alin_ux

este eficienta Statia radio sau nu ?

12 posts in this topic

trebuie sa-mi cumpar neaparat statie radio ca sa nu mai dau in radare, ma intereseaza daca are cineva , si daca este eficienta. eventual model, marca,  ceva detalii ... Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar 6 mil ?! :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

era vb daca este eficienta sau nu, ca de achizitionat , ma descurc, oricum multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

imagineaza-ti urmatarea situate : esti pe autstrada, ai liber in fata si vrei s-o calci. asculti in statie (care,daca e performata, receptioneaza de la 25-30km distanta) si nu afli nimic despre urmatorii 20-30 km(din diferite cauze : nu e nimeni cu satie in zona, radarul abia a ajuns la fata locului, nu e nici un radar,etc).

acu , ce faci ? o calci sa nu ? daca e radar si-ai calcat-o cotizezi si anunti pe altii. daca nu e radar si-ai calcat-o , ai scapat fericit, daca e sau nu radar si tu ai mers legal, nu mai conteaza ca ai avut sau nu statie.

daca statia nu zice nimc tot in detector sau noroc te bazezi.

daca e trafic in fata, nu mergi primul si te scapa detectorul.

singura situatie in care te ajuta statia e atunci cind ea zice ca e radar si tu ai fi vrut sa o calci si sa fii primul.

calculeaza si tu de cite ori ai putea fi in aceasta situatie....

Share this post


Link to post
Share on other sites

statia nu e buna doar pentru radar , poate fi un accident mai in fata ceea ce detectorul nu vede... poti cere o informatie poti rezolva chiar si o problema la masina eu zic ca e mai buna decat un detector

Share this post


Link to post
Share on other sites

statia este buna, nu te poate scapa 100% de radare, dar decat nimic, este foarte buna.

Si dupa cum s-a mai spus, poti afla multe alte informatii diverse. Neajunsul este ca neamul lui manivela mai baga cate o injuratura si daca esti cu familia, nu e frumos, mai ales daca ai si copii pe langa tine.

Eu am Midland ALAN 42 multi si antena Midland 145 cu talpa magnetica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da` pe la 220-240 km/h nu zboara antenoiu` ala hidos de pe masina ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx

In cartea tehnica spune ca nu pot ajunge la mai mult de 193km/h, deci nu e cazul sa-mi fac griji... :D

Am talpa de 18cm, si tine la ceva viteza, dar am inceput sa merg mai linistit de la o vreme. La vitezele astea mari, cum zicea si Maurice, e posibil ca ingerii pazitori sa zboare mai incet decat mine.... Si am si doi copii..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now