Guest wts

"troncanit" stanga fata S60

43 posts in this topic

Aha. Si de ce oare nu am intrebat mai devreme

tocmai ce am fot sambata la service.

Sa incerc si schimbatul flansei

a troncanitul se aude la viteze relativ mici

O sa incerc si asta ca ma seaca si ma doare sufletul cand o aud.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce am "rascolit" netul si am mai vb cu cativa prieteni care se pricep la masini...am ajuns la concluzia ca acel "lipci", "solutie" care se pune in burduful capatului de bara este un fel de vaselina, de culoare verde. Acum stau si ma intreb...ce fel de "vaselina" (unsoare) sa cumpar ca sa imi pun acolo? Astept ceva sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e vasilina.... dar tu faci cum vrei.

Nu cred ca o sa ai o mare realizare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este chiar vasilina ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cautat tot la noi pe forum si am inteles ca tzacanitul vine ori de la un surub care fixeaza planetara in cutie ori... Oricum azi am bagat vaselina in capatul de planetara din stanga...vineri o sa am un drum pana la constanta (doar e 1 mai :77:) dupa care o sa revin cu un "rezultat".

ps: In capatul de planetara la 113 000 km mai era destul de putina vaselina. Vaselina pe care am bagat-o este valvoline cu grafit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce am "rascolit" netul si am mai vb cu cativa prieteni care se pricep la masini...am ajuns la concluzia ca acel "lipci", "solutie" care se pune in burduful capatului de bara este un fel de vaselina, de culoare verde. Acum stau si ma intreb...ce fel de "vaselina" (unsoare) sa cumpar ca sa imi pun acolo? Astept ceva sfaturi.

Daca citeai ce a spus @iulrix, era ceva de cimentare, adica se pune intre zimtii de la planetara si fuzeta, nu vaselina din burduful planetarei. Am mai auzit pe cineva ca foloseste poxipol in cantitai destul de mici, pentru a putea desface planetara cand este nevoie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre unu zice de burdufu de planetara si altu zice de surubul de strangere al planetarei, poate va puneti si voi deacord .

Share this post


Link to post
Share on other sites

in capul planetarei (fuzeta) se pune ceva care se intareste si totusi ramine un pic flexibil. e rosu (rosiatic) seamana cu vaselina , dar nu e vaselina. se mai pune asa ceva si pe la garnitura de chiuloasa...la saxofon, etc

parca era de la wurt...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgomotul inca se aude si parca vine de la imbinarea planetara-cutie. Deocamdata din lipsa de fonduri va mai merge asa...sper ca nu dauneaza la nimic. Colac peste pupaza...m-am pricopsit si cu farul de pe stanga crapat de o piatra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgomotul inca se aude si parca vine de la imbinarea planetara-cutie. Deocamdata din lipsa de fonduri va mai merge asa...sper ca nu dauneaza la nimic. Colac peste pupaza...m-am pricopsit si cu farul de pe stanga crapat de o piatra.

Poti inlocui doar sticla  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti inlocui doar sticla  ;D

Offtopic: Cat costa o sticla? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

De S80 nu stiu sa existe lentile de schimb decat pe original si pretul este de Volvo ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum era de asteptat..... a venit caldura iar eu am scapat de troncanit....

Pana la toamna iarna..... liniste si mers lin.

Imi place cum merge masina si motorul asta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam zogomos .. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am scapat de "pocnitura" dupa ce am fost la Volvo Constanta si mi-au strans (puternic) toate suruburile de la brate, bare etc. Acum 2 sapt am facut lucrul acesta si de atunci nu am mai auzit zgomotul. Curios de ce nu au putut face lucrul acesta si la celelalte service-uri cu pretentii pe la care am fost. Imi spusesera ca ar fi telescopul si ca se invarte arcul pe taler. Postasem si aici descriind zgomotul. Pt mine s-a rezolvat cu o varianta inca nementionata aici si care a fost si cea mai ieftina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine s-a confirmat că acel sunet din direcÅ£ia roÅ£ii stângi nu vine de la articulaÅ£iile roÅ£ii ci are o sursă mult mai "romantică", ÅŸi anume volanta dual-mass.

Nu ÅŸtiu cum e la voi, dar eu am descris aici fenomenul: http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,8796.msg97753.html#msg97753

Poate vă este de folos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peste cateva zile am de gand sa ma duk la service sa imi rectific discurile spate si sa schimb placutele de frana. Cu aceasta ocazie as vrea sa imi "cimentez" planetara pe partea stanga...si mai nou si pe partea dreapta. Pana la urma la motorizarea d5 exista o siguranta sau un surub de fixare la planetara? Pe langa acea siguranta sau surub se baga acel "lipici" si am inteles de la voi ca se rezolva. Exista posibilitatea sa fie dusa planetara? ps: Daca s-a uzat surubul/siguranta se gasesc noi de cumparat?

La fel se va duce si urmatorul tau post daca repeti greseala  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine nu se auzea nimic nimic pana am umblat si am dat bratul  jos pt a schimba bucsile orizontale . .de atunci a aparut sunetul asta de troncanit la denivelari mai marisoare ale soselei ... SIGUR E DE PE LA PLANETARA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now