makedon

Au înnebunit!!!sau erau deja...

81 posts in this topic

sursele mele de informare sunt limitate... sunt in rusia, netu e limitat(totul e limitat).. daca fac abuz de el, cade subit..imi este destul de greu sa stau sa caut informatii..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spalare de bani ca de obicei.

Site-ul va costa maxim cateva mii, hai fie zeci de mii, daca e facut adevarat, in rest ca si celelalte mizerii de site-uri comandate de stat care sunt vai de ceapa lor.

Stiu primarii care au site-urile facute pe joomla cu sabloane ( template-uri ) luate de pe torrenti, dar care evident au costat sute\mii de euro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mai va mira in mirifica noastra tara? :D

La noi si un bec cumparat pentru ai nostri conducatori poate ajunge la sume exorbitante,in concluzie tot ce e pentru ei tre sa fie foarte foarte scump,iar noi cu resturile....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca in Germania se poate face cu mult mai putini bani, oare ce o avea Romania asa de special? La noi autostrazile sunt cele mai scumpe din lume, portalurile sunt cele mai scumpe din lume, doar salariile sunt asa si asa.

Banii aia, indiferent ca vin de la buget sau de la UE, nu puteau fi cheltuiti pe spitale, pe drumuri, pe reducerea numarului taxelor si impozitelor, pe impaduriri, pe educatie, pe orice altceva? Dar de, astea-s chestii secundare, cea mai importanta in anul 2010 pentru Romania este "strategia de eGovernment".

Din continutul preconizat al e-Biserica: "CunoaÅŸterea Istoriei creÅŸtinismului în România; Accesarea rapidă a elementelor de bază din ÃŽnvăÅ£ătura de credinÅ£ă ortodoxă; CunoaÅŸterea Cadrului legislativ, a Statutului BOR ÅŸi a parteneriatelor Stat – Biserică; CunoaÅŸterea Structurii administrative a BOR ; Apropierea tuturor cetăÅ£enilor indiferent de credinÅ£ă sau Å£ară de BOR pentru înÅ£elegerea acesteia spre folosul lor ÅŸi al familiilor lor"

Mda, asta era cea mai mare prioritate a Romaniei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banii aia, indiferent ca vin de la buget sau de la UE, nu puteau fi cheltuiti pe spitale, pe drumuri, pe reducerea numarului taxelor si impozitelor, pe impaduriri, pe educatie, pe orice altceva? Dar de, astea-s chestii secundare, cea mai importanta in anul 2010 pentru Romania este "strategia de eGovernment".

sper sa nu il supar iar pe Dl. Sepukku  .... dar e adevarat!!

inca un exemplu ieftinache, 2 lifturi, la o caldire de 3 etaje, intro caldire a statului, au costat fix 150.000 euroi(bani de la stat).. un pic cam mult nu? maine sa vin si cu poze la respectivele lifturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Din continutul preconizat al e-Biserica:.............."

Sa-mi bag ........ in biserica mamii lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca bine spui :D :D :D Asta e chiar buna!!! :D

O meria din toata inima(biserica),de unde vreti voi.All of them!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Din nefericire presa dornica de senzational nu publica si aceste detalii pentru ca n-ar mai fi atat de intresant.

Lumea citeste orice articol in diagonala, mai citeste de 2 ori titlul si aia e tot cu ce ramane in cap. Eu unul sunt perfect de acord cu un asemenea site, chiar si cu cheltuiala respectiva. Daca banii vin de la EU, sa fie primiti, chit ca e vb de varu lu boc, sau sora lu' udrea.

E vorba ca trebuie sa ai un fel de reforma. Pana acum toti banii de la buget au fost cheltuiti uniform, cate 3% pentru fiecare. Sa manance toata lumea. Dar lucru asta nu a dus la NIMIC bun pentru noi.

SA FURE ORICINE ORICAT,dar sa am o autostrada de la constanta la arad, si una de la timisoara la iasi.

