alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

Si iti dai seama ce e pe capu lu Boc, acuma el trebuie sa taie ceva mostenit de 20 de ani pt ca lumea nu stie dar in ministere se schimba doar sefu la 4 ani dar restul sunt aceiasi, aceiasi oameni care plimba hartii cu o viteza fantastica, si melcu` ar fi invidios pt ca el nu are acea viteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] Boc [...]

... ÅŸi când te gândeÅŸti că V70-ul are garda la sol cu 2 cm mai mică decât Astra... Ce ratare!!!

Pe de altă parte, tăierea capului sau picioarelor nu rezolvă niciodată problema tavanului prea jos....

Share this post


Link to post
Share on other sites

...saracu' BOCancel...  :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

... ÅŸi când te gândeÅŸti că V70-ul are garda la sol cu 2 cm mai mică decât Astra... Ce ratare!!!

Pe de altă parte, tăierea capului sau picioarelor nu rezolvă niciodată problema tavanului prea jos....

ahaaaaa....acuma inteleg eu care e faza cu scutu´protectie la baia de olei...

:D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi? Mă faceÅ£i să-mi pozez maÅŸina (neagră) noaptea. Unele adevăruri nu se spun, se sugerează.... Ten points!

Abia acum am observat, că eu nu prea citesc posturile  ;D :

@Valiu Nu ne-a dezbinat nimeni, am fost dintotdeauna dezbinati. Propune orice subiect de discutie, mai ales [...]

răspuns: pedeapsă, interdicÅ£ie, eutanasie... (ÅŸi gay-ii) ;D

P.S. Betty, ca să vezi că vorbesc serios: http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,8913.msg100655.html#msg100655

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa parerea mea nu este de vina x sau y de ce sa dam vina pe Boc pentru ca el nu poate sa fure atat cat sa saraceasca tara, de vina sunt cei care au conduso pana la Boc.Daca venea psd is curios cei care sunte-ti la psd de pe forum care era strategia lui nea Geoana-----Am Invins si sarea de 2 metri in sus:)):)):)):)):)):)).Eram mai saraci daca venea Johanes si cu Geoana asa makar acuma eu unu sunt deacord sa taie dar sa taie si la parlamentari la tot sa renunte si ei si pana la urma oricat iese lumea in strada tot nu se face nimika.Cade guvernul si cu ce ii mai bine ca vin alti care tot asa o sa faca.Romanu nu stie numa sa deea vina pe conducere nu se uita si la el ca daca are salar 400 de ron si ii da incontinuare ii ok decat cum a zis Boc in luna decembrie daca nu se aplica aceasta lege nu o sa aiba de unde sa le mai dea nici aia 400 de lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raul, mai da-o dracului, la fiecare mesaj al tau imi chinui ochii. sunte-ti?? deacord?? Ce naiba, esti si tu tanar, mie mi-ar fi rusine sa scriu in halul asta. >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr

Cred c-as putea continua polemica asta cu tine la infinit. Daca nu vrei sa-ntelegi, nu-ntelegi si gata.

"Sistemul medical e catastrofal, e foarte adevărat, dar nu atât din vina medicilor care lucrează cât din cea a celor care dictează. Spitalele NU AU... Nu-Å£i vor spune Å£ie..."

Zi-mi si mie vina sistemului atunci cand o intreb pe o asistenta cand vine doctorul x iar ea imi raspunde: "Cand o sa vina o sa-l vezi"? Sau cand ma cheama 3 zile consecutiv de la 7 dimineata ca sa-mi faca analizele si de fiecare data imi spune  ca nu poate azi, ca are alta treaba si sa vin maine? O sa spui ca-s eu obraznica si ca i-am raspuns urat etc etc. Atunci spune-mi de ce in astea 3 zile am vazut mereu aceeasi oameni in situatia mea? Oameni care venisera de prin tara si stateau cu bagajele pe holurile spitalului?

De ce o amarata de asistenta trebuie sa vorbeasca cu mine ca de la zeu la muritor de rand?

