Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

mututui

Cine cauta piese volvo ieftine...

14 posts in this topic

Salutare.Nu vreau sa sune ca o reclama ci ca un ajutor.In legatura cu piesele.Baietii dupa site practica niste preturi cam maricele.Aveam nevoie de un kit de ambreiaj ptr volvo v40 si un filtru motorina.Am vorbit cu mai multa lume si cea mai ieftina a fost intr-adevar la midnight caller unde e aproximativ 1000 ron iar filtrul 60 ron.Totul k dar pana sa fac comanda m-am gandit sa intru in magazinul promotor ca se afla langa casa mea si ia ghiciti la cat am gasit kitul ambreiaj si filtrul motorina?Kit ambreiaj 800 ron si filtru motorina 30 ron.Nu stiu alte piese ce preturi au dar pe astea doua sunt sigur de pret.Midnight Callerreau sa spun ca am primit si incredibilul pret de 1500 ron pentru kit ambreiaj.Aaa si volanta este 1900 ron la promotor in alta parte nu stiu.Acestea sunt preturi ptr o masina pe motorina la altele ar trebui sa aibe preturi si mai mici.Sper ca nu se supara nimeni pe mine dupa cum vedeti nu fac antireclama la nimeni doar incerc sa ajut colegii volvisti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e normal ca exista si preturi mai mici, nu cred ca se supara Alex ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si calitatea i un pret ;D,Alex stie ce stie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma supar absolut deloc. Dar daca tu esti cel cu care am vorbit pe mess si te-am rugat sa-mi dai seria de sasiu pe mail, pentru ca NU POT FACE O OFERTA PE VORBE, atunci imi amintesc ca ti-am zis "intre 10 si 15 milioane". Nu ti-am dat marca, nu ti-am dat componenta kitului, si nu vad intre ce si ce faci comparatie. Daca comparam mere de import Italia cu mere cretesti romanesti, iti garantez ca a doua varianta este cartofoasa si la un sfert de pret...

Deci... pana la urmatoarea comparatie, hai sa vedem ce MARCA ti-au oferit, de ambreiaj si de filtru, in CATE zile ti-l aduce, cat iti da garantie... etc ;)

Pe de alta parte daca nu esti tu persoana de care vorbesc mai sus, imi cer scuze anticipat... ;)

    @BogdanG: Normal ca nu ma supar. Concurenta tot clientilor le face bine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am luat ambreiaj de la tine si a fost cel mai bun pret la momentul ala ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nu, ca intr-o zi ma supar si fac ca la Carfur, daca gasesti in alta parte mai ieftin, rambursez de 10 ori diferenta... Si sa te tii atunci conditii la comparatie, poate asa o sa fie lumea mai atenta sa nu puna la rang de egalitate SACHS cu Quinton Hazell sau Lemforder cu Starmann sau Talosa, ori alti ilustri necunoscuti in lumea pieselor auto... Poate asa se afla si de unde e diferenta de pret...

@All: nu am cele mai mici preturi, si o spun in gura mare :)... Dar inainte sa cumparati ceva IEFTIN... amintiti-va ca televizorul vi-l luati Samsung sau LG, nu Platinium, iar aspiratorul parca mai bine e de la BOSCH sau Zanussi decat de la Arctic ;)

Lista poate continua

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din start vreau sa precizez ca nu am party-pris-uri cu Alex!  ;)

Interesant este ca INTOTDEAUNA la el am gasit piese la cel mai bun raport calitate/pret (am totusi o banuiala privind demisolul unde la fabrica.... :D ). 

Spre ex: i-am cerut recent un pret pt discuri si placute de frana ATE. Guess what? ;D

Dupa un amplu "studiu de piata" nu am gasit NICAIERI preturi mai "competitive"...

@ Midnight...sa nu mai zici bah uratule ca ti-au murit "laudatorii"! BEST-uri! :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saru'manaaaa !!! Pentru asta iti trimit si o acadea in colet  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu cat conteaza, dar apropo de "cea mai buna oferta" am comparat niste preturi de piese oferite de o reprezentanta BOSCH locala cu preturile lui midnight, inutil sa spun ca ale lui erau cu 1mil si ceva mai mici (in unele cazuri). Ii foarte important sa te gandesti si ce marca ii piesa pe care o cumperi...

spor la toate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragii mei, eu "magazinul" asta l-am deschis in primul rand pentru mine, acum 3 ani aproape, ca sa-mi pot procura EU pentru mine piese la pret de importator (pentru V40), nu ca sa-mi fac o vila :) Intre timp am ajutat si multi membri ai forumului cu piese.

Magazinul e online deci nu presupune costuri de intretinere, chirie, angajati, etc, de-aceea si adaosurile sunt mititele.Tocmai pentru ca nu vreau sa fac un "tun" din business-ul asta, prefer cateodata (de ex. la elemente de directie, frana, unde se cere siguranta) sa ofertez niste piese superioare calitativ, care automat costa un pic mai mult.

Tot din acelasi motiv (ma ocup singur de tot, de la receptia marfii pana la facturi si predat marfa la client) cateodata ma misc un pic mai greu sau se mai intampla sa se incurce lucrurile (vedeti cazul lui xgabriel), care se rezolva fara cheltuieli auxiliare din partea clientului.

Hai ca mi-am facut singur apologia aici si chiar nu stiu daca avea sens sa fiu atat de off-topic, dar pe de alta parte fiecare isi alege singur sursa de componente. Eu de ex. am inceput cu BogdanG pe partea de xenoane, cu el ma consult, de la el cumpar, si tot pe el il recomand tuturor care vor sa-si faca un upgrade la masina pe partea de lumini sau electrica/multimedia.

Sa traim cu totii bine ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat ceva piese la masinuta pana acum si va pot spune din experienta ca pretul e departe de a fi cel mai important reper.

Piesele stantate cu "Volvo" pe ele nu se compara cu nimic altceva. Nici macar cu piesele oferite de acelasi producator, pe sigla proprie.

Confortul costa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici sunt deacord cu tine si chiar am constatat asta inclusiv la filtre, tocmai de aia acum pun numai filtre volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am auzit de Quinton Hazell,cea mai PROASTA firma in materie de ambreiaje,m-am zgarcit la bani cind mi-a zis Alex ca nu se compara cu SACHS nici  macar cu VALEO,deci a fost tot kitul nou si m-a tinut exact 1 an si 7 luni (37.000 km),dupa 20.000km cind plecai de pe loc tremura masina,daca mestecai guma o inghiteai :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragule... eu ti-am zis, da' tu betmen-betmen... Acu' intelegi deviza site-ului si implicit... preturile ?! :P

De la QH mai vand doar burdufuri de planetara, dar cred ca si acolo o sa trec pe BIRTH sau FALGA, ca sunt din cauciuc de mai buna calitate, nu din Thermoplast

Ai pup iu.

Share this post


Link to post
Share on other sites