Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zender

Asigurari Casco - cele mai mici preturi de pe piata, fara fransiza

42 posts in this topic

NOUA OFERTA CASCO ASTRA ASIGURARI

-fara fransiza (optional)

-masini pana in 12 ani vechime

exemple de calcul cu preturi incepand de la:

Logan - 150 euro/an

Audi A4 2005 - 400 euro/an

BMW E46 2003 - 400 euro/an

BMW E60 2006 - 700 euro/an

Citroen C3 2009 - 410 euro

Ford Focus 2007 -400 euro/an

Hyundai Santa Fe 2007 - 510 euro/an

Mercedes C-Classe 2005 - 500 euro/an

Nissan Pathfinder 2006 - 650 euro/an

Opel Astra 2005 - 310 euro/an

Suzuki Swift 2006 - 250 euro/an

Volvo C30 2007 - 450 euro/an

Vw Passat 2006 - 500 euro/an

Preturile sunt informative, pentru calculul exact am rugamintea sa imi dati urmatoarele date:

1. Nume Prenume:

2. Tip persoana (fizica/juridica):

3. Varsta cuprinsa intre 35-68 ani (pt pers fizice, da/nu):

4. Marca si modelul autovehiculului:

5. Sursa energie (benzina/diesel):

6. Capacitatea cilindrica:

7. Putere in kw:

8. Masa maxima autorizata:

9. Nr. Usi:

10. Varianta de echipare:

11. Anul fabricatiei:

12. Data primei inmatriculari:

13. Inmatriculat urban/rural:

14. Km parcursi mediu anual:

15. Conducator auto unic (da/nu):

16. Vechime permis:

Stefan Adrian - Inspector Asigurari

0767 601 541

adrian.stefan@sales.astrasig.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

exemplu de calcul casco:

Volvo V40, 2003, diesel, suma asigurata 6650 euro, prima integrala 430 euro, 114 euro/trimestru cu fransiza 100 euro/eveniment si fara vandalism. Pentru vandalism se mai adauga 35 euro la prima (9 euro/trimestru) iar pentru eliminarea fransizei 100 euro (25 euro/trimestru)

Casco-ul este international, include asistenta rutiera si se repara cu piese originale.

Se acorda reduceri daca esti casatorit, daca esti conducator unic al masinii si daca ai o vechime a permisului de peste 5 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calm... ia-o mai usor. Cine vrea, cumpara oricum. Daca nu ai observat pana acum, afla ca pe aici lumea se da mai mult in vant dupa discutii filozofice, teologie versus stiinta, protejarea animalelor de pe sosea, curatarea României de gunoaie si altele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

...exemple de calcul cu preturi incepand de la:

Logan - 150 euro/an

Audi A4 2005 - 400 euro/an

BMW E46 2003 - 400 euro/an

BMW E60 2006 - 700 euro/an

Citroen C3 2009 - 410 euro

Ford Focus 2007 -400 euro/an

Hyundai Santa Fe 2007 - 510 euro/an

Mercedes C-Classe 2005 - 500 euro/an

Nissan Pathfinder 2006 - 650 euro/an

Opel Astra 2005 - 310 euro/an

Suzuki Swift 2006 - 250 euro/an

Volvo C30 2007 - 450 euro/an

Vw Passat 2006 - 500 euro/an ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exemplu de calcul pentru Volvo S40 2005 2.0D

Suma asigurata 9690 euro, prima integrala 480 euro, 130 euro/trimestru cu fransiza 100 euro/eveniment si fara vandalism. Pentru includerea vandalismului se mai adauga 26 euro la prima (6.5 euro/trimestru) iar pentru eliminarea fransizei se mai adauga 100 euro la prima (25 euro/trimestru).

Produsul de casco are valabilitate in Europa si Turcia, include asistenta rutiera in Romania (se poate extinde si international ) si se repara cu piese originale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zender, vreau să-mi fac asigurare Casco la un V70 din 2004, D5 (2,4), cu 153.000 km. N-am fost implicat în accidente ÅŸi am 31 de ani. Orientativ, câţi bani să pregătesc?  ;D

PS: n-aveţi un site, cu calculator?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar pentru un v40 din 2001, 1587 cmc, pe benzina, 164000 km.,fara accidente, eu 38 de ani , sunt casatorit si am vechime de 16 ani...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr

Suma asigurata 13571 euro, prima integrala 640 euro, 170 euro/trimestru cu fransiza 100 euro/eveniment si fara vandalism. Pentru includerea vandalismului se mai adauga 45 euro la prima (12 euro/trimestru) iar pentru eliminarea fransizei se mai adauga 100 euro la prima (25 euro/trimestru). Calculul a fost facut pentru conducator unic cu varsta cuprinsa intre 25-35 ani, necasatorit.