Nu vreau sa-mi ranjeasca functionarii, vreau sa se poarte asa cum se poarta functionarii de la banca sau angajatii de la vodafone cand te duci sa-ti faci un abonament de ex. Vreau sa aiba o atitudine normala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate oamenii frustrati sunt omniprezenti. incearca sa accepti ca nu esti singura. vazand lucrurile in felul acesta vei putea sa intelegi, iar daca vrei sa schimbi ceva, incepe cu tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr

"P.S. Betty, ca să vezi că vorbesc serios: http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,8913.msg100655.html#msg100655"

Fa si tu o pauza de la fumat diverse si incearca tigarile normale, poate reusesti sa te integerzi in realitate pana la urma. Si doar mi-am promis sa nu-ti mai raspund... Si eu sunt tot o conspiratie impotriva ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Cand o sa vina o sa-l vezi"? Sau cand ma cheama 3 zile consecutiv de la 7 dimineata ca sa-mi faca analizele si de fiecare data imi spune  ca nu poate azi, ca are alta treaba si sa vin maine?

De aia am zis de cei care muncesc... doctorul ăla de care zici tu se pare că e din altă categorie.

De aia am zis că nu au, dar nu-Å£i spun Å£ie. Dacă nu au un chit pentru analize biochimice, n-or să-Å£i dea Å£ie raportul, de teamă să nu aibă, pe urmă, de Å£inut juma' din cursurile de biochimie, fiziologie, interne ÅŸi altele, gratuit, pe lângă destăinuirea a trei sferturi din deficitul financiar al spitalului... Crede-mă!

Nu ÅŸtiu ce lucrezi tu, dar sunt convins că dacă un client încearcă să te descoase, cum se practică în general, prin instituÅ£iile publice, ÅŸi tu i-ai tăia-o din scurt. "Nu se poate? Da' de ce nu se poate? Da' de ce nu faceÅ£i aÅŸa? Da' de ce nu faceÅ£i ai'laltă?"

Nu vreau sa-mi ranjeasca functionarii, vreau sa se poarte asa cum se poarta functionarii de la banca sau angajatii de la vodafone cand te duci sa-ti faci un abonament de ex. Vreau sa aiba o atitudine normala.

Nu ÅŸtiu ce experienÅ£e chiar aÅŸa traumatizante ai avut tu, dar cu mine nu s-au comportat aproape niciodată ca bădăranii. Am păÅ£it de vreo două-trei ori, dar tot eu i-am înfuriat, dacă stau bine să mă gândesc. Eu m-am enervat ca prostu', de fiecare dată, pentru cerinÅ£ele absurde ale altora. De zâmbit, chiar nu ÅŸtiu dacă mi-au zâmbit, că n-am acordat importanÅ£ă...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca era Geoana presedinte era mai bine ?

Nu mai ganditi simplist.

Daca era Geoana presedinte, prim-ministru era Johanis. Un neamt.

Am incercat sa conducem tara cu Ion, Vasile, Petre, Popescu, Emil, Adrian si-cine-a-mai-fost. S-a vazut clar ca nu a mers. Poate era timpul sa incercam si cu un neamt, nu cu acelasi Boc care tocmai ce fusese DEMIS. CONCEDIAT.   

Altfel se uita madam Merkel si intreaga Europa la tine, cand in Victoria se vorbea un pic si nemteste.

Nici Johanis nu zic ca misca muntii din loc, ca nu sunt asa de romantic sa cred in binele absolut. Dar continuarea cu Base si Boc nu avea cum sa surprinda cu NIMIC in bine, pentru ca la momentul alergerilor din toamna trecuta deja aveam experienta acestui miric cuplu.

Tara asta a fost faina intr-un singur moment. In perioada interbelica.

Si, paradox sau nu, era condusa tot de un neamt, pe numele lui Hohenzollern.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu tati, e un neamt cu numele si roman pana in maduva oaselor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo. Stii tu sigur? La fel cum stii sigur ca Base + Boc sunt zei si detinatori ai solutiilor supreme, iar oricare altii nu ar fi putut face ceva mai bun?

