razvangeo21

Ceasul din bord

10 posts in this topic

Buna baieti!Am si eu un volvo 440 din 95 si de ceva timp nu mi se mai aprind luminile la ceasul din bord!(consola centrala)

As vrea sa va intreb ce ar trebui sa fac sa functioneze din nou?Unde ar trebui sa umblu,sau ce ar trebui sa schimb?

Sper sa pot rezolva problema!

Multumesc si numai drumuri bune cu cele mai adevarate masini! ;D

Appp....stie careva ce tip de ulei trebuie pus in cutia de viteze?? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Cauta la subsectiunea :cum mi-am reparat singur masinuta si vezi cum se demonteaza panoul cu instrumentele de bord in cadrul postului "inlocuit ceas vitezometru"  si pe spatele bordului cu instrumente vei vedea capacul becurilor de bord care prin rasucire se extrag .

fi pregatit cu becuri pentru a le putea inlocui .

                                        Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Appp....stie careva ce tip de ulei trebuie pus in cutia de viteze?? ???

Eu am MOBIL 1 75W90 . Cred ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna! am un volvo 460 din 94 si imi apare la bord un triunghi verde cu un fel de ''y'' intoarsa! imi poate cineva sa imi deie informeti ce indica sau ce eroare imi apare? multumesk inainte

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna! am un volvo 460 din 94 si imi apare la bord un triunghi verde cu un fel de ''y'' intoarsa! imi poate cineva sa imi deie informeti ce indica sau ce eroare imi apare? multumesk inainte

Semnul ala e Lambda si e legat de emisii de obicei.

Ia legatura cu Adi2727 de aici de pe forum, e expert in seria 400 :) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! conform manual fabrica:emission control (if this lamp lights up while the engine is running,this means that the exhaust gas emissions are no longer in accordance with the specifications and are potentially harmful for the catalytic converter and the environment.have this checked by a VOLVO dealer as sun possible) . cu alte cuvinte nu arde cum trebuie si intra in funtiune acea sonda lambda. la mine se aprinde daca rulez 30-40km la 90.constant. opresc,fumez si plec mai departe. de verificat pe autotest(patratelul de linga baterie) daca da vreo eroare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Semnul cu Lamda este generic. Nu se refera neaparat la sonda lamda ci la sistemul de management al motorului pe de-a intregul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now