NewBoy

problema cu DVD Rom, Nu mai citeste DVD-urile

18 posts in this topic

Salut, am o problema cu Dvd rom-ul, nu mai citeste dvd-urile, am incercat sa-i sterg lentila dar nimic, partea care ma deranjeaza cel mai tare este ca monitorul iese de fiecare data cand pun contactul la masina, ma poate ajuta cineva, Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

... partea care ma deranjeaza cel mai tare este ca monitorul iese de fiecare data cand pun contactul la masina, ma poate ajuta cineva, Multumesc

Conectezi alta unitate DVD (n-ar strica inainte o incercare cu disc original, daca nu ai) si cand se deschide ecranul intri in meniu, selectezi ShutDown si apesi Enter.. si nu mai iese decat cand vrei, dar nu stiu daca ramane setarea cand scoti mufa si/sau schimbi inapoi unitatea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am dvd original, dar de unde sa iau alta unitate dvd rom, si din combinatia shut down si enter intru in meniul masinii, dar nu pot inchide monitorul, stii tu alta combinatie de taste pentru a inchide monitorul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai pune si tu mai multe informatii la profil, din ce oras esti, poate s-ar gasi un coleg de forum concitadin/consatean ;D sa te ajute.. de ex., la intalnirile in Bucuresti vin cel putin 2-3 masini care au acelasi sistem navi.

Nu stiu alta varianta decat shutdown din meniul navigatiei, la mine merge; sa inteleg ca atunci cand iese ecranul vezi pe el meniul, poti selecta dar nu face nimic? ar fi normal sa ramana setarea caci e una de hardware, de pe dvd(ROM!) doar citeste hartile si eventual incarca soft-update.

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze, sant din bucuresti, si nu pot vedea meniul navigatiei, dar pot intra intr-un meniu al masinii, apasand repetat tastele back si enter, dar din acel meniu nu pot opri monitorul.

Ideea este daca ma poate ajuta cineva sa repar cumva problema,pentru ca asa o pot dezactiva de tot si nu mai iese monitorul, multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din meniul de pe ecranul navigatiei tb sa dai shutdown! Cand vii la intalnirea saptamanala de la Polivalenta incercam ce se poate face sa nu mai iasa display-ul(ca tot nu exista harta pt romania).. saptamana asta s-a dus :(

Daca insa esti sigur ca lentila e de vina si vrei s-o cureti/inlocuiesti uite mai jos niste instructiuni pentru scoaterea si schimbarea ei:

RTI_laser_dismantling.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

am facut tot ce-i acolo si tot nu merge, si 120eur nu dau pentru o lentila noua

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am o problema de ceva timp nu mai citeste ...iar un prieten de al meu a avut aceeasi problema si a scos alimentarea din spate a tinut pe pozitia I iar la scos si nu mai stiu ce a facut si a mers....stie cineva de asa ceva???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alcool tehnic+betisor cu vata= minuni (in unele cazuri; nu functioneaza 100%) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adică, merge RTI-ul, că n-am înÅ£eles ? :bgsok:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua forumisti!

As dori sa aflu, daca stiti cumva cum as putea sa folosesc sistemul RTI din masina mea (s60 2005). Am gasit si dvd-ul original dar este foarte zgariat, am descarcat versiunea 2012.1 am facut un dvd DL cu viteza 1x tot n-am rezolvat nimic. Ati putea sa ma ajutati? Se poate cumva conecta ecranul RTI la iphone IGO de ex?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua forumisti!

As dori sa aflu, daca stiti cumva cum as putea sa folosesc sistemul RTI din masina mea (s60 2005). Am gasit si dvd-ul original dar este foarte zgariat, am descarcat versiunea 2012.1 am facut un dvd DL cu viteza 1x tot n-am rezolvat nimic. Ati putea sa ma ajutati? Se poate cumva conecta ecranul RTI la iphone IGO de ex?

Sistemul RTI nu-l poti folosi in Romania, iar monitorul RTI nu-l poti cupla la Iphone, deci este doar de design

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se poate conecta la Iphone daca se monteaza un IMIV, nu merge insa decat cu Iphone "bricuit" pt ca altfel nu-l vede pe IMIV-ul ca "device" agreat Apple .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este cineva care a

Sistemul RTI nu-l poti folosi in Romania, iar monitorul RTI nu-l poti cupla la Iphone, deci este doar de design

Nu-mi trebuie neaparat pentru Romania, dar am incercat deja sa scriu 4 dvd-uri pe nici una nu citeste. Nu stiu daca de vina este softul sau dvd rom-ul. Este cineva care a incercat asa si a mers?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai unitatea optica buna citeste si DVD piratat. Probabil ca tu ai unitatea optica defecta . Eu am 2012-le si merge .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now