Johanis este neamt. Si nu doar cu numele.

Ma rog, fiecare stie ce stie.

Insa diferenta dintre noi este, la nivel de principii, alta:

Eu unul refuz sa cred ca tot ce putea mai bine tara asta este Boc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca dreptul la vot este mult prea permisiv cu unele categorii de cetateni, in speta aia care voteaza cu *uru' si cu stomacu' de 20 de ani incoace. Ar trebui facut un test de inteligenta si unul de gramatica la intrarea in sectiile de votare. In fond dreptul de a alege si a fi ales e pentru oameni, nu pentru primate.

Intrebare: cati alti prim-ministri din UE se filmeaza in timp ce dau cu coasa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca dreptul la vot este mult prea permisiv [...]

AÅŸa e ... femeile n-ar trebui să aibă drept de vot  ;D Nu, Betty?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, sa ma bag si eu in vorba ( am tot evitat pina acum ), mister Johannis tocmai ce si-a expus gindirea profund liberala explicind ca era mai bine sa se mareasca TVA si impozitele. Asa ca, lasati-l in pace ....

E frumos in tara asta ca fiecare are o opinie bine argumentata si pe care o mentine pina la prima adiere de vint ... Atitudinea asta se cheama lipsa de principii ( din punctul meu de vedere ). Ceva ce azi sustin este negru, miine poate deveni in opinia mea alb. De ce ? Pentru ca asa am interesul miine, nu trebuie sa aduc si un argument care sa sustina asta. Argumentele logice si bazate pe principii sint periculoase ;) pentru ca pot fi atacat chiar cu argumentele mele pe urma.

La fel si toate discutiile si situatia din tara asta se datoreaza lipsei principiilor si probabil ca, cauza principala este lipsa educatiei. Majoritatea dintre noi sintem crescuti si educati sa privim numai in ograda vecinului nu si a noastra, si sa criticam ce fac altii nu sa incercam sa ne facem noi situatia mai buna. .... In fine, cred ca sint multe de spus si nu are rost sa dezvolt ceea ce cred eu personal, poate nici nu conteaza.

Putea sa vina si neamtu' lu' peste, daca nu sint bani povestea s-a terminat.

Si chiar daca vrea neamtu' sa faca treaba, cind s-o inconjura de tagma politicienilor romani, se balcanizeaza si asta pentru ca si lui i-ar trebui cascaval mult pe munca putina. Se pare ca asta e filozofia in tara asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa parerea mea nu este de vina x sau y de ce sa dam vina pe Boc pentru ca el nu poate sa fure atat cat sa saraceasca tara, de vina sunt cei care au conduso pana la Boc.Daca venea psd is curios cei care sunteti la psd de pe forum care era strategia lui nea Geoana-----Am Invins si sarea de 2 metri in sus:)):)):)):)):)):)).Eram mai saraci daca venea Johanes si cu Geoana asa makar acuma eu unu sunt de acord sa taie dar sa taie si la parlamentari la tot sa renunte si ei si pana la urma oricat iese lumea in strada tot nu se face nimika.Cade guvernul si cu ce ii mai bine ca vin alti care tot asa o sa faca.Romanu nu stie numa sa deea vina pe conducere nu se uita si la el ca daca are salar 400 de ron si ii da incontinuare ii ok decat cum a zis Boc in luna decembrie daca nu se aplica aceasta lege nu o sa aiba de unde sa le mai dea nici aia 400 de lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa mine, daca tot e musai sa tai salariile bugetarilor cu 25%, pai sa se taie.

Dar se poate face mai bine. Se cheama conducatorul institutiei bugetare respective si se discuta asta:

Luna trecuta ai avut buget de salarii 1 miliard. Din iunie o sa ai 750 milioane. Deci:

A - tai 25% de la toti si ii pastrezi pe toti.

B - lasi 100% si dai afara din ei.

C - orice combinatie in acesti parametri. De exemplu le dai 85% si dai afara cativa, etc.

