceva, insa din pacate, doar rosu si verde se vede uniform, la restul culorilor te scoate din schema bordul si telefonul

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mai facut un coleg asa ceva, insa din pacate, doar rosu si verde se vede uniform, la restul culorilor te scoate din schema bordul si telefonul

ce "carcotas" , nu fac nazuri la nuanta , acum am lumina in tot bordul ,( dupa ce sa ars acel tranzistor am avut la clima alb , la restul verde si nu ma deranja ) :(:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intampinat alta problema , m-am apucat de butoanele de pe volan , si nu merg led-urile , decat unul singur , cel cu sageata neagra , am invartit led-urile in toate directiile si tot nu merg , nu stiu ce are , la fel si la pilot..... ma poate ajuta si pe mine cineva ? Multumesc !2zsqyaq.jpg

Am mai intors la pilot doua leduri si din 4 led-uri merg 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now