albert

problema cu geamu de la faruri in plastic ! rezolvat !!!!

30 posts in this topic

pentru cine are probleme cu geamu de la faruri si in general grupuri optice in plastic matuite o solutie ieftina si care o puteti face voi acasa .

img0233v.th.jpg

img0234q.th.jpg

img0235vb.th.jpg

img0236ta.th.jpg

img0237sd.th.jpg

img0239qe.th.jpg

img0240af.th.jpg

img0241b.th.jpg

img0242t.th.jpg

preferabil pentru cine are posibilitatea o opacizare si un strat de transparent (lac) ceramic

PS bafta , sper ca am fost de ajutor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai fost de mare ajutor cu 2 remarci insa, un "bidon" de 3M costa intre 130-170 RON si ai nevoie de 3 bidoane (abraziv, mediu si fin), un burete 3M costa vreo 20RON si ai nevoie de 3 deci la un simplu calcul vorbim de multe sute de lei, este adevarat ca faci multe faruri dar totusi ;D

Eu am mesterul meu care polisheaza faruri si ies ca noi, exact ce ai facut si tu .

Oricum farul este deja lacuit si se poate polisha de cateva ori iar daca se ia stratul de lac atunci tb curatat tot lacul dupa care se dau 3 straturi de lac si e ca nou .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pacat ca trebuie sa te contrazic in anumite lucruri , daca te descurci sint destule spalatorii si vopsitorii care fac polishiari  si nu trebuie sa cumperi tot iar pentru lac e deajuns o mina incarcata de lac (depinde de lac maxim 2) daca chiar mergi pe calitate da si tu un lac ceramic pe iele ca na

PS inainte de a face critici informeavate si intreabal si pe mester cam cit mai merge treaba cu lustruitu ieu am preferat sa fac totu de la 0  ;)  :-* adica de la plexiglass cu tot cu lac  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

My friend tu ziceai de facut asta acasa, de facut asta acasa e prea scump, mai bine dau 50 ron la mester si imi face farurile ca noi, nu e mai simplu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fix cat a durat pana s-a matuit primul far.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul meu 5 ani,bine nu zic ca acum e matuit rau dar se poate si mai bine.Oricum e fain daca tine atat si la bani astia.Multumesc de raspuns!

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca mai ai lac pe iele cu 50 de ron e beton da nu stiu cit de bine ies ,amincredere in cea ce zici ,iar treaba cu polishu nu stiu cit te tine ieu am incercat si na tinut decit 2 luni dupa care mam hotarit sa le fac definitiv   ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pana acum am polishat vreo 5 seturi de faruri si doar la unu am reusit sa-i iau lacul, am rezolvat oricum problema lacuind-ul la loc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pana acum am polishat vreo 5 seturi de faruri si doar la unu am reusit sa-i iau lacul, am rezolvat oricum problema lacuind-ul la loc .

asta spuneam si ieu daca vrei sa faci o treaba buna (sint multe exfoliate de lac si multa sanatate poti sa faci cea ce se vede sau o lacuire )ieu recomand si una si alta dar un lac ceramic e super (pentru cine vrea calitate ) costa da asta e un lac ceramic elasticizat si e ca nou !!!  :-*:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

albert, spune mi si mie ce tre sa cumpar sa mi fac farurile ca ale tale! ce granulatie la discuri sau bureti , ce solutii si ce lac! lacul cum se da? cam asa arata unul dintre faruri !

merci !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ești de meserie mai bine mergi la cineva care se pricepe și mai ales la cineva care folosește materiale de calitate după cum a spus și Albert .

Share this post


Link to post
Share on other sites

albert, spune mi si mie ce tre sa cumpar sa mi fac farurile ca ale tale! ce granulatie la discuri sau bureti , ce solutii si ce lac! lacul cum se da? cam asa arata unul dintre faruri !

merci !

Eu le aveam mai rau decat le ai tu..am fost la un service si mi le-au facut baietii ca noi...100 ron ambele. Nu cred ca se merita sa incerci singur...Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ești de meserie mai bine mergi la cineva care se pricepe și mai ales la cineva care folosește materiale de calitate după cum a spus și Albert .

bogdane , sa stii ca ma pricep la multe chestii si i mi merge mintea !!! eram curios de procesul tehnologic ! daca nu stiu sa fac un lucru , ma documentez, daca nu gasesc nimic , apelez la cineva care stie si a 2 a oara fac singur !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le aveam mai rau decat le ai tu..am fost la un service si mi le-au facut baietii ca noi...100 ron ambele. Nu cred ca se merita sa incerci singur...Bafta

seb , la service ti au facut doar polish? eu as vrea sa le curat lacul si sa dau altul !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ma2ol, nu contest ca nu te pricepi numai ca am explicat ceva mai sus cat costa materialele si o masina profesionala de polishat (MAKITA 9227CB) costa si aia . Daca le aduni pe toate sari de 400E si la banii astia le polishezi de multe ori :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ma2ol, nu contest ca nu te pricepi numai ca am explicat ceva mai sus cat costa materialele si o masina profesionala de polishat (MAKITA 9227CB) costa si aia . Daca le aduni pe toate sari de 400E si la banii astia le polishezi de multe ori :lol:

da mai bogdane , dar masina nu trebuie sa fie neaparat makita si daca cumpar nu o voi folosi doar la polishat faruri , nu? ai vazut ce bine arata aluminiul polishat ( motocicleta ) , si nu numai ! o poti folosi si la alte treburi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord cu tine DAR produsele 3M de polish sunt printre cele mai bune și alea costa.

