ateo

RUGAMINTE

14 posts in this topic

Salut!

Uite, am avut o patanie saptamana asta si m-a pus tare pe ganduri.

Here goes:

Marti am plecat spre Resita din Oradea, cu serviciul. Eram in masina de firma. Datorita drumului am mers finut, mai ales ca aveam sa ma opresc in Timisoara. Buuun.

Trec de Arad si inainte de primul sat (Sagu), intru in depasire, depasesc, aveam vreo 140km/h, reintru si surpriza, fac explozie pe roata din spate stanga. Afara -7 grade. Ii sun pe astia de la firma, sa le zic ca intarzii, alea alea, deschid portbagaju, pun triunghiul reflectorizant, scot cricu, si ma pun sa schimb roata.

Ce m-a frapat e ca, cu toate ca aveam triunghi reflectorizant, cu toate ca vizibilitatea era perfecta (senin), toti soferii treceau pe langa mine cu peste 100 la ora. Sa nu mai zic de camioane, cand treceau aia, se misca masina pe cric. A fost bestial, si va jur, mi-a fost frica pt viata mea.

Si acum rugamintea: daca veti vedea un nefericit ca mine, vreodata, fie ca e vara, fie ca e iarna, daca nu puteti opri sa-l ajutati, macar incetiniti. Spun asta aici pe forum, pt ca vreau ca macar noi, cei care conducem o masina care sustine viata (For Life), sa fim civilizati. Nu spun ca nu o faceti, nu stiu. Doream doar sa spun ce am pe suflet.

Si ca sa inchei pe o nota optimista cred ca eram hilar la costum si palton, manusi de piele si ingenunchiat langa masina (n-am stiut unde se pune cricu, nefiind masina mea). Si colac peste pupaza, s-a strambat si janta, care e de aluminiu.

Va pup, respect in trafic!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol, dar bine ca nu a oprit unul langa triunghi, sa se uite la el , sa il plieze, sa il bage in masina si sa plece. Parca a patit cineva faza asta  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crede-ma ca eu opresc de obicei...si de asemenea de cateva ori au oprit altii sa ma ajute pe mine(inclusiv pe A2),

dar...in acelasi timp...exista in vreo 2 localitati pe E85 in care sunt cate unii((aceiasi de fiecare data)opriti pe marginea drumului,cu capota deschisa,care fac semne sa opreasca lumea.....de ce oare ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crede-ma ca eu opresc de obicei...si de asemenea de cateva ori au oprit altii sa ma ajute pe mine(inclusiv pe A2),

dar...in acelasi timp...exista in vreo 2 localitati pe E85 in care sunt cate unii((aceiasi de fiecare data)opriti pe marginea drumului,cu capota deschisa,care fac semne sa opreasca lumea.....de ce oare ???

Cauta â€fraieri†pe care ii prostesc ca nu mai au benzina si bani (lei), intr-o limba oarecum straina si le ofera bijuterii din â€aur†(metal galben) sub pretul pietei, ii smeneaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg. Rugamintea mea era sa incetineasca lumea. Plus eram la costum, masina era VW Passat, nu cred ca am fata de smenar(cel putin nu am auzit inca asta). Si da, e drept, sunt multi care vor sa fraiereasca omul cu suflet, si poate de aceea s-a ajuns sa treaca pe langa mine camioanele cu suta la ora. Plus ca eram oprit in mijlocul drumului, nu in vreo parcare.

Triunghiul l-am pus la aprox. 20 m . Poate mai mult. Si masina era pe avarii, am observat ca nu am mentionat in postul anterior.

Si mai am o problema, cu aia care nu se dau la o parte din calea salvarii. Asta e, vad multe, fac poate prea multe drumuri prin tara, prea des, poate mi s-a terminat norocul.

As putea sa va povestesc multe patanii, poate alta data, sunt obosit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg. Rugamintea mea era sa incetineasca lumea. Plus eram la costum, masina era VW Passat, nu cred ca am fata de smenar(cel putin nu am auzit inca asta). Si da, e drept, sunt multi care vor sa fraiereasca omul cu suflet, si poate de aceea s-a ajuns sa treaca pe langa mine camioanele cu suta la ora. Plus ca eram oprit in mijlocul drumului, nu in vreo parcare.

