Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zender

Asigurari Casco - cele mai mici preturi de pe piata, fara fransiza

42 posts in this topic

Pentru full casco, adica cu vandalism, fransiza 0 si cu plata integrala este 393 euro/an, cu plata trimestriala ar fi 418 euro/an, 105 euro/trimestru.

Pentru plata anticipata beneficiezi de un discount de 5%.

Cum am calculat, am luat rata de 73 de euro/trimestru, am adaugat vandalismul +6 euro si am eliminat fransiza +25 euro rezulta 104,5 (rotunjit 105)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xaba72

Suma asigurata 4850 euro, prima integrala 250 euro, 73 euro/trimestru cu fransiza 100 euro/eveniment si fara vandalism. Pentru includerea vandalismului se mai adauga 24 euro la prima (6 euro/trimestru) iar pentru eliminarea fransizei se mai adauga 100 euro la prima (25 euro/trimestru).

Am plecat de la acest calcul, daca plateste integral si are fransiza si nu este inclus vandalismul prima este de 250 de euro/an, daca plateste in 4 rate nu mai beneficiaza de discountul si prima pe an ar fi 73*4 rate care vin 292 euro/an, daca include vandalismul si mentine fransiza pentru plata integrala este 250+24=274 euro/an, daca plateste in 4 rate ar veni 292+24=316 si ar veni rata trimestriala 79 euro iar calculul fara fransiza si cu vandalism inclus ar veni integral 274+ fransiza 100 euro = 374 euro sau in 4 rate 316 + 100 euro= 416 euro/ 4 rate ar veni 104 euro/trimestru

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la 1 februarie lucrez cu toate companiile de asigurari, la orice companie doriti va pot oferi cea mai buna oferta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate politele rca se vor livra gratuit la locuinta clientului, clientul va alege societatea la care se va asigura, lucrez cu toate companiile, pentru a afla tariful am nevoie de cnp (sau cui pentru persoanele juridice), seria sasiului si cilindreea. Se acorda discounturi daca propietarul masinii are un copil minor in intretinere, este bugetar, somer sau student.

Pentru casco aveti chestionarul cu datele cerute mai sus, oferte fara fransize de la diferite companii.

Toate cele bune,

Adrian Stefan - 0767 601 541

secretariat@freedombroker.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, eu am şi copil mic şi sunt şi bugetar. Cât îmi dai discount?

Discountul ăsta îl dai şi pentru CASCO?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Asirom se acorda un discount intre 50-80 lei pentru polita rca (nu se cumuleaza discounturile daca esti bugetar si ai si copil in intretinere) si la Generali pentru copil minor, la casco numai la Generali pentru copii minori, da-mi un cnp, seria sasiului si cilindreea si iti calculez exact.

Adrian Stefan

Share this post


Link to post
Share on other sites

- CNP: 1791002050046

- şofer din 1998

- nicio daună produsă (în 2010 or ever)

- VIN: YV1SW799242434224 (2004, 2401 cm3)

Problema e că mi-ar trebui doar din 17.03 a.c. (hello, Betty!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Societate Asigurari 6 luni 12 luni

ALLIANZ 435.00 698.00

ASIROM 233.00 445.00

ARDAF 771.00 1464.90

ASTRA 299.25 574.10

BCR 305.23 562.46

CARPATICA 319.77 612.36

EUROINS 289.73 548.96

GENERALI 528.00 1001.00

OMNIASIG 308.63 565.69

UNIQA 410.40 748.98

Cel mai ieftin este la Asirom, trebuie o copie dupa certificatul de nastere al copilului sau o dovada ca esti bugetar, este calculat cu data de 17.03.2011

PS: am calculat pentru autoturism, stiu ca nu te-am intrebat si sper ca este ok calculul, daca este alta categorie te rog sa imi mentionezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aş fi menţionat, dacă era altă categorie.

Preţurile pe care mi le-ai dat sunt cu sau fără reducere?