Intamplator am fost prin ceva spitale de 2 saptamani incoace si vreau sa spun ca am fost placut impresionat. Asa putem sari in sus ca de ce politia are loganuri, dar de ce nu tipam la ambulante? ca toate sunt luate pe spagi de la VW si Mercedes? Nu am de ce sa tip, pentru ca sunt utile. Masini de pompieri? Cred ca e 500.000 de euro una bucata smechera dotata pana in dinti. De ce nu urla nimeni?

ANIMALELE ASTEA IES IN GREVA CA ASA LE SPUN SINDICALISTII! DAR CUM E POSIBIL SA AIBA SALARIUL ASTA? SI SA MAI SI IASA LA GREVA?!!!

http://traficul.org/wp-content/uploads/2009/11/adeverintametrorex.jpg

adeverintametrorex.jpg

Este nevoie de reforma, si pentru schimbare eu sunt dispus sa se cheltuiasca oricat, dar sa se faca odata ceva. (incepem un thread cu pariuri despre finalizarea proiectelor? (B-dul uranus Bucuresti (Piata victoriei-> Pod Izvor), Autostrada Zapezii  ;D ;D ;D ;D ;D, mijlocul campului-> Constanta (A2), sa nu mai zic de Bucuresti -Ploiesti care cica trebuia sa fie gata in 3 luni  8)

Ganditi-va cat sta lumea la coada sa DEA BANI LA STAT. eu nu stiu decat de ghiseul.ro unde parca plateai amenzi de circulatie. In rest suntem praf.

De ce trebuie sa alerg in 10 locuri, si sa stau la cozi ca sa fiu batjocorit ca platesc statul?

P.s. Daca se plateste totul online, cel putin in marile orase o sa percuteze lumea foarte repede.

P.s.2: Directia Taxe si impozite sector 1 nu mai exista. Era la Buzesti. Foarte bine, erau 4 angajate care cascau ochii si frecau menta. Se mai si uitau cu sictir la mine cand veneam sa le dau bani.

Sau cea mai tare faza a fost cu taxele pentru cununia civila. Nu vroiau sa imi primeasca dosarul la primarie ca nu am platit taxa de dosar de UN LEU!!! Am vrut sa le platesc lor la primarie, nunu ..nu se poate.doar la taxe si impozite.

la fel si la politie. tre sa te duci ca bou la cec, si sa te intorci la politie, ca sunt incompetenti sa deschida un ghiseu in sectie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si preotia a devenit o afacere, lasa-i in durerea mea, PROFIT neimpozabil,

Mor = 500 RON

Slujba = 200 RON

After-Slujba sau cum ii zice = xxx RON

+ alte minuni frectie la picior de lemn

Apoi mai trebuie si pe langa ca daca nu e bai

Si dupa aceea auzi ca s-au facut manga in spate la altar cu vinul de Paste ca doar si ala e...gratis...din banii enoriasilor cica.

Da, sunt cam lud, stiu asta  ;D, eu nu mai am nici o tangenta cu "conspiratia" asta, daca exista Dumnezeu ma inteleg eu cu el, nu imi trebuie "firma de intermediari"  ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarul este ca romanu nici nu mai vrea sa auda de corectitudine. S-a obisnuit cu hotia, pentru ca el insusi e hot si tot ce apare e furt sau manarie.

Sant bani europeni. Adica VERIFICATI. Nu-i da basescu lu udrea si nici nu cumpara monitoare cu 100 de milioane bucata pentru ca trebuie JUSTIFICATI. Asta daca nu credeti ca Base e mana in mana cu Barosso si trag amandoi pentru Carla Bruni, sa-si ia pantiofiori ;D. Bani pentru chestii de genu asta. NU pot face altceva cu ei pentru ca sant pentru IT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarul este ca romanu nici nu mai vrea sa auda de corectitudine. S-a obisnuit cu hotia, pentru ca el insusi e hot si tot ce apare e furt sau manarie.

Sant bani europeni. Adica VERIFICATI. Nu-i da basescu lu udrea si nici nu cumpara monitoare cu 100 de milioane bucata pentru ca trebuie JUSTIFICATI. Asta daca nu credeti ca Base e mana in mana cu Barosso si trag amandoi pentru Carla Bruni, sa-si ia pantiofiori. Bani pentru chestii de genu asta. NU pot face altceva cu ei pentru ca sant pentru IT.

