makedon

amenzi in functie de salariu

68 posts in this topic

Ala scapa cu amenda minima impusa (presupun ca o sa existe o suma minima)

:( De asta si zic ca in romania nu poate fi aplicat asa ceva sau nu in mod corect fatza de toti oamenii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io tot ma întreb : de ce consideraÈ›i voi ca oamenii cu bani fac parte din tagma lui becali ?

io cunosc o groaza de oameni cu bani munciÈ›i cu vârf È™i îndesat. astia  de ce trebuie sa plateasca mai mult ? pentru ca muncesc mai mult ?

pentru tagma lui becali exista o alta parte din politie care trebuie sa se ocupe de ei, nu cei de la circulatie.

e pacat sa dam exact in calul care trage !

un cocalar cu 4 clase, fara munca, da statului exact ce da : cheltuieli !

astia care muncesc dau statului ceva acolo, mai mult decit se cheltuie cu el !

(io am platit tva anul trecut, ca persoana fizica, 31.000 eurasi. mai trebuie sa mai dau si ceva in plus la amenzi ?)

nu mai e mult si astia cu bani vor fi considerati mosieri, retrograzi, dusmani de clasa. e imoral sa ai bani si sa nu-i dai celor care n-au, nu ? deja s-a discutat de pensii si salarii nesimtite. mai e un pas si vine minia proletara !

Share this post


Link to post
Share on other sites

iulirx, tu esti in categoria fraierilor care or sa plateasca amenzi scumpe, asa ca noi.

Pai asta tot incercam sa explicam.

Fraierul plateste: adica eu, tu, alin si altii care isi fac afacerile cinstit sau aproape cinstit....... iar ceilalti ne rad in nas.

Asta incercam eu sa spun ca nu e corecta o astfel de lege in romania.

Eu nu am bagat toti oamenii in tagma lui becali. Scuze daca prin ceea ce am scris te-am jignit

Nu asta a fost intentia

Eu m-am referit strict doar la doua categorii, cei care declara veniturile si cei care nu le declara.

Si crede-ma, sunt putini cei care declara tot.

Legea respectiva incearca sa taie elanul si tupeul smecherilor. Vor sa fie smecheri? Sa plateasca.

Dar eu nu ii dau sanse.

Nu vreau sa par negativist (sau poate chiar sunt) Consider insa ca sunt realist.

Avem 21 de ani de la revolutie siii.... pentru omul de rand nu e cu nimic mai bine, din contra..... a disparut complet linistea si bunul simt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un moment dat al vietii mele aveam impresia ca am vazut de toate. Acum reusesc in fiecare zi sa ma surprinda cu cate o mostra de prostie tot felul de "deputati". Credeam ca prostia are o limita dar constat ca e nelimitata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai smecherii sunt smecheri in primul rand pentru ca nu-i controleaza nimeni la averi. Avem fiscul care-mi trimite mie somatie pentru 20 de ron ramasi neplatiti la o amenda din 2007, in schimb toti "tuciurii" se plimba in q7 si x5, sunt in cel mai bun caz someri in acte si nimeni nu-i intreaba de sanatate. Asta e, disolutia puterilor statului nu e o vorba in vant, legea e doar pentru fraieri. Astazi or sa iasa toti politaii de la rutiera cu radarele in "actiune de prevenire", ieri noapte am vazut la tv ca a murit un om pe a1 fiindca un cal se plimba linistit pe mijlocul autostrazii. Unde erau baietii de la rutiera atunci cu actiunile lor de prevenire?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca se vor aplica legi  "selective" , adica sa se ia bani mai multi de la cei care muncesc mai mult, romania va urma exemplul uk,franta,italia si al altor tari, unde cei cu bani pleaca. si tara ramine si fara ce aduceau acestia.

eu, cel putin, nu vreau sa contribui la traiul nesimtit al lenesilor. prefer sa ajut direct pe cineva decit sa platesc amenzi mai mari. si nu sint singurul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te supara, noi i-am ales

Nu uita ca la Parlamentul European avem:

o pitzipoanca;

un taran.... dar taran nene;

si un sclerozat.