Îmi spui, te rog, ce ţări sunt excluse din cartea verde, la Asirom?

Poţi să-mi faci şi un calcul pentru CASCO, dacă te rog eu frumos (franşiză 10%, vandalism inclus, plată integrală)? Mulţumesc frumos! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Pretul este cu reducere cu tot (fara reducere la Asirom era aproximativ 310 ron) si nu este nicio tara barata, pentru casco as avea nevoie de urmatoarele date:

1. Tip persoana (fizica/juridica):

2. Varsta asiguratului (pentru PF):

3. Marca si modelul autovehiculului:

4. Sursa energie (benzina/diesel):

5. Capacitatea cilindrica:

6. Putere in kw:

7. Masa maxima autorizata:

8. Nr. Usi:

9. Varianta de echipare:

10. Anul fabricatiei:

11. Data primei inmatriculari:

12. Inmatriculat urban/rural:

13. Km parcursi mediu anual:

14. Cati km are masina in bord:

15. Conducator auto unic (da/nu pentru PF):

16. Vechime permis (pentru PF):

17. Masina este condusa de persone sub 25 ani? (da/nu) (pentru PF):

18. Copii minori (pentru PF)?

Sa imi zici la ce companii te-ar interesa sau la ce companii nu te-ar interesa sa nu cer la toata lumea, multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

În primul rând, spune-mi cum se procedează pentru RCA. Cum îţi arăt/trimit actele? Cum şi când îţi plătesc?

Pentru CASCO, nu ştiu să-ţi spun companii, că n-am mai avut de vreo trei ani şi nu m-a interesat subiectul.

Datele:

1. Persoană fizică;

2. 31 ani;

3. Volvo V70;

4. Diesel;

5. 2401 cm3;

6. 120 kW (în talon şi cartea de identitate e trecut 96kW, că au greşit cei de la RAR);

7. masa maximă autorizată n-o ştiu exact, dar în jur de 2150 kg;

8. 5 uşi;

9. Black edition;

10. 2004;

11. 03.2004;

12. Inmatriculat urban;

13. 25.000 km parcursi mediu anual:

14. 152.277 km la bord;

15. Conducator auto unic;

16. Vechime permis 13 ani;

17. Masina este nu condusa de persone sub 25 ani?;

18. Un copil minor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru polita rca o sa iti fac un decont de prima cu care te duci la banca transilvania si il platesti, dupa aia iti trimit o copie a politei pe mail si in cateva zile va sosi polita in original prin posta romana. La acte imi trimiti scanat pe mail ori copie dupa certificatul copilului ori dovada de bugetar.

La casco daca te hotaresti imi trimiti pozele masinii pe mail inainte, o sa iti explic cum se fac, iti fac tot asa un decont de prima de platit la banca transilvania si actele le trimit prin posta.

Avem asa:

Generali, suma asigurata 11081 euro, prima integrala 762 euro cu fransiza fixa de 200 euro/eveniment si de 10% la furt si dauna totala. (vandalism inclus)

Astra, suma asigurata 11372 euro, prima integrala 713 euro fara nicio fransiza, vandalism inclus.

Groupama......cam 2000 euro, nu prea are rost sa detaliez.

Mai astept de la Allianz, Omniasig si BCR, indata ce am ofertele le postez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumesc frumos! CASCO mă tem că o să-l las de-o parte... Totuşi, dacă ai trimis deja cererea de ofertă, pune şi aici răspunsul, cine ştie...

Pentru RCA va trebui să mă consult cu cei la care am făcut anul trecut. Dacă nu e mai avantajos la ei, nu voi ezita să te contactez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumesc frumos! CASCO mă tem că o să-l las de-o parte... Totuşi, dacă ai trimis deja cererea de ofertă, pune şi aici răspunsul, cine ştie...

Pentru RCA va trebui să mă consult cu cei la care am făcut anul trecut. Dacă nu e mai avantajos la ei, nu voi ezita să te contactez.

Share this post


Link to post
Share on other sites