Guest gabriel_petrea

AJUTORRR !!!!

62 posts in this topic

Depinde de "noroc" .Ai ocazia sa cumperi o masina buna chiar de la un arab/ ai ocazia sa cumperi o masina mi putin buna chiar de la om(privaT).Daca v ati uitat atent is pline parcarile de green car(politie) / aia de  la vama.Nu fac altceva decat o verificare amanuntita si una tehnica asupra masinii.Daca aveti de gand sa cumparati vreo masina faceti un bine si evitati Münche si Nurnberg.Succes in achiitionarea noului S60 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un volvo bun e scump in Germania, in RO poti gasi ieftin daca e omul strâmtorat rau de tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un argument ar fi siguranta. Altul ar fi ca nu nemtii dau kilometrajele inapoi, tot turcii, albanezii, rusii si cine mai are autohaus-uri prin germania. Astea cu fugaritul si datul kilometrilor inapoi sunt prostii, eu prefer oricand 300000 km in germania contra a 100000 in romania.Si daca ai mers prin germania spune-mi cate masini care scoteau fum ai vazut pe drumuri? Nemtii fac foarte mult naveta, uneori peste 200 de km dus-intors zilnic si-si intretin masinile, fiindca nu-si permit sa-i lase in drum.

Aici ai perfecta dreptate .....probabil ca am gresit cand am spus ca nemtii dau km inapoi ....doar cei ce comercializeaza ...adica in general alte natii . INTREBARE ? cate masini din germania au carte de service ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe nemti nu-i lasa masinile pentru ca le iau de noi, nu la mina a doua ca la noi.

nu-i lasa ca n-au unde sa se strice, nu ca sint alergate. masinile sint garantate sa fie alergate, nu pentru mers la inmormintare.

nu e nici o diferenta intre o masina alergata si una ne-alergata, in germania. masina o omori din acceleratii , nu din viteza. iar nemtii merg tare, dar constant.

mai uzate sint cele din uk, pentru ca aia le calca ori-de-cite-ori scapa de camere. asa e stilul lor.

iar cele mai proaste sint cele din italia, o tara care n-are soferi. aia sint, ori piloti, ori vai de capul lor. acolo sa vezi frina de motor, vara la 5000 rpm !

Adica vrei sa spui ca omasina care are 200.000 km si a mers toata viata maxim 130 km/h ...este la fel de uzata ca una care a mers toti atatia km cu viteze intre 160 - 180 km / h ? nu vreau sa te superi pe mine ....dar .....aici e vorba de notiuni elementare de fizica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti merge mereu 160-180km/h si de la an la an acei km de autostrada fara limita de viteza din DE scad simtitor, deci nu prea ai unde sa alergi masina cu 180 km/h si acolo daca zice 130km/h limita pai se respecta ;D

Si nu prea conteaza cu ce viteza mergi conteaza ce turatie ai la acea viteza si mai ales ce ulei ai in motor si ce combustibil, astea distrug un D5 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

POti sa mergi cu 160-180 dar numai pe bani tai.Acuma cu noul guvern au schimbat toate semnele de circulatie si au pus limitari.Acolo unde era 160 au pus 130 si tot asa.Deci in mare parte ii gata cu viteza,doar pe anumite portiuni ,mai vezi cate un Mercedes Cdi ce trece racheta pe langa tine  :smile:

Referitor la motoare nu numai D5 ul,cred ca toate.Trebuie avut grija daca vrei sa ti functioneze "cotetu"  ;D

Fiecare tara isi face "cate un sistem",in una meri mai tare,in alta ai gropi mai multe si tot asa.

Oricum peste ceva ani cred ca dispar masinile diesel in favoarea celor pe benzina/electrince.

Share this post


Link to post
Share on other sites

POti sa mergi cu 160-180 dar numai pe bani tai.Acuma cu noul guvern au schimbat toate semnele de circulatie si au pus limitari.Acolo unde era 160 au pus 130 si tot asa.Deci in mare parte ii gata cu viteza,doar pe anumite portiuni ,mai vezi cate un Mercedes Cdi ce trece racheta pe langa tine  :smile:

Referitor la motoare nu numai D5 ul,cred ca toate.Trebuie avut grija daca vrei sa ti functioneze "cotetu"  ;D

Fiecare tara isi face "cate un sistem",in una meri mai tare,in alta ai gropi mai multe si tot asa.

Oricum peste ceva ani cred ca dispar masinile diesel in favoarea celor pe benzina/electrince.

ESTEA ADEVARAT CA VOLVO AU MOTOARE DE RENAULT ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,numai volvo s/v40 din 1996-2004,D5 urile sunt de volvo,inclusiv alea cu T .Iar s40/v50 au motoare facute in colaborare cu Psa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,numai volvo s/v40 din 1996-2004,D5 urile sunt de volvo,inclusiv alea cu T .Iar s40/v50 au motoare facute in colaborare cu Psa.

Deci S60 are motor de Volvo ? toate ? dupa 2000

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 urile dupa 2001 din cate stiu eu.La benzina nu ma pricep prea bine ,deci nu stiu exact cum sta treaba acolo ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60ul are numai motoare Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica vrei sa spui ca omasina care are 200.000 km si a mers toata viata maxim 130 km/h ...este la fel de uzata ca una care a mers toti atatia km cu viteze intre 160 - 180 km / h ? nu vreau sa te superi pe mine ....dar .....aici e vorba de notiuni elementare de fizica .

nu ma supar, n-am de ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now