Guest gabriel_petrea

AJUTORRR !!!!

62 posts in this topic

Stimati "colegi"...inca nu suntem colegi pentru ca inca nu am un volvo . sunt aici pentru a va cere staful . Vreau sa-i cumpar sotiei mele un S60 . Am gasit mai multe variante si mai ieftine cu motoare pe benzina . Puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi ? eu habar nu am nimic despre Volvo si v-as fi recunoscator cu niste sfaturi . Poat esi niste sfaturi referitor la motarele diesel . In primul rand CONSUMUL de carburant si apoi de ce anuma sa ma feresc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

s60 e o alegere fericita, cu exceptia faptului ca are o valoare de revinzare execrabila. daca iei un volvo, de obicei ramii cu el.

si nu neaparat pentru ca nu-ti mai iei banii pe el, ci si pentru faptul ca n-o sa-ti mai placa alte masini de acelasi calibru.

daca vrei sportivitate cu consum de 15-17 in oras si 10-12 afara iei t5-ul benzinar, daca vrei consum bun si o masina agila ia d5-ul (motorina)de 185 cp. (7-9 in oras si sub 8 afara.)

pentru sotie iti recomand motorina. vezi ca s 60 -ul cu roti de 17 are raza de bracaj mare (11.2m) - uzual este 10m

(acu' depinde si de ce fel de sotie ai , caci p-aci pe forum avem citeva care si-ar dori chiar s60R)

bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

s60 e o alegere fericita, cu exceptia faptului ca are o valoare de revinzare execrabila. daca iei un volvo, de obicei ramii cu el.

si nu neaparat pentru ca nu-ti mai iei banii pe el, ci si pentru faptul ca n-o sa-ti mai placa alte masini de acelasi calibru.

daca vrei sportivitate cu consum de 15-17 in oras si 10-12 afara iei t5-ul benzinar, daca vrei consum bun si o masina agila ia d5-ul (motorina)de 185 cp. (7-9 in oras si sub 8 afara.)

pentru sotie iti recomand motorina. vezi ca s 60 -ul cu roti de 17 are raza de bracaj mare (11.2m) - uzual este 10m

(acu' depinde si de ce fel de sotie ai , caci p-aci pe forum avem citeva care si-ar dori chiar s60R)

bafta !

Sa inteleg ca benzinarul consuma ? care e diferenta intre un 2.0T si un 2.4 ? Exista si 2.4 Tbenzina ? La diesel imi dau eu seama ca e subtire la consum ....dar la benzina nu prea stiu eu cum stau volvo . Eu am un A6 1.8T quattro de 160 CP benzina si imi ia 12 oras si 8 afara. De care motoare sa ma feresc ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu faci multi km, cumpara un benzinar. Daca esti navetist...ia un diesel!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista S60 2,4T, e o bomboana de masina :) Consumul in Bucuresti e undeva intre 12 si 16 %, depinde de trafic si de stil de condus. La drum lung, consumul mediu e cam 10%, mergand cu viteze intre 100-150 km/h. Masina se conduce incredibil de usor, sotia ta n-ar trebui sa aiba nicio problema cu ea. Singura "problema" e ca imbie la viteza, cel putin pt mine e un mister ca mai am inca permisul :P

Intr-un cuvant, cumpara masina ca merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

incearca sa faci un drive test cu un s60 cu orice motorizare mai mare de 150 cp. mai vorbim dupa aia....

pina nu conduci un s60 nimeni nu-ti poate spune cum e....

daca esti din ploiesti, da-mi un telefon sa te plimb cu a mea. daca esti din bucuresti, vino joi la 18.00 (8 aprilie)la polivalenta, la intilnirea saptaminala ca vin si eu acolo, si te plimb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

incearca sa faci un drive test cu un s60 cu orice motorizare mai mare de 150 cp. mai vorbim dupa aia....

pina nu conduci un s60 nimeni nu-ti poate spune cum e....

daca esti din ploiesti, da-mi un telefon sa te plimb cu a mea. daca esti din bucuresti, vino joi la 18.00 (8 aprilie)la polivalenta, la intilnirea saptaminala ca vin si eu acolo, si te plimb.