Noi i-am ales astia suntem.

Majoritatea pustoaicelor si nu doar, viseaza la fotbalisti si oameni cu bani. Umbla prin cluburi in speranta ca il va gasi pe fat frumos cu portofelul gros.

Strazile si toate strazile si cartierele sunt pline de tarani si manelisti care mananca seminte si fac tone de mizerie

Si au mai ramas restul, schizofrenici.... cred ca ai batrani si dusi......

Si mai suntem restul, cei care nu votam... si mai grav ca ii lasam pe ceilalti sa ne conduca. Deci sa ne fie rusine dar oricum nu avem pe cine vota.

Cand iesi pe strada, uitate in jurul tau si o sa imi dai dreptate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"noi". e prea larg termenul.

uite d-asta nu iubesc io democratia. peste tot sint mai multi prosti decit destepti. si au mai multe voturi.

asta e adevarul. dureros.

io as inlocui democratia cu dictatura bunului simt. si prostii au ceva bun simt ! sa-l definim, si sa-l punem la putere !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai f mare dreptate.

Asta e.

Si pe mine ma ingrozeste dar.... singura solutie pe care eu o mai vad este.... bocelutza pusa'n varf de batz si nene.... nadlac sau otopeni e urmatoarea oprire. :(

''noí'' Imi pare rau ca e prea larg termenul dar.... e realitatea dureroasa.

Si tu esti in aceeasi oala, dar nu ai ce face.... innotam toti in acelasi rahat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iurix

"nu mai e mult si astia cu bani vor fi considerati mosieri, retrograzi, dusmani de clasa" pai nu asa am fost invatati inca din scoala primara? Ca boierii sunt rai si nedrepti si-l muncesc pe bietul taran. Eu chiar sunt de acord cu tine la subiectul asta. La fel ca si la subiectul legat de impozitul progresiv.

Statul asta incurajeaza prostia si lenea pentru ca oamenii cu facultate nu pot fi cumparati cu pachete de faina si sticle de ulei. Legile de genul asta nu sunt facute ca sa fie corecte pt ca si ei stiu foarte bine in cine lovesc cu adevarat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O nesupunere civica cineva? Doar n-o sa ne execute silit pe toti. Daca nu platim impozite, tva si alte alea vreo 2-3 luni cred ca or sa se gandeasca de 2 ori inainte sa mai avorteze idei de-astea geniale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca bine spui cu ''avortatul''. Ma gandesc cat mai are de gand sa suporte tara asta si cate va trebui sa induram pana cand :machinegun::violent5::protest:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici aveti o mica lista cu "tarifele" aplicate in Germania.

-neacordare prioritate la trecerea de pietoni  80 e + 4 puncte

-parcarea masinii inlocul masinilor de transport in comun (adica in statie) 10 e

-intoarceri la 360 grade  pe linie discontinua 40 e + 1 punct

Deci totu se plateste destul de scump zic eu >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca o sa faci o comparatie intre salariul mediu/amenzi intre Germania si Romania o sa vezi ca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce e asta : intoarceri la 360 de grade pe linie discontinua ? adica n-ai voie sa faci cerculete, sau ce ? cine ar vrea sa intoarca masina la 360 de grade ?

poate te refereai la 180 de grade...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce e asta : intoarceri la 360 de grade pe linie discontinua ? adica n-ai voie sa faci cerculete, sau ce ? cine ar vrea sa intoarca masina la 360 de grade ?

poate te refereai la 180 de grade...

cum ar zice un prieten, "burnãu"  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce e asta : intoarceri la 360 de grade pe linie discontinua ? adica n-ai voie sa faci cerculete, sau ce ? cine ar vrea sa intoarca masina la 360 de grade ?

poate te refereai la 180 de grade...

Da..da 180 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu nu vad o diferenta asa de mare intre nemti si noi. Daca mai pui si difernta de salariu ... noi sintem mai tari :D

De ex. o amenda de viteza la noi, cu 22 km peste, este 30 Euro parca. Ti se pare putin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now