Cumpara jeguri de chinezarii ca si monitoarel luate in BULK de la magazine de IT ale "prietenilor" si invarteli pe facturi si astfel scot echipamente IT care valoreaza 1000 - 1500 RON la 4000 - 5000 de RON lejer.

Trust me, I know, si asta se intampla si in scoli, etc, cam tot ce tine de stat.

Sa vedeti cum curg ofertele catre instituiile publice cu tot felul de preturi absolut exorbitante pentru niste rahaturi, de aici se scot banii, atat statul CAT SI firmele ce presteaza servicii pentru institutiile lui SUNT NISTE HOTI, dar mai ales firmele ce ofera echipamentele si presteaza service, profita la maxim de pe bugetul alocat pentru cheltuieli.

Unul din exemple vazute de mine: Se da o cladire in care este nevoie de o amarata de retea LAN cu 3 - 4 calculatoare si o imprimanta banala monocrom legata in retea si partajata ca sa poate omu printa de pe orice calculator. Cost ar fi in jur de 1400 RON per calculator ( pentru birou, nimic extraordinar ) inclusiv monitor, la care se mai adauga si discount oferit de orice magazin serios de IT. Cablaraia pt retea cu tot cu mufat o scoti la maxim 200 RON facuta profi. O imprimanta laser monocrom gen Samsung ML pe la 400 de RON e arhisuficienta, mai adaugam 200 RON configurare si alea alea.

dar.....vine firma lu peste, "recomandata" de X si Y cu pile si scot ei calculatarele la 2200 RON bucata, imprimanta baga de birou de copiat acte cu 1600 RON, cablaraie de 500 RON + ditamai switch-ul de vreo 800 RON de zici ca banca + le mai baga pe gat porcarii de soft-uri cu CARE NU AU CE FACE, si uite asa se accepta contract-ul pentru ca cei de acolo nu se pricep si cred spusele firmei "smechere". Asa se fac banii, asa se duc banii alocati pentru cheltuieli care puteau fi folositi la alte lucruri mult mai importante pentru omul de rand.

Eu innebunesc cand vad cat tupeu au unii sa fure.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sant bani europeni. Adica VERIFICATI."

Da` de ce draq nu se dau bani "europeni" si pentru a face naiba odata soselele astea amarite, macar cele care tranziteaza prostia asta de tara ? Sa se fure si acolo dar sa faca in ma-sa ceva odata, de 20 de ani nu se misca NIMIC, doar petice dupa fiecare iarna si bataie de joc ! Rovignete si alte bull-shit-uri !  Na, ca m-am enervat. De taxe platite "electronic" ducem noi lipsa ? 90% din tara asta e Rurala, cu Morometi si Ioni pe ulita plina de noroi, fara gaze si apa calda ! Cu scoli si spitale carora le cad peretii si tavanele ! Cu copii care se joaca in curte cu catelul sau cu vreo papusa fara un picior, ca parintii n-au bani nici pentru o bucurie de Craciun ! Cu jdemii de alte probleme mai importante decit afuristele astea de taxe colectate electronic sau cu e-Biserica (mamii lor si a neam de neamul lor, lua-le-as ADN-ul in.....)!

  Asta e romania, nu citeva "orase" sau o capitala "europeana" in care se vor plati taxele mai usor, sau vei "Accesa rapid  elemente de bază din ÃŽnvăÅ£ătura de credinÅ£ă ortodoxă" !!!

Fir-a a  draqului de treaba !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu conteaza ce bani sunt, europeni, australieni, klingonieni, kroganieni, martieni, etc, sunt niste bani care se pot lua si folosi pentru a face ceva in tara, dar noi nu....noi continuam cu mizeria, gunoiul, porcaria asta de treaba.

Mai bine taceau dracului, decat sa mai si faca publica "culmea" asta la tv ca doar ridica tensiunea la noi toti romanii din tara asta.

500 milioane de euro pe un site este o culme, fraza asta nu poate exista, e....dracu' stie ce e

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Banii in tara=0( mai degraba minus)

2. Nu mai au de unde fura din romanica?

3. Nu-i nimic exista fraierii aia cu fondurile europene!

4. Hmm.... ce sa faca ei pe bani putini ( vreo 100 milioane euro ), dar sa poata declara o suma exorbitanta ( 500 milioane euro) ?

