Guest cristian_luca

mesaj de eroare

16 posts in this topic

Fault in the emissions system. Masina nu mai accelereaza in treapta a doua de viteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... unii chiar cred ca aici bagi fisa, apesi pe buton si gata diagnoza. E... apai sa bage fise pana la Paste ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tututror volvistilor!

Fratilor, nu mai fiti asa rautaciosi, d-l cristian_luca ai intrat, probabil,  in panica si a cerut ajutorul imediat unde credea ca-l va gasi, adica aici pe forum, la prieteni.

Eu nu stiu engleza, am dat un ~translate~ pe â€goagle† ;D , si uitati ce a a â€iesit†: Fault in the emissions system = Vina a emisiilor de sistem, citind asta, sigur pricepi tot si ramai ca la inceput....

Pace si sanatate tuturor!  :kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care sonda lambda la diesel, poate vroiai sa zici EGR .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua! Nu stiam ca trebuie sa mergem la o bere, sa ne vizitam, sa ne facem cadouri pentru un schimb de experiente pe un forum!(sunteti rai fratilor; e stilul romanesc;de-asta am ajuns...unde-am ajuns) Oricum eu sa sa va spun cum s-a rezolvat problema. De fapt eu vroiam cateva informatii k sa nu fiu pacalit la service.(nu ma pricep f bine la masini) Am pus masina pe un tester Bosch care mi-a aratat urmatoarea eroare: filtru de particule infundat. Am inteles ca unul nou este cam 1000 de euro. Am ales varianta reparatiei(curatat, ars, 2 gauri in filtru) pentru ca a fost mult mai ieftina. Sper sa fie bine. Nu am vrut sa deranjez pe nimeni. Sper sa colaboram in continuare pentru ca am gasit multe informatii utile pe acest forum. Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua! Nu stiam ca trebuie sa mergem la o bere, sa ne vizitam, sa ne facem cadouri pentru un schimb de experiente pe un forum!(sunteti rai fratilor; e stilul romanesc;de-asta am ajuns...unde-am ajuns) Oricum eu sa sa va spun cum s-a rezolvat problema. De fapt eu vroiam cateva informatii k sa nu fiu pacalit la service.(nu ma pricep f bine la masini) Am pus masina pe un tester Bosch care mi-a aratat urmatoarea eroare: filtru de particule infundat. Am inteles ca unul nou este cam 1000 de euro. Am ales varianta reparatiei(curatat, ars, 2 gauri in filtru) pentru ca a fost mult mai ieftina. Sper sa fie bine. Nu am vrut sa deranjez pe nimeni. Sper sa colaboram in continuare pentru ca am gasit multe informatii utile pe acest forum. Va multumesc!

Mda,

Varianta usoara era incercarea de initiere a auto-regenerarii lui care nu te costa nimic dar oricum....sutem stilul romanesc si nu mai are rost sa discutam, de asta am ajuns unde am ajuns !

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai masina din poza e a lui?

de unde sa stiu eu ca are diesel sau benzinar?

>:(??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai masina din poza e a lui?

de unde sa stiu eu ca are diesel sau benzinar?

>:(??? ???

el zice ca are 1.6d  din semnatura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si are DPFul infundat ;D

Aste se intampla in mod frecvent numai la motorul de 1.6 D care are DPF pe baza de aditiv .

@Cristian_luca nu trebuie sa iesi cu noi la suc, totusi un buna ziua poti spune cand intrii la cineva in casa, mai departe trebuie spus ca nu poti arunca 5 cuvinte si sa astepti rezolvarea problemei.

Oricum DPFul s-a infundat din alte cauze, una din ele este functionarea defectuasa a sistemului de regenerare, trebuie verificat daca mai ai aditiv .

Share this post


Link to post
Share on other sites

HA HA HA, tizule da ia zi tie ce erori ti-au iesit pe tester la masina asta ca poate merge de la distanta, sau cel putin unii asa cred ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am simtit eu in pisu ca e ceva cu filtru de particule si are nevoie de-o regenerare

A facut-o el (manual) cu niste gaurele ca se grebeste s-o vanda cred!

E ce sa facem,bine!Merge ca la catalizator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now