Si sa vezi cum eficientizeaza baietii munca, ce o sa faca unul jobul la doi, cum dispare ala care sta degeaba si il vad colegii, etc. , de nu iti vine sa crezi.

Plus ca asa, la institutiile care se autofinanteaza si unde nu e corect sa le tai salariile, ca nu sunt o povara la buget, discutia e de forma:

Iti dau 0 lei pentru salarii. De acum ai cu 25% mai putin :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa mine, daca tot e musai sa tai salariile bugetarilor cu 25%, pai sa se taie.

Dar se poate face mai bine. Se cheama conducatorul institutiei bugetare respective si se discuta asta:

Luna trecuta ai avut buget de salarii 1 miliard. Din iunie o sa ai 750 milioane. Deci:

A - tai 25% de la toti si ii pastrezi pe toti.

B - lasi 100% si dai afara din ei.

C - orice combinatie in acesti parametri. De exemplu le dai 85% si dai afara cativa, etc.

Si sa vezi cum eficientizeaza baietii munca, ce o sa faca unul jobul la doi, etc. , de nu iti vine sa crezi.

Si revenim la punctul prezentat de Bogdan

...... si o sa fie in postura de a da afara pe nepotu sau pe ala care munceste, grea alegere ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu da afara nepotul, va trebui sa munceasca el, pentru ca institutia trebuie sa functioneze.

Deci eu nu pariez pe nepot :D

Mda, sa ma bag si eu in vorba ( am tot evitat pina acum ), mister Johannis tocmai ce si-a expus gindirea profund liberala explicind ca era mai bine sa se mareasca TVA si impozitele. Asa ca, lasati-l in pace ....

...

E un lucru bun ca ai principii. Si atentia selectiva e tot un principiu? Cred ca da, ca altfel ai fi citat TOATE masurile propuse de Johanis. Si, pana la urma, el poate sa zica orice, nu ceea ce trebuie ca sa stea boc cu carnetelul sa noteze... :D De ce sa le dea astora solutii pe tava? Lasa-i sa isi asume conducerea cu toate consecintele ei.

Daca la trecut de la alb la negru dupa cum bate vantul te-ai referit la mine, exista o metoda simpla in a verifica cat de "salcie in vant" sunt. Posturile mele din timpul campaniei stau marturie. Spuneam exact ce spun si acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa ma lamuresti, te rog frumos, care sint TOATE masurile propuse de el care pe termen scurt ( o luna ) sa schimbe ceva ? Macar cele importante.

Ma refer la altele in afara de cele legate de TVA si impozite.

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum este tarziu,poate doar vreo donatie consistenta din partea lui Bil Gates sa poata rezolva problemele acestei tari intr-o perioada scurta(nicidecum de o luna).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr

"Nu ÅŸtiu ce lucrezi tu, dar sunt convins că dacă un client încearcă să te descoase, cum se practică în general, prin instituÅ£iile publice, ÅŸi tu i-ai tăia-o din scurt. "Nu se poate? Da' de ce nu se poate? Da' de ce nu faceÅ£i aÅŸa? Da' de ce nu faceÅ£i ai'laltă?""

Sunt programator. Si da, clientii ma descos pt ca vor sa priceapa cum functioneaza programul pe care urmeaza sa-l cumpere. Si pun intrebari din cele mai stupide si trebuie sa le explic tot. Si daca e nevoie trebuie sa le explic cum am abordat o problema tehnica pana in ultimul detaliu pana pricepe si nenea de la banca (de ex) care n-are nicio treaba cu programarea si n-am voie si nici dreptul sa ma enervez sau sa ridic tonul indiferent cat de stupide sunt intrebarile sau cerintele. Asa-i la privat. Uneori e stresant al naibii. Uneori stai si 15-16 ore la serviciu pt ca ala care da banii vrea ceva f repede. Pe de alta parte si satisfactiile sunt pe masuna. Si daca nu faci ceva repede si bine si nu esti competitiv esti muritor de foame.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now