@xaba72

Suma asigurata 4850 euro, prima integrala 250 euro, 73 euro/trimestru cu fransiza 100 euro/eveniment si fara vandalism. Pentru includerea vandalismului se mai adauga 24 euro la prima (6 euro/trimestru) iar pentru eliminarea fransizei se mai adauga 100 euro la prima (25 euro/trimestru).

Produsul de casco are teritorialitate in Europa si Turcia, include asistenta rutiera in Romania (se poate extinde si international pentru plata unei prime suplimentare) si se repara cu piese originale.

Toate cele bune,

Adrian Stefan - Inspector Asigurari

0767 601 541

Share this post


Link to post
Share on other sites

MulÅ£umesc mult pentru răspuns!  ;D

Deci, dacă mi se fură maÅŸina, valoarea cu care voi fi despăgubit e 13571 de euro? (scuze pentru eventuala naivitate, dar sunt neiniÅ£iat într-ale Casco-ului). Suma asta nu o pot declara eu? Să zic, vreau doar 9000?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, valoare asigurata este de 13571, nu se mai poate scadea aceasta suma, sunt niste calcule in spate cu un procent cu care se devalorizeaza masina in fiecare an, pretul de nou in sistem este de 35000 euro si nu o poate declara clientul, pretul pieselor e la fel pentru un asigurator chiar daca clientul isi asigura masina sa zicem la 5000 fata de 10000 cat era valoarea de piata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, am înÅ£eles acuma. THX!

Nu aveÅ£i filială prin Kolozsvár?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procedeul este urmator pentru cei in alte localitati, se face polita, iti fac decont de prima pe care il platesti la banca, imi trimiti dovada si dupa aia te tirmit la un sediu din CJ sa ti se faca inspectia de risc (adica pozele) si sa ti se inmaneze polita (sau poate merge si invers, faci plata la sfarsit dupa ce iei contractul, oricum polita este valabila decat daca intra banii in cont)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"nu e valabila decat daca intra banii in cont", sau " e valabila numai daca intra banii in cont" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procedeul este urmator pentru cei in alte localitati, se face polita, iti fac decont de prima pe care il platesti la banca, imi trimiti dovada si dupa aia te tirmit la un sediu din CJ sa ti se faca inspectia de risc (adica pozele) si sa ti se inmaneze polita (sau poate merge si invers, faci plata la sfarsit dupa ce iei contractul, oricum polita este valabila decat daca intra banii in cont)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi si eu de raspuns, dar pt. mine e in japoneza. Te rog explica-mi exact cat trebuie sa dau pe trimestru in total cu de toate, cu fransiza cu tot ( desi nu stiu ce-i aia ). Ca 100 pt asta si 100 pt aia, daca vreau si daca nu vreau.....n-am inteles nimic :D. Suza-ma de naivitate, dar n-am avut casco niciodata, asa ca e clar...sper :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fransiza este o suma pe care o suporta asiguratul din fiecare dauna, de exemplu daca ai o dauna de 500 de euro, 100 de euro ii platesti tu si restul asiguratorul, partea nasoala la fransiza este ca daca ai mai multe evenimente platesti la fiecare eveniment cate 100 de euro.

Vandalismul inseamna pagubele facute de o persoana neidentificata si nu de alte masini, de exemplu zgaraieturile cu cheia facute pe portiere, sa iti arunce cu acid pe vopsea sau sa iti vopseasca masina cu spray-ul, daca iti gasesti masina lovita in parcare si e lovitura de masina nu intra pe vandalism.

Atentie totusi, daca optezi pentru varianta cu fransiza si ai inclus si vandalismul de exemplu si intr-o saptamana iti gasesti masina zgaraiata cu cheia pe o portiera si peste doua saptamani sa zicem ca iti gasesti si pe cealalta parte, cand te duci la asigurator iti masoara zgaraieturile, adancimea si latimea si se constata ca a fost facuta cu alta cheie sunt doua evenimente separate si la fiecare trebuie sa platesti cate 100 de euro, sa zicem ca reparatia face 500 de euro tu suporti doua fransize, adica 200 de euro care ii platesti din buzunar. Sper ca am fost destul de explicit si daca mai ai nelamururi iti stau la dispozitie.

Adrian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi si eu de raspuns, dar pt. mine e in japoneza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci acei 374 ero e pe an, da ? Deci trimesrtial eu dau 93,5 euro ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform calculelor, aÅŸa e... acuma, să vedem ÅŸi ce zice Zender... poate se lasă cu niscaiva reduceri pentru colegii lui de forum...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Heimdallr...ce sa faci, omu' pana traieste invata si moare tot prost  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru full casco, adica cu vandalism, fransiza 0 si cu plata integrala este 393 euro/an, cu plata trimestriala ar fi 418 euro/an, 105 euro/trimestru.

Pentru plata anticipata beneficiezi de un discount de 5%.

Cum am calculat, am luat rata de 73 de euro/trimestru, am adaugat vandalismul +6 euro si am eliminat fransiza +25 euro rezulta 104,5 (rotunjit 105)

Share this post


Link to post
Share on other sites