nicu s60

lumini bord s60 2004 benzina

119 posts in this topic

pai asta era ideea, ca din ce am citit, beculetele alea sunt cam comune si cu alte marci, doar ca difere prin capisonul ala colorat de pe ele.

de asta intrebam daca stie cineva un cod exact, ca sa pot comanda linistit becuri normale , care sa se potriveasca la soclu, si capisonul il pun eu, nu e nici o greutate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e cam asa, nu mai stiu exact care bec de unde este, ce stiu sigur este ca la blocul de lumini si butoanele de sub climatronic becurile sunt cu soclu + capison verde, nu gasesti la Alpadrino acel bec cu soclu dar acel bec original iese din soclu, are niste fire lungi care vin prinse de soclu .

La climatronic parca sunt aceleasi becuri dar nu sunt 100% sigur .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnule Bogdan , am o intrebare , la consola clima , ati pus led normal sau smd de a iesit asa uniform ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnule Bogdan , am o intrebare , la consola clima , ati pus led normal sau smd de a iesit asa uniform ?

Iti raspund eu! A pus smd-uri! De fapt Bogdan pune numai SMD-uri si la bord si la clima si la casetofon, butoane usi, etc

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super , problema este ca trebuie puse pe partea cealalta a placii ca prin gaurica e la bec nu incape :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce fel de smd-uri folosesti tu, insa te asigur ca intra si cele 5050. Insa trebuie lipite impreuna cu rezistente

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU mai stiu ce diametru au , le-am dezlipit de pe niste led-uri de pozitie si nu au intrat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ne spune si noua Domnul Bogdan G cum a facut , ce smd a folosit , hehe :downtown: :downtown: :downtown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nichia . :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce dimensiune , si le-ati lipit direct pe placa sau pe soclurile original ? Ca mie nu imi incap prin gaurelel alea cele de 5050 ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se lipesc direct pe placa, cu rezistentele aferente, ca altfel se ard ledurile! Trebuie sa desfac si eu clima mea, ca tot imi face figuri un led si o sa-i fac o poza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok , astept poza , direct pe placa ma refer fara socluri :D , sunt tare curios !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine , ca si asa am scapat acum unu pe la schimbator pe acolo :)) , am probat si eu un smd acum , se vede bine , e mic 3528 , as vrea sa pun 5050 , dar nu imi incape prin gaurica , astept pozele de la dvs , sa vad lucrarea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu pozele , daca puteti cand desfaceti placa sa reparati led-ul ar fi excelenta o poza la placa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozele cu ledurile climei. Intradevar sunt leduri 5050, dar au fost puse dinspre fata climei si lipite pe spate

post-259-0-16767900-1388240312_thumb.jpg

post-259-0-61485000-1388240317_thumb.jpg

post-259-0-63056500-1388240319_thumb.jpg

post-259-0-03489600-1388240321_thumb.jpg

post-259-0-44948700-1388240322_thumb.jpg

post-259-0-29249900-1388240324_thumb.jpg

post-259-0-63856800-1388240325_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asa voi face si eu , o singura dilema mai am , cum scot placa de tot ? am inteles ca termistorul se rupe cam usor ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum scot placa de tot ? am inteles ca termistorul se rupe cam usor ...

Fata panoului de clima iese usor dar cu grija. Termistorul ramane pe placa si nu se agata in nimic cand scoti fata. Altii au rupt senzorul incercand sa-l curete cu betisoare de ureche :evil6: :evil6: :evil6: !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are suruburi , sau e lipita\cleme ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carcasa are 4 suruburi, iar placa are 3. Trebue sa scoti si dispersorul de lumina, de la butoanele de pe mijloc si sa lipesti o banda de leduri (cum se vede la mine in poza), sa ai lumina uniforma si pe mijloc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun , maine iau led-urile !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carcasa exterioara are 4 suruburi si 6-8 cleme. Placa are doar suruburi si trebuie sa misti usor de suportul "termistorului", ca se agata in ceva, dar stai fara grija ca nu se rupe nimic. Am desfacut-o pe a mea de zeci de ori :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar acum o desfac , daca intampin vreo problema intreb aici , multumesc mult !!!

Am desfacut carcasa , dar nu vad nici un surub pe placa , si nici nu iese :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now