ggaby

Montare computer de bord S40

60 posts in this topic

Eu cand am desfacut partea de consola din mijloc, am vazut ca e acolo mufa care sa intre in butonul de info. Eu ma gandesc ca trebe sa cumpar un buton de info si un bord care sa aibe partea cu displayul pentru comp. de bord. Si eu am bordul simplu care are loc de display. Eu ma gandeam oare se potriveste bordul de model nou, adica cel care are display doar de comp de bord sau trebe sa pun bordul acela care are si display pt. benzina si comp de bord, adica <2000. Stie careva daca imobilizatorul se afla in bord sau in ECU, ca daca cumpar un bord si daca imo-ul e in bord trebe reprogramat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu unul am zis si clar mufa la mine nu exista , cine o are ...bravo ...oricum butonul meu , are codul 30857598 dar mufa e aceeasi in plus mai are si un buton "set" pe el .... si daca sus am scris ca am dat 14-15 euro , am gresit ca acu m-am uitat pe paypal la factura , am dat 23euro cu tot cu transport , oricum acu sunt clar convins ca nu am ce face cu el , asa ca il dau pe bani sau la schimb cu o componenta care imi trebuie la V40 ...cu diferenta de bani daca e nevoie !! cine are sa-i traiasca ....

Il mai ai? Il iau eu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce am schimbat masina, am vazut ca am si la s40-ul asta mufa pt butonul de info. Am facut rost de bord, buton info, senzor temp ext si le-am instalat. Totul merge, mai putin imi indica --- la temperatura apei. Singura problema este ca totul imi indica in sistem britanic. Stie careva daca se poate resofta bordul sa-mi indice in km? Atasez o poza cu bordul.

post-3929-1287787930524_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie careva daca bordul de la Phase 2 se potriveste la modelele vechi? Fizic pare ca se ptriveste, dar nu stiu electric daca e la fel. Atasez un link unde se poate vedea despre ce bord vorbesc.

http://cgi.ebay.co.uk/VOLVO-S40-V40-INSTRUMENT-CLUSTER-SPEEDO-1999-2003-/260490117980?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3ca66bc35c#ht_500wt_956

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt sigur ca electronica este diferita.

De asemenea, nu stiu daca poti resofta la tine ceva ca sa schimbi unitatile de masura, pentru ca Vadis-ul da coduri diferite pentru aceleasi module - dar cu unitati de masura diferite.

Tocmai ce mi-am montat si eu Trip Computer si merg perfect toate functiile. Butonul pe care mi l-am montat e chiar cel din pozele de mai sus, care are si butonul de SET si cel de RESET. Daca mai toate au RESET, SET-ul se gaseste la putine si este folosit in a seta o limita de viteza, pe care daca o depasesti esti avertizat sonor.

Pregastesc un DIY si o sa il postez zilele urmatoare.

Stie careva daca imobilizatorul se afla in bord sau in ECU, ca daca cumpar un bord si daca imo-ul e in bord trebe reprogramat.

Nu trebuie reprogramat nimic. Am luat ansamblul de ceasuri complet de la tim si a fost plug'n'play.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine vrea ii vand ceasul model UK la 75 ron

post-3929-12877879346088_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Se poate monta pe un volvo v40 1.9 d 2003 "computer de bord" (afisaj cu consum instantaneu,km parcursi cu combustibilul din rezervor,temperaturi etc.)

2.Exista cumva un radio /cd/dvd de preferabil cu un display mai maricel care sa-l inlocuiesc pe cel vechi cu radio/caseta si cd audio (ma refer exclusiv la o piesa originala care sa se potriveasca acolo in bordul masinii)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Aici ai cateva

2.Daca imi spui ce radio ai acum / o poza ,probabil primesti si un raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns

uite poze cu radio/cd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cd ul il poti inlocui cu un naviradio /cd.

Iar bordul atat timp cat iti indica temperatura ar trebui sa ai si consumul.Trebuie vazut.La 2003 nu stiu cum este.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sti cumva navi cd este si cu mp3 sau mufa usb ceva de genul? si unde as putea gasi sa cumpar unul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi la cei care dezmembreaza(piese auto).

sau

ebay.

Oricum daca vrei navi sub 180 e nu cred ca vei gasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca nici macar HU-1205 navi nu are mp3 dar am inteles ca se poate adapta(conecta) un ipod sau orice mp3 player

Are cineva vreo idee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva totusi cum se poate adapta la un HU-655 un ipod ; mp3 player etc etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi la BogdanG

Share this post


Link to post
Share on other sites

BogdanG e departe de Medgidia .biggrin.gif

Ceva PnP exista dar la bani multi, peste 100E cu tot cu transport .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua.Postez aici cu speranta ca ma poate ajuta cineva sa imi montez computerul de bord la un v40 din '99.Masina nu avea computer de bord cand am cumparat-o si mi-a spus cineva ca daca la ceasul de benzina am gradatiile numerotate si daca imi merge displayul de temperatura inseamna ca imi pot monta computerul.Am fost si am cumparat consola cu acel buton rotativ(mai este si un buton de reset)si supriza a fost atunci cand am montat ca nu am gasit mufa in spatele consolei.Precizez ca pot face rost si de mufa avand si firele o anumita lungime,dar nu stiu unde sa leg firele in spatele ceasurilor sau cum s-ar putea face legatura intre mufa si....Am inteles ca este un fel de schema care sa imi spuna:ex "firul rosu la....pinul X".Multumesc anticipat.Respect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca dai o cautare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca dai o cautare

Am studiat topicul acela,dar nu am gasit ceea ce ma intereseaza,adica schema/modul in care sa leg firele de la mufa computerului de bord la ceasurile mele(sau locul in la care ar trebui sa ma leg).Respect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda aceeasi problema o am si eu.Pentru moment eu am renuntat la info center :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu aveti mufa alba in spatele butoanelor de climatizare ,nu aveti nici o sansa (eu am desfacut instalatia electrica sa vad unde merg firele si merg peste tot sub bord in tot felul de legaturi si mufe )

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu la al meu am renuntat pt moment :rolleyes: , trebuie si soft si cabluri

buton info am 2 :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Am montat si eu pe al meu Volvo din 98 butonul de info, am schimbat si ceasurile de bord, insa nu-mi arata decat temperatura exterioara (-40 de grade pentru cateva secunde apoi --- ). De precizat ca butonul l-am luat de pe o masina, ceasurile de pe alta. Stie cineva ce as mai putea face? Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste aici si daca nu gasesti rapunsul, mai discutam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit si acolo, nu am gasit nimic care sa ma ajute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now