5. Vai, ce idee super , plata taxelor online, perfect !  Se pot mandri si cu asta pe langa cei 40 km de autostrada, si le mai raman sa imparta si 400 milioane de euroi. Ce frumoasa e viata...

6. Si ca sa nu poata nimeni verifica, o lungesc ei asa vreo 10 ani pana uita toti de rahatul asta, ies apoi la pensie, nici un stres....

Asta e din ciclul perdele , panouri turistice, publicitate turistica etc.

Problema e ca sumele invartite cresc exponential.

Daca mai crede careva ca astia chiar vor sa faca ceva, orice, este cam naiv....

Concluzia? 

Nu ne ramane decat varianta expusa de domnul LeChuck.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, hai sa zicem ca au procedat bine cu un astfel de... sistem. Dar am o nelamurire: cat la suta dintre romani vor sti sa-l foloseasca, in conditiile in care peste jumatate din cei care platesc impozite si taxe au peste 40 de ani si nici macar nu stiu ce e ala Internet. Scumpii nostri din conducere se gandesc ca, cine stie, poate ii invata si pe ei cineva. Sau ar mai trebui vreo 10-20 000 000 de milioane sa-i invete. :D

As vrea sa aduc cateva lamuriri la acest subiect pentru ca ma aflu destul de conectat la acest domeniu lucrand in administratia centrala atat de hulita p-aci  ;D. (sic!)

Pentru acest tip de portal in europa se cheltuie sute de milioane de euro. Este drept, si mie mi se pare suma exagerata. Insa nemtii au dat in jur de 250 de mil pe portalul similar.

Nu este vorba de un site. Este vorba de un portal foarte complex, de un sistem electronic national, de multe proceduri , echipamente , software etc. Daca vor reusi sa-l faca  asa cum este specificat in termenii de referinta va inlesni si ca economisi timp si foarte multi bani. Prin el se vor putea plati aproape 90% din darile catre stat. NU ESTE UN SITE.

Acesti bani sant in totalitate bani europeni. Nu cheltuie nimeni 500 de milioane de euro de la buget pentru acest portal. Din nefericire presa dornica de senzational nu publica si aceste detalii pentru ca n-ar mai fi atat de intresant. Ca exemplu, in site-ul realitatii TV s-au bagat 5 milioane de euro si este doar un site. Intrati putin pe site si vedeti daca va inspira ceva de acolo 5 milioane de euro.

Si o spun cu toata bunavointa: ar fi mai bine daca am cunoaste toate detaliile inainte sa aruncam cu vorba.

Sincer nu ma intereseaza ca in Germania costa mai mult si e folosit mai bine, pentru ca aia sunt inaintea noastra cu foarte multi ani. Pe neamt il intereseaza mai putin cat costa, pentru ca el oricum traieste (mult) mai bine decat un roman. Chiar nu se putea face nimic pentru ca banii astia sa fie realocati? NU AVEM NEVOIE ACUM DE UN ASTFEL DE SISTEM, SUNT LUCRURI MULT MAI IMPORTANTE DE FACUT.

Cat despre site-ul realitatii, sincer nu-mi pasa. E proprietate privata, Vantu face ce vrea cu banii lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, hai sa zicem ca au procedat bine cu un astfel de... sistem. Dar am o nelamurire: cat la suta dintre romani vor sti sa-l foloseasca, in conditiile in care peste jumatate din cei care platesc impozite si taxe au peste 40 de ani si nici macar nu stiu ce e ala Internet. Scumpii nostri din conducere se gandesc ca, cine stie, poate ii invata si pe ei cineva. Sau ar mai trebui vreo 10-20 000 000 de milioane sa-i invete. :D

Cat despre site-ul realitatii, sincer nu-mi pasa. E proprietate privata, Vantu face ce vrea cu banii lui.

Exact, banii lui Vantu nu sunt nici bani de la buget nici bani de la UE, sunt in cel mai rau caz bani de la FNI, dispune de ei dupa cum are dispozitie.