Multumesc de intentie . Pe mine ma intereseaza o masina relativ economica care sa nu depaseasca 12 L / 100 Km urban  indiferent dca e benzina sau diesel . Stiu cum merge un Volvo si daca nu eram sigur ca este o masina super nu ma orientam catre ea. Ti-am zis ca eu am un Audi A6 si volvo mi se pare masina cea mai asemanatoare cu Audi ...ma refer la siguranta si eleganta . Ce numar ai la masina ca sa stiu sa te caut joi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ph 25 cai. bine ca n-ai avut bmw !

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Salut Gabriel. Am condus si eu un timp un s60, d5, 185hp si am fost foarte incantat de el. Consum in oras intre 7-8, iar afara chiar mai putin, depinde de stilul de condus. Pana in Suedia si inapoi am avut un consum mediu de 6.7l %

  Ce ai putea sa verifici la el ... viraj maxim stanga-dreapta - ai grija sa nu frece roata in caroserie si verifica instalatia de clima sa functioneze cum trebuie. In rest ... ce sa-ti spun, e o masina superba. Ai nevoie de putere atunci cand depasesti? nu o sa te dezamageasca. Cei 400nm si cei 185 de cai te vor incanta! Acelasi cuplu motor il avea si Subaru Impreza WRX STI din aceeasi perioada (si aia e masina de raliu ;D)

Mai ales pretul ei cred ca este foarte tentant acum. Raport calitate pret excelent! Asa ca ia-o cu incredere!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Salut Gabriel. Am condus si eu un timp un s60, d5, 185hp si am fost foarte incantat de el. Consum in oras intre 7-8, iar afara chiar mai putin, depinde de stilul de condus. Pana in Suedia si inapoi am avut un consum mediu de 6.7l %

  Ce ai putea sa verifici la el ... viraj maxim stanga-dreapta - ai grija sa nu frece roata in caroserie si verifica instalatia de clima sa functioneze cum trebuie. In rest ... ce sa-ti spun, e o masina superba. Ai nevoie de putere atunci cand depasesti? nu o sa te dezamageasca. Cei 400nm si cei 185 de cai te vor incanta! Acelasi cuplu motor il avea si Subaru Impreza WRX STI din aceeasi perioada (si aia e masina de raliu ;D)

Mai ales pretul ei cred ca este foarte tentant acum. Raport calitate pret excelent! Asa ca ia-o cu incredere!  ;)

Salut . Deci ....pana la urma zici ca sa ma orientez catre un Diesel  . In cazul in care nu gasesc Diesel .....ce benzina ma sfatuiesti sa iau ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daa, clar! Asta e parerea mea! Dieselul face toti banii! ;) Si benzinarele au un cuplu motor mai mic decat diesel-urile.

Daca trebuie sa iei un benzinar, depinde de tine si de sotia ta, de stilul ei de condus, de costul asigurarii si bineinteles de consum.

Motoare pe benzina:

2.4 - 140 hp (consum mediu aprox. 8-9l %)

2.4 - 170 hp (consum mediu aprox. 8-9l %)

2.0T - 180 hp (consum mediu aprox. 8,5-9,5l %)

2.5T - 210 hp (consum mediu aprox. 9-10l %)

T5 - 260 hp (proprietarii de T5 dau un consum intre 9-9,5l %)

s60R - 300 hp (consum aprox. 11l %)

  Dintre astea eu ti-as recomanda 2.0T-180hp sau 2.5T-210hp, motoarele cu turbo. Eu zic ca nu e un consum foarte mare pentru motoare pe benzina. Am condus un Audi A4 model 2009 cu motor 1.8T-160hp  si consuma in jur de 13l % in oras, 8-9l % afara.

  Daca ai ocazia, uita-te dupa motoarele cu tractiune integrala (AWD).

