Sign in to follow this  
Followers 0
irina_f

O poveste interesanta 2 : Viata fara permis de conducere, a few easy steps ....

36 posts in this topic

Daca tot sunt prin porumb si vreau sa trec în grâne ,ajuta-ma sa-nteleg urmatoarele.

Vezi ca ai gresit putin, trebuia sa predai permisul pe data de 18.12.2009, depuneai plangere la tribunal, luai certificat de grefa, mergeai la politiei si iti dadea carnetul inapoi sau iti prelungea dovada .

Din ce a scris Irina ,a stiut ca decizia s-a luat in 18.12.2009 ,doar in 28.01.2010.

Intrebare:

Cum putea sa predea permisu` in 18.12.2009 ,cand Irina a primit acasa in 28.01.2010 comunicarea deciziei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai hai sa-ti iesplic, cand a primit acasa procesul verbal cu cei 103km/h nu a fost specificatata data, de la data aceia in termen de 15 zile trebuia predat permisul de conducere.

Irina nu a specificat la ce data a primit procesul verbal si nici nu a specificat ceva foarte important, poate la CJ o fii altfel dar la Bucuresti politia rutiera trimite o recomandata in care te informeaza ca ai carnetul suspendat pe o perioada de XX zile incepand cu data YY/XX/WW, sunt curios daca a primit aceasta hartie. Tot in acea hartie scrie urmatoarele, conducerea autovehiculelor cu permisul de conducere suspendat se pedepseste conform legilor in vigoare....

Faptul ca Irina nu a depus carnetul in 15 zile de la data primirii procesului verbal a dus la primirea unui bonus de 30 de zile suspendare din partea politiei rutiere .

Nu am nimic cu Irina, sa nu se supere pe mine dar asa trebuia facut, trebuia sa predea permisul dupa care sa depuna contestatie, nu sa depuna contestatie si sa nu predea carnetul.

Cel putin eu asa am inteles ca a facut .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, hai sa iti mai explic o data.

Dupa ce am primit procesul verbal , nu a venit nici o hartie de la politie ca ar trebui sa predau permisul.

Am contestat provesul verbal ,deci asadar si prin urmare, nu a mai trebui sa predau permisul pana la solutionarea cauzei.

Prelungirea de 30 de zile a fost pusa in aplicare nu pt ca nu am depus carnetul in termen de 15 zile de la primirea p.v., ci din cauza ca nu am predat in termen de 15 zile de la pronuntarea judecatorului din 18.12.2009, eu primind hotararea redactata doar pe 28.01.2010.

Nu am nimic cu Irina, sa nu se supere pe mine dar asa trebuia facut, trebuia sa predea permisul dupa care sa depuna contestatie, nu sa depuna contestatie si sa nu predea carnetul.
Treaba asta nu are nici o legatura cu prelungirea suspendarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io as fi facut asa :

varianta 1.

predam carnetul pe loc, cind am primit procesul verbal, luam de la ei dovada pentru (probabil) 15 zile, si in aceste 15 zile incepeam demersurile pentru judecata. politia trebuie sa-ti dea dovada pentru macar 15 zile - perioada in care poti ataca pv-ul. dupa ce l-ai atacat in instanta , deasemenea, pina la solutionarea cauzei, politia trebuie sa-ti prelungeasca valabilitatea dovezii. daca ai cistigat, primesti carnetul inapoi, daca nu, faci suspendarea de 90 zile si/sau incerci s-o micsorezi. nu mai poti fi acuzata ca n-ai depus carnetul.

varianta 2.

100 eurasi depusi in contul oamenilor de afaceri.

exista si varianta 3 , insa n-am voie sa folosesc un asemenea limbaj aici...si nici nu sint adeptul violentei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varianta 1 as fi ales-o si eu daca imi puteam inchipui ca este posibil asa ceva....

Acum nu imi ramane decat varianta 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Irina nu stiu sincer ce avocat ai tu, avocata mea mi-a spus ca singura varianta castigatoare este nr 1, predai carnet, depui contestatie si primesti carnetul inapoi sau prelungire dovada pana la solutionarea cauzei .

Si cum adica nu ai stiut ca trebuie sa predai carnetul din moment ce in PV scria ca pedeapsa la fapta facuta de tine este 90 zile suspendare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, daca nu vrei nici cum sa intelegi, eu nu te oblig.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vreau doar atat sa stiu cand a venit PV prin posta si ai aflat ca ai carnetul suspendat de la ce data scria ca vei avea carnetul suspendat sau mai bine zis ce scria acolo clar, ca sunt sigur ca scria ca trebuie sa depui carnetul si mai cred ca aveai dreptul la 15 zile dovada de circulatie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-am mai raspuns de cateva ori ca am primit (in august 2008) doar PV-ul unde scria ca am primit suspendare de 90 de zile. Contestandu-l nu a mai fost nevoie sa predau permisul pana cand se rezolva cauza.... Si nimeni nu m-a sanctionat ca nu as fi predat in acel moment permisul.....

Sanctiunea suplimentara a venit in urma deciziei judecatorului din mirifica data de 18.12.2009, si redactata doar in 25.01.2010. Fara nici cea mai mica legatura cu pv-ul si data in care l-am primit.............Sper ca e suficient de clar de data asta  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma esti clara ca apa de izvor ;D

Problema era ca trebuia sa predai carnetul, sa iei dovada dupa care sa depui contestatie si nu e doar parerea mea pe mai multe forumuri lumea a procedat la fel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan g are dreptate.Eu am procedat la fel tot cu radar fix.Am primit proces verbal,am predat permis,am fost la politie,am luat dovada si pe urma contestatie  si toate cele.Pe procesul verbal scria clar cum se sanctioneaza contraventia.Mort copt oricum trebuia sa treci in termen de 15zile pe la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0