Guest Nelu

Fenomenul downshifting, pro / contra?

Fenomenul downshifting, pro / contra?   17 votes

  1. 1. Fenomenul downshifting, pro / contra?

    • pro
      13
    • contra
      4

Please sign in or register to vote in this poll.

54 posts in this topic

adica un fel de Mister Gogu...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Irina, de ce e comercial ? Pt ca vede lumea in lini curbe nu doar in cuburi cum vad restul arhitecților.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discutia ar fi foarte lunga....E comercial pentru ca isi prezinta creatiile spectaculos la suprafata dar in profunzime nu e nimic special sau inteligent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu as spune ca sunt pro sau contra.

Mi-ar place sa stau si sa ascult adierea frunzelor pe malul vreunui rau in timp ce scriu pe laptop, dar ca sa pot scrie pe laptop trebuie sa am bani sa il cumpar, sa achizitionez si un stick de net, si sa am un astfel de servici care sa presupuna doar lucrul cu laptopul.

Dar ce te faci daca una e placerea din timpul liber si alta e placerea jobului pe care il faci? Est pro sau contra, daca totusi vrei sa le faci pe ambele?

Fenomenul poate fi valabil atunci cand traiul minim zilnic nu iti poate fi perturbat de lipsuri, iar lipsurile nu tin de bani.

Poti fi pro daca nu duci grija zilei de maine.

Poti fi contra daca esti dornic de mai mult.

Daca e sa luam un exemplu, concetatenii nostri mai colorati, sunt in mare majoritate destul de fericiti fara a avea un job. Insa pentru noi, restul majoritatii, calitatea vietii lor nu este una de dorit. Sunt sigur ca votul lor ar fi pro (daca ar intelege ce inseamna). â€Ce munca, d-le?â€

Un exemplu contra este al celor care vor dori mereu sa faca ceea ce le place si aasta pentru cat mai mult timp, mai ales daca ceea ce fac este parte a unui job.

Mie imi place ceea ce fac. E ceea ce mi-am dorit, si totusi imi ocupa destul de mult timp, si il pierd pe cel dorit a-l petrece alaturi de copii mei. Nu fac jobul neaparat pentru bani, dar pentru a le asigura copiilor si alte activitati decat joaca cu tata (scoala, imbracaminte, cursuri suplimentare, etc.), din pacate este nevoie si de bani. Iar mancarea ... in ziua de azi tot de bani tine.

Si cum pot face mai multi bani decat muncind mai mult? Si credeti ca as fi fericit sa vad ca traiul meu zilnic e asemanator cu al concetatenilor nostri?

Deci iluzia unui astfel de status e destul de clara, si nu poate fi aplicat la peste 80% din populatie.

(Legea 80/20, adica 80% din ... sunt determinate de 20% din... )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now