Toata bataia asta de joc de 500 de milioane consta dintr-un sistem de management al continutului (cms), niste servere si servicii de intretinere si actualizare. Adica (respectand proportiile) un fel de realitatea.net pe steroizi .

Sa-mi explice si mie cineva cum asa ceva http://most-expensive.net/computer-world costa 400 de milioane de dolari, si un portal in romania costa 500 de milioane de euro. Asta cu "fura ei ce fura, dar mai si fac cate ceva" e de prin america de sud si africa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sant bani europeni. Adica VERIFICATI."

Da` de ce draq nu se dau bani "europeni" si pentru a face naiba odata soselele astea amarite, macar cele care tranziteaza prostia asta de tara ? Sa se fure si acolo dar sa faca in ma-sa ceva odata, de 20 de ani nu se misca NIMIC, doar petice dupa fiecare iarna si bataie de joc ! Rovignete si alte bull-shit-uri !  Na, ca m-am enervat. De taxe platite "electronic" ducem noi lipsa ? 90% din tara asta e Rurala, cu Morometi si Ioni pe ulita plina de noroi, fara gaze si apa calda ! Cu scoli si spitale carora le cad peretii si tavanele ! Cu copii care se joaca in curte cu catelul sau cu vreo papusa fara un picior, ca parintii n-au bani nici pentru o bucurie de Craciun ! Cu jdemii de alte probleme mai importante decit afuristele astea de taxe colectate electronic sau cu e-Biserica (mamii lor si a neam de neamul lor, lua-le-as ADN-ul in.....)!

  Asta e romania, nu citeva "orase" sau o capitala "europeana" in care se vor plati taxele mai usor, sau vei "Accesa rapid  elemente de bază din ÃŽnvăÅ£ătura de credinÅ£ă ortodoxă" !!!

Fir-a a  draqului de treaba !

Bani europeni sant pentru de toate. Din nefericire nu santem in stare sa-i absorbim. Si aici e vina celor care vin cu proiecte nu a celor de la fonduri. Din moment ce acesti bani sant pentru infrastuctura de comunicatii ei nu se pot folosi decat in acest sens. Ca sa faci un proiect bun iti trebuie ceva cap sau sa dai ceva bani (multi) la o firma de consultanta care sa-ti faca unul. Daca nu-i cheltuim, nu ni se mai aloca in anul urmator, deci ii pierdem.

Exemplul cu Vantu l-am dat ca sa vedeti ca un simplu site poate costa, pana in acest moment 5 milioane de euro. La care adaugati costurile de intretinere , personal, etc. Are cineva idee cam cat ar costa un portal care sa tina milioane de romani zilnic care sa-si plateasca diverse taxe? Google cheltuie sute de milioane de euro ZILNIC doar cu hosting.

Sincer si mie mi se pare 500 de milioane o suma prea mare dar haideti, ca nu e dracul asa negru. Avem tot dreptul sa fim nemultumiti de situatia in care ne aflam, dar uitati-va la toate raspunsurile din acest topic. Si daca ar merge unele lucruri asa cum trebuie, tot nu vrem sa credem, parca ne-am dori asta. Ne-am obisnuit prea mult cu critica?!?! :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

La asta ma refeream si eu, 500 este o suma exagerata insa nu sunt in domeniu. Poate atata face.

Daca nu ma insel, creearea acestui portal este o cerinta a UE si din aceasta cauza tot de la ei vin si banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3. Nu-i nimic exista fraierii aia cu fondurile europene!

4. Hmm.... ce sa faca ei pe bani putini ( vreo 100 milioane euro ), dar sa poata declara o suma exorbitanta ( 500 milioane euro) ?

5. Vai, ce idee super , plata taxelor online, perfect !  Se pot mandri si cu asta pe langa cei 40 km de autostrada, si le mai raman sa imparta si 400 milioane de euroi. Ce frumoasa e viata...

Tocmai. Nu sant fraieri aia cu fondurile europene. Rata de absorbtie 2000-2006 pe fonduri europene a fost de 15%. Cu alte cuvinte sute de milioane de euro necheltuite din lipsa de proiecte viabile sau lipsa de proiecte punct.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vad ca se vorbeste asa lejer despre banii de la UE, parca ar fi dati de extraterestrii!

banii aia sunt tot bani publici, vin tot de la noi!

am si eu o obsesie cu soselele.....