Uite si un site din germania unde masinile comercializate de ei au cam de toate pe ele, adica nu prea gasesti modele standard, fara optiuni. Poate te ajuta.

http://www.autohusb2b.de/cms/cardb/form.php?go=sl&cl=1&screen=&csSortOrd=A&make=84498&model=Volvo+S60&fzgart=999&power=999&standort=999&csSortFld=P#_t

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca sotia nu-ti da masina sa te dai cu ea, ia cel mai mic diesel disponibil pe piata. e lenes, insa nu te deranjeaza, nu ?

daca te mai dai si tu cu ea, nu-i lua volvo ca nu mai pune nevasta-ta mina pe ea !! daca ii iei un s60 d5 de 185cp ii dai ei a6-le sa faca ce vrea cu el, te asigur !

ca sa te convingi, vino joi la polivalenta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca sotia nu-ti da masina sa te dai cu ea, ia cel mai mic diesel disponibil pe piata. e lenes, insa nu te deranjeaza, nu ?

daca te mai dai si tu cu ea, nu-i lua volvo ca nu mai pune nevasta-ta mina pe ea !! daca ii iei un s60 d5 de 185cp ii dai ei a6-le sa faca ce vrea cu el, te asigur !

ca sa te convingi, vino joi la polivalenta !

Asta cam asa e ....dar....A6 ...e quattro ...1.8T 180 CP benzina ....nu e de lepadat . Sincer nu am ce sa fac cu 180 de cai ...sau mai mult . Am peste 1.000.000 Km parcursi cu masina si mi-a cam trecut de "talpa" si figuri . Am zis cumpar "DOAR" Audi sau Volvo . Sunt singurele masini cu care .....mergi .....mergi ....si iar mergi . BMW este o masina de vara . exact cum sunt decapotabilele la Californieni :))

Tu ce motor ai ? venzina sau diesel ? tie cat iti ia la mers normal in oras si afara ? ce probleme ai avut cu ea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sunt de parare ca S60 e o masina foarte reusita:stabila in curbe sigura.....intr-adevar in oras cam greu la manevre da te poti obisnui.Eu am 2.0T si sunt f multumit de ea asemanatoare cu Audi ce ai cu 1.8T tot 180 cai si vreau sa spun ca iti este de ajuns atata putere....mi se pare cel mai echilibrat motor de pe S60(putere-consum)A mea ia sub 7% daca merg cu 100-110km/h constant(folosesc pilotu automat pe europene) la vreo 120 nu trece de 7.5%....in oras imi ia sub 11 daca merg linistit da trece si de 15 daca ma grabesc(adica schimbat pe la 4500 rpm)....un mers normal in oras sub 12 sau 12(acum eu nu stiu decat la mine in Bacau nu vorbesc de BUCURESTI....depinde si de oras consumu asta in oras e foarte da foarte variabil)EU ITI RECOMAND S60 NU CA DETIN UNA CI CA ESTE O MASINA REUSITA

da apropo ce masina ai gasit si cu ce bani motorizare?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

stoc 185cp/400nm , acu 225cp/490 nm, motorina.

nici o problema . am 92.000 km.

normal in ploiesti 6.5-7.5 % ( a3-a a4-a), normal afara 8% (130-180)

tare peste tot 9.5 -11 %

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit un S60 de 2.4 Benzina 180 C.P, automat , o bijuterie de masina . Ce parere aveti  ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o singura recomandare :"Un pret mic nu inseamna intotdeauna o afacere buna in acest domeniu ci in general tocmai invers!!!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu stim ce sa spunem...

Pune o poza si eventual detalii despre masina si fi sigur ca ochii de carcotasi cunoscatori ai colegilor de forum iti vor da suficiente raspunsuri pentru acea masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu stim ce sa spunem...

Pune o poza si eventual detalii despre masina si fi sigur ca ochii de carcotasi cunoscatori ai colegilor de forum iti vor da suficiente raspunsuri pentru acea masina.

Sa aleg o masina buna ...sigur ma pricep . Nu am luat tzeapa niciodata . Ceea ce vreau de la voi...sa-mi spuneti despre modele in general . Parti bune si rele ....consum de carburant .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum nu stiu cine o sta pentru tine sa-ti explice pt fiecare model in parte! Baga si tu un ochi pe forum! Citeste!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o masina mare si grea, ca urmare consuma ca atare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru un motor de 2.4 si 185 de cai, un consum de 8% in oras nu mi se pare deloc mare. Ba chiar e de laudat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O spun din experienta proprie. S60 D5 - 8% in oras si 6.6 - 7% afara. Daca o calcam bine de tot se ducea si la 9%, dar niciodata nu am avut 10% in oras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in regim de raliu , cu frica-n sin, si scaune ude, nu ia mai mult de 12. nici dac-o f(reci)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now