Sign in to follow this  
Followers 0
baubau

KIT DISTRIBUTIE

11 posts in this topic

minunatilor....

la un S60 t5, 2002, cam la cati km se schimba acest kit de distributie? variante am o gramada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ai schimbat distributia pana acum ar cam fi cazul sa o faci indiferent de nr de km. Masina are deja 8 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In tarile cu apa calda se schimba la 10 ani si 160.ooo km la romanica mai devreme, adica cam pe la 80k km, oricum ar cam trebui schimbata ca se apropie de 10 ani asta daca nu a fost schimbata niciodata, eu am schimbat distributia la 100k km si 9 ani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

auto are 73 000 km.

am cumparat-o din bucuresti b75 woa, stie cineva masina?

cureaua se prezinta noua, vizual, nu are semne de oboseala - crapaturi sau schimb de culoare.

cartea da 160 000 km. hmm......

Share this post


Link to post
Share on other sites

ÃŽmi cer scuze pentru intervenÅ£ia întârziată, dar cureaua care poate fi inspectată vizual, la ridicarea capotei, nu e cureaua de distribuÅ£ie. Cureaua de distribuÅ£ie nu se vede decât demontând (parÅ£ial) motorul.

ÃŽntradevăr, manualul recomandă înlocuirea la fiecare 168000 km (105000 mile) parcurÅŸi, însă dau dreptate celor care Å£i-au sugerat să o schimbi, oricum, dacă, nu cumva, ai ÅŸi făcut-o  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ÃŽmi cer scuze pentru intervenÅ£ia întârziată, dar cureaua care poate fi inspectată vizual, la ridicarea capotei, nu e cureaua de distribuÅ£ie. Cureaua de distribuÅ£ie nu se vede decât demontând (parÅ£ial) motorul.

ÃŽntradevăr, manualul recomandă înlocuirea la fiecare 168000 km (105000 mile) parcurÅŸi, însă dau dreptate celor care Å£i-au sugerat să o schimbi, oricum, dacă, nu cumva, ai ÅŸi făcut-o  ;D

Esti sigur 100% ?

Nu stiu cum e la D5, dar la T5 scoti capacul mic de deasupra si ai cureaua frumos in fata pe fuliile de la axele cu came ! Scoti si capacul lateral si ai tot sistemul in fata ! Nu trebuie sa demontezi partial nici un motor ca sa schimbi distrubutia, ci doar capace, eventual tampon si lasat\ridicat motor, in functie de mai multi factori cum ar fi asezarea ( transversal\longitudinal ) si bineinteles spatiul de lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti sigur 100% ?

Nu stiu cum e la D5, dar la T5 scoti capacul mic de deasupra si ai cureaua frumos in fata pe fuliile de la axele cu came ! Scoti si capacul lateral si ai tot sistemul in fata ! Nu trebuie sa demontezi partial nici un motor ca sa schimbi distrubutia, ci doar capace, eventual tampon si lasat\ridicat motor, in functie de mai multi factori cum ar fi asezarea ( transversal\longitudinal ) si bineinteles spatiul de lucru.

Păi, pentru un necunoscător într-ale mecanicii (cum sunt eu, de exemplu  ;D), aia e demontare în toată regula... Nu cred că a făcut Baubau toate manevrele descrise de tine doar pentru inspecÅ£ia vizuală a curelei de distribuÅ£ie... dacă, da, atunci, my bad  :-[

Oricum, pare mai easy decât la D5  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ÃŽmi cer scuze pentru intervenÅ£ia întârziată, dar cureaua care poate fi inspectată vizual, la ridicarea capotei, nu e cureaua de distribuÅ£ie. Cureaua de distribuÅ£ie nu se vede decât demontând (parÅ£ial) motorul.

ÃŽntradevăr, manualul recomandă înlocuirea la fiecare 168000 km (105000 mile) parcurÅŸi, însă dau dreptate celor care Å£i-au sugerat să o schimbi, oricum, dacă, nu cumva, ai ÅŸi făcut-o  ;D

Ai inceput sa dai sfaturi tehnice White God!Mai citeste in Vadis ce mai zice si pe urma scrie!

La D5 se scoate capacul de sus(distributie) sau se trage putin pentru o inspectie vizuala a curelei,nu se desface motorul!

BauBau schimba curea distrib+role+curea aux+role este mai bine sa le stii noi puse de tine!In mod normal in Romanica e bine de schimbat la 80-90k km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Åžtiu, Detonator, că nu ÅŸtiu...  ;D dar schimb de distribuÅ£ie am văzut ÅŸi eu. Poate că am zis impropriu "demontare", ideea era că nu se vede din prima.

Oricum, centrul de greutate al mesajului era recomandarea să-ÅŸi schimbe distribuÅ£ia.  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat-o la 120.000 km si 7 ani, desi soft-ul Autodata dadea schimbul la 9 ani sau 90.000 mile (parca).

Arata destul de bine, dar nu am vrut sa risc pentru ca m-am tot dat tare la ea  ;D.

Sfatul meu ar fi sa o schimbi din cauza varstei si, daca tot umbli acolo, inlocuieste si kitul de curea de agregate (transmisie).

Cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sfaturi!

Am decis sa o inlocuiesc pe la 110-120 000 km. Inainte de a ma hotari, m-am consultat si cu @goodfather. Masina a fost condusa de doamne inainte de a ajunge la mine, asa ca nu a fost foarte bruscata.

Sper sa nu regret decizia. :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0