TREBUIE SA SE INTELEAGA ODATA PENTRU TOTDEAUNA:

PANA NU VOM AVEA O RETEA DE SOSELE BUNE PE CARE SA NE PUTEM DEPLASA USOR IN ORICE REGIUNE A TARII, NU PUTEM VORBI DE CIVILIZATIE. RESTUL NU CONTEAZA.....

si nu vorbesc neaparat de autostrazi, ca degeaba ai doua autostrazi si restul drumurilor sunt numai gropi.

dupa ce construin drumuri, viaducte si tunele ne putem gabndi si la civilizatie......pana atunci, pauza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasati, nu ne trebuie sosele, important e sa avem saituri si catedrale de 1 hectar.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tocmai. Nu sant fraieri aia cu fondurile europene. Rata de absorbtie 2000-2006 pe fonduri europene a fost de 15%. Cu alte cuvinte sute de milioane de euro necheltuite din lipsa de proiecte viabile sau lipsa de proiecte punct.

Nu vad legatura intre ce ai zis tu si ce am scris eu.

Da, lipsa de proiecte este, fonduri necheltuite iarasi o gramada...

Asta nu schimba faptul ca din fondurile "absorbite", amaratul ala de procent de 15 %,  asa vreo 10% ca sa fiu indulgenta au intrat in buzunarasele unora.

Sunt sigura ca si unii distinsi membrii ai comisiei europene de fonduri au beneficiat de partea lor.

Si cum bine a punctat Lau, cine o sa beneficieze de minunatul program... cam ce procent credeti voi din minunata noastra tara stie sa foloseasca un computer cand ministrul de finante nu stie cum sa il aprinda?

Angajatii aia de pe la ghisee, care sunt foarte "mentolati" (de la atata frecat menta), tot vor trebui sa existe pentru cei care nu stiu sa foloseasca un computer....

Poftim? Dracu nu-i asa de negru?

Lasa sa se darame spitalele si sa moara oamenii pe sosele, de pensii nu mai vorbesc, ca mi-a venit sa plang cand am vazut o batranica amarata la farmacie....

Unde esti LeChuck? Mai vino cu niste propuneri de exterminare te rog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vad legatura intre ce ai zis tu si ce am scris eu.

Da, lipsa de proiecte este, fonduri necheltuite iarasi o gramada...

Asta nu schimba faptul ca din fondurile "absorbite", amaratul ala de procent de 15 %,  asa vreo 10% ca sa fiu indulgenta au intrat in buzunarasele unora.

Sunt sigura ca si unii distinsi membrii ai comisiei europene de fonduri au beneficiat de partea lor.

Si cum bine a punctat Lau, cine o sa beneficieze de minunatul program... cam ce procent credeti voi din minunata noastra tara stie sa foloseasca un computer cand ministrul de finante nu stie cum sa il aprinda?

Poftim? Dracu nu-i asa de negru?

Lasa sa se darame spitalele si sa moara oamenii pe sosele, de pensii nu mai vorbesc, ca mi-a venit sa plang cand am vazut o batranica amarata la farmacie....

Ai spus ca exista fraierii cu fonduri europene. Si eu am spus ca rata de absorbtie de 15% arata exact ca acesti fraieri nu sant fraieri. Daca ne ducea capu mai mult , fraierii ne-ar fi dat mai multi bani. DECI nu prea sant fraieri. Aici e legatura. Nu stiu ce profesie ai, dar am mentionat ca eu lucrez in administratia centrala, am avut colegi la fonduri si stiu care e situatia. Mult mai bine ca foarte multi de pe acest forum care isi dau cu parerea din auzite sau de dragul de a arunca cu noroi aiurea. NU prea se fura banii din fonduri pentru ca trebuie totul justificat cu acte. Nu poti cumpara papuci cu 10 milioane ca nu-ti mai ramburseaza nimeni nimic.Aia de la comisie stiu cat costa un papuc nu sant idioti. Sa mergem atat de departe incat sa spunem ca furam nu numai noi, dar si cei de la comisie este deja rea vointa ca sa nu-i spun altfel.

