pol

clapeta aceleratie si EGR...unde se afla???

52 posts in this topic

Exact asa este al meu, teava aceea metalica nu este gofrata, are acea panza/ plasa alba si este neteda. Sa inteleg ca practic gazele din racitor nu actioneaza turbina, intra in admisia motorului? Care este de fapt rolul lor, de ce sa introduci in admisie gaze arse? si care este riscul daca acestea sunt prea fierbinti (cazul meu fara racitor), banuiesc ca daca ulterior s-a introdus si racitorul are si el un rol. Complicate motoarele astea , banuiesc ca toate aceste gageturi sunt pentru a intruni normele de poluare.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

PS. Nu stiu daca sa ma bucur sau sa-mi para rau ca nu am racitor, faptul ca nu are DPF ma multumit oarecum pentru ca am vazut ca sunt multe probleme si cu el.

Cand am cumparat masina avea montat un powerbox de la Ptronic, nu stiu cata putere ii dadea, dar daca accelerai mai serios lasa un norisor de fum, dupa ce l-am scos e ok cu fumul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai egr este deschis la turati mici si are rol in reducerea noxelor (ceva cu nox) rearderea unor gaze. Sincer nu stiu ce sa spun depre racitor sau despre egr off la 1.6d

. Eu am facut-o la alfa romeo motor 1.9 common rail ca al tau ... si nici aia nu avea racitor . Cei de pe alfa forum apuneau ca ar imbunatati performantele motorului lucru pe care eu nu l-am simtit (probabil era blocata dinainte)

daca asa e stock eu nu mi-as face probleme despre lipsa racitorului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now