Dacă vrei un lucru bine făcut mai bine mergi la cineva care asta face în fiecare zi, părerea mea.....care este .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord cu tine DAR produsele 3M de polish sunt printre cele mai bune și alea costa.

Dacă vrei un lucru bine făcut mai bine mergi la cineva care asta face în fiecare zi, părerea mea.....care este .

timpul le rezolva pe toate !!! atata 'timp' cat este ! o sa trec si eu pe la tine sa vad ce mi spui de masina ! merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

albert, spune mi si mie ce tre sa cumpar sa mi fac farurile ca ale tale! ce granulatie la discuri sau bureti , ce solutii si ce lac! lacul cum se da? cam asa arata unul dintre faruri !

merci !

ma scuz pentru intirziere pentru inceput , in primul rind tin sa ii dau dreptate lu Bogdan G in privinta sculelor dar daca chiar vrei sa stii ca o poti face si fara dar cu prea multa munca succes, cit despre indepartarea lacului e foarte simplu daca ai o masina de slefuit orbitala un tampon de burete si un smirghel de P800 uscat (cam doua bucati ,unu pe far am folosit) poti sa te apuci de dar stai atent la turatie cit mai mica ,odata indepartat tot stratul de lac eu iti recomand sa treci la un P1500 cu apa o matuire rapida sa nu te omori la lustruit ,acum incepe dilema pastelor abrazive eu cum am mai spus folosesc numai 3M ,daca vrei poti incerca si o pasta mai ieftina dar principalu sa aiba o granulatie fina si o masina de lustruit cu reglaj de turatie (daca se invirte prea tare arde plasticu sa ne intelegem ) pentru lac un lac bun dar foarte scump ,ca toate lucrurile bune ,PPG Ceramic daca gasesti o mìna unica e perfect asta ar fi cam 100g produs deja diluat .

mai poti face si o incercare la un vopsitor care are scule si nu te pirleste la manopera orcum pasta de lustruit e aceiasi cu cea pentru caroserie iar cit despre abrazivi se descurca si singur daca nu ii dai o mina tu , Bafta !

PS: a uitam , daca maresti prima poza ai si codurile de la pastele abrazive le poti utiliza mai tirziu pentru masina nu se arunca !

Edited by albert

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma scuz pentru intirziere pentru inceput , in primul rind tin sa ii dau dreptate lu Bogdan G in privinta sculelor dar daca chiar vrei sa stii ca o poti face si fara dar cu prea multa munca succes, cit despre indepartarea lacului e foarte simplu daca ai o masina de slefuit orbitala un tampon de burete si un smirghel de P800 uscat (cam doua bucati ,unu pe far am folosit) poti sa te apuci de dar stai atent la turatie cit mai mica ,odata indepartat tot stratul de lac eu iti recomand sa treci la un P1500 cu apa o matuire rapida sa nu te omori la lustruit ,acum incepe dilema pastelor abrazive eu cum am mai spus folosesc numai 3M ,daca vrei poti incerca si o pasta mai ieftina dar principalu sa aiba o granulatie fina si o masina de lustruit cu reglaj de turatie (daca se invirte prea tare arde plasticu sa ne intelegem ) pentru lac un lac bun dar foarte scump ,ca toate lucrurile bune ,PPG Ceramic daca gasesti o mìna unica e perfect asta ar fi cam 100g produs deja diluat .

mai poti face si o incercare la un vopsitor care are scule si nu te pirleste la manopera orcum pasta de lustruit e aceiasi cu cea pentru caroserie iar cit despre abrazivi se descurca si singur daca nu ii dai o mina tu , Bafta !

PS: a uitam , daca maresti prima poza ai si codurile de la pastele abrazive le poti utiliza mai tirziu pentru masina nu se arunca !

merci frumos ! nu o sa va dezamagesc ! timp sa fie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa atata timp am rezolvat problema cu farurile matuite! Solutia: am cumparat altele ;D ;D ;D

post-1775-0-60146300-1326839845_thumb.jp

post-1775-0-89853100-1326839850_thumb.jp

post-1775-0-30378000-1326839856_thumb.jp

post-1775-0-32123900-1326839861_thumb.jp

post-1775-0-73847400-1326839865_thumb.jp

post-1775-0-30467300-1326839871_thumb.jp

post-1775-0-55737000-1326839876_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Andu, cat te-au costat noile faruri? M-ar interesa si pe mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ma2ol, nu contest ca nu te pricepi numai ca am explicat ceva mai sus cat costa materialele si o masina profesionala de polishat (MAKITA 9227CB) costa si aia . Daca le aduni pe toate sari de 400E si la banii astia le polishezi de multe ori laugh.gif

Sau cumperi altele noi mai bine :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Am refacut si eu farurile la al meu XC imediat dupa achizitie, slefuit cu hartie abraziva 800/1000/1500/2000, un slefuitor electric, scapi de tot lacul vechi, 4-5 straturi de lac rezistent la UV, pentru plastic, job done.

Am mai folosit metoda aceasta si la fosta masina si au aratat ca noi timp de 4 ani pana am instrainat-o.

far.JPG

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now