In conditiile in care spunem ca populatia Romaniei nu stie sa foloseasca calculatorul in anul 2010, avem pretentia sa avem sosele si sa o ducem ca in vest? In era informatiei si a tehnologiei? Cum vrei sa invete sa-l foloseasca daca nu are la dispozitie mijloacele necesare sa o faca? Crezi ca se va trezi badea gogu de la Periprava intr-o dimineata, se va scarpina inghinal si in loc sa se duca sa dea la animale  se va gandi ca vrea sa-si plateasca impozitul pe cai si caruta online intr-o lume in care nu are aceasta posibilitate? Sau ca odata existand acest portal, peste 10 ani o sa-si plateasca acest impozit online dupa ce va fi initiat in tainele calculatorului de nepotii plecati sa se emancipeze la oras si veniti in vacanta?

Am si eu batranici acasa. Doua. Bunica si strabunica. Casnice amandoua. AU stat acasa toata viata. Au avut grija de gospodarie. Castiga impreuna maxim 6-7 milioane. Din ce  sa aiba pensii mai mari? Ce au produs ele , ca acest capitalism in care traim sa le dea ceva inapoi? Cunosc batranici cu facultate care au pensie mare si care n-au lucrat la apaca si au facut camasi pe care nu le cumpara nimeni. Si te rog, ia spusele mele strict economic. Si mie mi-e mila si jena cand vad un batran amarat.

Pe de alta parte vrem pensii mari, salarii mari, sosele si alte minunatii si noi nu santem in stare sa producem ceva competitiv care sa se vanda, nu stim cu calculatorul. De faptul ca tot sectorul privat lucreaza pe firme de luat salariu minim  pe economie, si pe "paraindaraturi" (sant convins ca cunosteti macar cativa termenul) tocmai ca sa insele statul si sa plateasca taxe mai mici, desi aceste taxe sant printre cele mai scazute din toata europa de ce nu vorbeste nimeni din astia extrem de nemultumiti? Santem o tara saraca, e normal sa o ducem prost.

Cine si cum sa ne mai impace?

Share this post


Link to post
Share on other sites

DRAGA SEPUKKU....

si banii astia putini care sunt, sunt cheltuiti aiurea. asta vrem sa spunem! nu spune nimeni ca suntem tara bogata! ideea este ca toate achizitiile publice sint MULT SUPRAEVALUATE! de la proiectare pana la executie este un jaf generalizat si banii se duc la firmele cu relatii politice.  daca se pune metru patrat de gresie cu milioane si o amarata de alee sau un WC costa miliarde, normal ca nu se ajung banii....

daca dadeai si tu pe masina 200 000 de euro mai aveai bani de altceva? munceai toata viata numai pentru masina!

eu as privatiza absolut tot, inclusiv scolile si spitalele! as interzice publicitatea electorala sa nu se mai cheltuiasca nici un leu in campanii, as interzice chermezele electorale, tot.....as comasa comunele la minim 10k locuitori, etc, etc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnule Sepukku, soselele nu sunt niste minunatii, exista cam de cand s-a inventat roata. Imperiul roman a lasat pe aceste meleaguri niste portiuni de drum functionale si in ziua de azi, ceea ce nu se poate spune de lucrarile de infrastructura facute in ultimii 20 de ani.  

Am si eu oarece tangente cu fonduri europene, particip la un proiect pe axa POS 4 Mediu, asa ca stiu si cum se scrie un proiect si cu ce se mananca justificarile la organismele intermediare, etc. Documentatiile de aplicare sunt imbecil concepute, daca ceri explicatii la "specialistii" de la organismele intermediare te alegi cu si mai multe intrebari fara raspuns...

Problema e urmatoarea: un proiect guvernamental e una (ar fi culmea sa nu primeasca finantare tocmai guvernul), proiectele scrise de niste persoane private (juridice sau nu) sunt alta. De-aia rata de absorbtie e asa mica, fiindca iti trebuie cel putin facultate terminata pe bune ca sa scrii un proiect care sa fie acceptat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now