ythnkyknwme

Localizare Filtru Motorina S40 1.6 2009

15 posts in this topic

Hello, puteti va rog sa-mi spuneti unde gasesc filtrul de motorina la s40, 1.6, 2006? Am incercat la un service semi obscur dar s-au dat batuti baietii.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre timp am reusit sa agasesc ceva, din pacat tot nu mi-e foarte clar unde este filtrul ala. Pun aici o poza in cazul in care cineva va avea nevoie.

34131327.th.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, la al meu S40, 1.6d, din 2005...filtru este unde ti-am desenat, sub capacul din plastic...

si filtrul este din metal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi ceva nu e in regula. Eu am comandat un filtru de la Alex si e din plastic!

@vita_fresh, in vadis am gasit aceasta poza. Nu ofera mai multe detalii..

Share this post


Link to post
Share on other sites

in cazul asta nu vreau sa te bag si mai mult in ceata,ori te duci la un service competent sa lucreze cu un volvo ori altcineva cu mai multa experienta iti poate da explicatiile necesare.filtrul pe care l-ai luat de la alex e cu siguranta bun,poate a vrut sa zica,ca carcasa filtrului e de fier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca e metal...poate un plastic mai dur?!sau poate depinde de producator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrul de motorina depinde de anul de fabricatie... de-aceea ti-am cerut seria de sasiu ;)

In cazul NEFERICIT in care nu ti se potriveste, il trimiti inapoi cu plata transportului la MINE, si primesti cealalta varianta, in aceiasi bani si evident fara sa platesti niciun transport.

Toate bune !

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu inca nu am gasit filtrul de motorina!

Am discutat c cineva in vederea achizitionarii unuia nou si m-a intrebat de care doresc cu preincalzitor sau fara(diferenta intre ele este de 125 RON!). Iata pozele[attach=#]

filtre motorina.zip

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda...deci cel fara "preincalzire" este folosit(conform catalogului mann) la masinile pana in 10/2005 adica varianta din plastic

incepand cu 10/2005 este folosit cel cu "preincalzire" cu tabla....si da e mult mai scump decat prima varianta...in legatura cu pozitionarea lui nu stiu care e treaba...

totusi eu stiam ca si primul are preincalzire

Share this post


Link to post
Share on other sites

In locul in care mi-a sugerat adi87 sa ma uit am o chestie foarte similara cu filtrul invelit in metal.

Cred ca puteau sa-l caute omuletii pe ala ce li l-am pus in mana pana la vara :))

@Alex. Maine iti trimit o poza de sub capota ;;) ca sa ne edificam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha luati-va benzina ! N-are filtru deci nu va bateti capul  :D;D ;D  Nu e asa pretentios la carburantii romanesti, etc  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto, iar ne iei de urechi pe astia cu "dizal"  ;D

By the way! Prin vara ma imi gasesti si mie un Playstation portabil pentru ala mic pe e-bay? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto, iar ne iei de urechi pe astia cu "dizal"  ;D

By the way! Prin vara ma imi gasesti si mie un Playstation portabil pentru ala mic pe e-bay? ;D

Dap, ma pun intr-o dimineata ( adica noaptea la engelzi ) si iti prind unul

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ythnkyknwme

ai gasit locatia filtrului de combustibil?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now