Triunghiul l-am pus la aprox. 20 m . Poate mai mult. Si masina era pe avarii, am observat ca nu am mentionat in postul anterior.

Si mai am o problema, cu aia care nu se dau la o parte din calea salvarii. Asta e, vad multe, fac poate prea multe drumuri prin tara, prea des, poate mi s-a terminat norocul.

As putea sa va povestesc multe patanii, poate alta data, sunt obosit...

Dar de cocalarii care se iau dupa salvare de zici ca e "Ultima speranta" ??

Odata m-a scos de pe banda pe banda in lucru de am crezut ca imi ies amortizoarele pe capota, pur si simplu nu m-am mai putut replia ca in spate 2 erau coada dupa salvare, asa ca am fost nevoit sa franez in gropi ca altfel intram intr-un morman de nisip.

Nici o problema ca dupa aceea i-am impins de la spate pe idioti pana au ramas fara trepte la cutie si fara ture.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu altii cum sunt, dar eu de regula incetinesc sau chiar opresc cand vad o masina la ananghie. Si inca nu am patit nik.

Chiar in primele zile ale anului am luat pe unii dintr-un Alfa Romeo care a iesit in decor, undeva inainte de Reghin, cum vii de la Bistrita. Si culmea e ca eram in coloana, eu fiind penultimul. Si doar eu am oprit. Ghinionistii au scapat doar cu sperietura, cutia distrusa si parbrizul spart.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pun triunghiul in asa fel incat cei care vin din spate sa fie obligati sa ma ocoleasca pe contrasens... adica il pun undeva spre mijlocul sensului meu de mers a.i cei care vin din spate, in cazul in care mai este o masina pe contrasens sa trebuiasca sa opreasca, nu sa treaca la 5 cm de ine cu 80-100km/h.

Daca il pui pe marginea drumului, mare parte din ei trec le mm pe langa tine in viteza.

Si decat sa fiu eu lovit, mai bine mai schimb triunghiurile mai des... ca sunt berbeci care trec peste ele. Dar de obicei nu fara urmari - fiindca caut triunghiuri cu sprijin metalic, iar daca ai un bolovan prin preajma e ideal sa proptesti triunghiul cu bolovanul ala, ca sa nu fie doborat de curentul facut de maisni. Daca fac scandal, sunt in avantaj-  eu sunt cel cu cheia de roti in mana, si ii intreb "daca nu era triunghiul, treceai peste minem nu e asa?".

Triunghiul inseamna reducerea vitezei... si asta trebuie sa o inteleaga cei care conduc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat ca rotile nu se schimba si cu pusca in mana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia de care spui sint oricind pe la Sindrilita, sau mai bine zis intre Afumati si Movilita, pe drumul Bucuresti - Buzau, in mai multe sate sau intre localitati. Sint masini cu numere de Franta sau Spania si sint tigani care fac cu mana sa opresti. Daca ai oprit sa-l ajuti - te-a facut. Nu stiu politia de ce nu face nimic, eu saptamanal trec pe-acolo si ii vad mereu. Acolo trebuie o dubita cu 10 baietzi in spate, opresti si ii dai tocana ...  ;)

Crede-ma ca eu opresc de obicei...si de asemenea de cateva ori au oprit altii sa ma ajute pe mine(inclusiv pe A2),

dar...in acelasi timp...exista in vreo 2 localitati pe E85 in care sunt cate unii((aceiasi de fiecare data)opriti pe marginea drumului,cu capota deschisa,care fac semne sa opreasca lumea.....de ce oare ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand:

Multumesc de idee (cea cu triunghiul). Cu siguranta asa voi face. Recunosc ca acum am pus triunghiul undeva pe la marginea benzii pe care ma aflam. E o idee excelenta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ideea cu triunghiul si BOLOVANUL sa fie cit mai mare=bolvanul

sper sa nu am nevoie sa folosesc triunghiul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now