Sign in to follow this  
Followers 0
toma

Problema cu transmisia

9 posts in this topic

salut!

masinuta mea mai nou are o problema grava cred, cind virez maxim si plec mai tare trosneste duduie pe spate ca si cum ar fi cedat o planetara ceva de genu si cu citeva zile inainte mergind pe autostrada la hopuri sau denivelari trosnea ca un arc rupt ceva, dupa citiva chilometri nu sa mai auzit nimik.

am fost la un service, miau facut o verificare amanuntita ridicata pe elevtor am incercat sa ii dau tare cu rotile virate maxim merge fara nici o problema cind o las pe roti si plec cu rotile virate are aceiasi problema, duduie si trosneste, iar pe fata am gasit planetara pe dreapta cu joc in ea, undeva pe la centru planetarei are un burduf ceva, are joc acolo. Cei de la service respectiv au zis ca nu unbla la ea,este posibil sa fie din grup pe spate si nu se pricep nu au mai unblat la sa ceva si mai bine ma duc la volvo, cea ce nu imi doresc sa ajung la volvo!!!!

a mai avut cineva probleme de genu?  o recomandare un service bun pentru xc 90 dar nu scump, in bucuresti????

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

masinuta mea mai nou are o problema grava cred, cind virez maxim si plec mai tare trosneste duduie pe spate ca si cum ar fi cedat o planetara ceva de genu si cu citeva zile inainte mergind pe autostrada la hopuri sau denivelari trosnea ca un arc rupt ceva, dupa citiva chilometri nu sa mai auzit nimik.

am fost la un service, miau facut o verificare amanuntita ridicata pe elevtor am incercat sa ii dau tare cu rotile virate maxim merge fara nici o problema cind o las pe roti si plec cu rotile virate are aceiasi problema, duduie si trosneste, iar pe fata am gasit planetara pe dreapta cu joc in ea, undeva pe la centru planetarei are un burduf ceva, are joc acolo. Cei de la service respectiv au zis ca nu unbla la ea,este posibil sa fie din grup pe spate si nu se pricep nu au mai unblat la sa ceva si mai bine ma duc la volvo, cea ce nu imi doresc sa ajung la volvo!!!!

a mai avut cineva probleme de genu?  o recomandare un service bun pentru xc 90 dar nu scump, in bucuresti????

Reprezentanta ?  ;D Posibil sa trosneasca grupul sau flansa de la cardan sau un arc rupt ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

       Salut!Diferenta de dimensiuni la anvelope Stg.\Dr. fata\spate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai mult ca sigur ceva din suspensie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare a fi un scartait de cauciuc si cred ca flansa de la amortizor este vinovata sau o alta bucsa...Incearca sa apesi pe bara spate stamga\dreapta si vezi daca zice ceva stand pe loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

am avut si eu o astfel de situatie cu trosniri puternice, precum ai spus si tu ... senzatia ca s-a rupt un arc ... numai ca la mine sunetul venea din caseta de directie care avea joc ... si dupa studierea pietei ...am ajuns intr-un final sa o duc la reconditionat . si acum nu mai am probleme (sper inca)... dar una peste alta ... cred ca am schimbat cele mai multe piese posibile la masina mea decat oricine altul de pe acest forum ...

sper sa te ajute cumva situatia mea in a o descoperi-o pe a ta . succes . rabdare si iar rabdare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dragosxc90, buna postare dupa 4ani si 4luni..., va fi foarte utila...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dragos, nu ai schimbat nici macar un sfert din piesele schimbate de userul Heimdallr, acel user a schimbat jumatate din piesele masinii .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0