Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Nelu

Nu stiu cum si de ce, dar E REAL!

10 posts in this topic

Daca te uiti la pozele de deasupra din scaunul tau confortabil, vei vedea:

Domnu' Suparat (stanga) si Doamna Calm (dreapta).

Acum ridica-te de la scaun si da-te in spate aproximativ 3-4 metri(8 feet)

AU SCHIMBAT LOCURILE, NU ?

Aceste iluzii au fost creeate de Phillipe G. Schyns si Aude Olivia de la Universitatea din Glasgow . Asta dovedeste ca noi nu vedem adevarata "fata" a lucrurilor!! !

Nu stiu cum au generat aceste imagini fascinante, dar eu cred ca nimeni altcineva nu a reusit sa genereze ceva asemanator in PhotoShop sau cu alte programe. Din cunostintele mele aceste poze au de a face cu filtre de joasa si inalta frecventa, dar... DETALIILE???

post-952-12877874068765_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

EI sint printre noi...The Matrix has you...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loool, eu m-am mutat sus/jos stanga dreapta prin birou dar tot asa le vad....In stanga e calm si in dreapta e suparare....Eu cred ca nu am filtrele alea instalate  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine nu-s nici de aproape nici de departe suparati/veseli sau domni/doamne.

Cred ca aveti imaginatia prea bogata si deoarece vi se spune ce trebuie sa vedeti, pozele fiind extraordinar de neclare, va imaginati ca intr-adevar aia vedeti.

Ia intrebati pe cineva fara sa-i cititi textul ce vede? Mai vede domni si doamne?

Sau mai este o varianta, trebuie sa-mi pun ochelari  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat si eu sa caut o explicatie, asa ca m-am jucat putin cu aparatul foto si am constata urmatoarele:

- cu cat e mai mare zoom-ul aparatului, cu atat corespunde ceea ce vad prin aparat cu ce vad cu ochii la 50 cm departare de imagine

- cu cat e mai angular, cu atat corespunde ceea ce vad prin aparat cu ceea ce vad cu ochii de la 3-4 m distanta

din asta deduc, ca ochiul uman de la o anumita distanta percepe imaginile "ca un aparat foto cu obiectiv pe angular/superangular" si distorsioneaza putin imaginile (va dati seama cel mai bine de acele distorsiuni, daca fotografiati faianta in baie/bucatarie). daca este intr-adevar asa, atunci nu este greu de creat asemena imagini.

dar poate gresesc total, asa ca daca aveti alte pareri/teori...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ochiul uman percepe doar niste...informatii. CREIERUL insa interpreteaza (de cele mai multe ori) ce vrea el, sau ce e invatat sa vada. Prin sugestie, prin experienta acumulata de individ, prin deductie sau adaugare de elemente...etc.

Caz prezentat pe Discovery: un domn de vreo 38 de ani, care si-a pierdut vederea de pe la 3 ani, printr-o tehnica speciala reuseste din nou sa distinga lumea din jurul lui. Insa, Creierul lui nu a invatat ca atunci cind vezi o scara, trebuie sa anticipezi pasul urmator (sa-ti dai seama instantaneu adincimea/inaltimea obstacolului din cale) si se impiedica sau cadea in 99% din cazuri DESI VEDEA (spunea ca vede o treapta sau un trotuar, etc).

Ca in Matrix(filmul pe care eu l-am catalogat Nr.1-doar primul): totul este Interpretat de Creier ca semnale electrice. Tot ce lipseste acestei "realitati" ( de care noi cica sintem constienti ) va fi compus/adaugat intr-un fel sau altul de catre Creier, pe seama cunostintelor acumulate in decursul vietii de catre individ.

Acum vor urma replici - ca in cazul unui cutremur  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine nu merge, cred ca e monitoru prost. Raman foarte la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0