alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

De 2 ore e un nesfarsit sir de autocare, sindicalisti si un vacarm de neinchipuit pe aviatorilor. Mi-e si frica sa ies la o tigara jos  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Du-te la Å£igară ÅŸi păzeÅŸte-Å£i maÅŸina  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.

si sa zicem ca ii dam jos pe astia.....

Pe cine punem in loc????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe oricare, si ii dam jos si pe aia daca nu sunt competenti. Si poate dupa cateva ture de astea de forta populara, s-or mai gandi daca sa mai fure, in loc sa aiba de grija de tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ei nu fura ci isi platesc politele, ii platesc pe cei care i-au sustinut in campanie si pe decursul vietii politice.

Credeti ca mai exista in Ro vreun om politic cunoscut care sa nu fie dator, sa nu fi promis ceva contracte ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e o solutie

Daca nu favc nimic in 3 luni.....

gramada pe ei si jos

INSA sa nu uitam ca toti au trecut pe la fruntea tarii si au facut acelasi mare rahat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sepukku

Sper ca ti-ai lasat masina acasa sau departe de zona aia  ;D Eu n-am avut curaj s-o iau la serviciu azi desi lucrez pe langa piata unirii si teoretic nu-i problema.

Sta linistita la o statie de metrou la marginea orasului, departe de furia bugetarilor  :D

Si legat de subiect, sunt pentru disponibilizari, nu pentru scaderea salariilor. Sa dea afara toti incompetentii, iar la capitolul functionari publici, ar putea lejer sa dea afara mai mult de jumate. Mi se face sila cand am treaba cu vreo institutie a statului. Inca am proaspat in memorie ce bine m-am distrat cand a trebuit sa radiez o masina.  :sad2: Si am multe povesti legate de functionarii publici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

INSA sa nu uitam ca toti au trecut pe la fruntea tarii si au facut acelasi mare rahat.

Care toti? Tu ai trecut ? Eu nu !

De ce sa ii lasam doar pe unii sa se invarta. Trebuie sa ii scoatem pe acestia pe tusa. Cum? Prin miscari democratice! Cea ce se intampla azi este o miscare democratrica. Pentru a avea efect, este necesar ca aceasta miscare sa fie continua pana cade Guvernul marioneta. Si apoi inca unul, si inca unul si tot asa pana vom avea alegeri anticipate. Si il schimbam si pe Papusarul sef, daca nu vrea sa priceapa ce trebuie facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt pentru disponibilizari, nu pentru scaderea salariilor. Sa dea afara toti incompetentii, iar la capitolul functionari publici, ar putea lejer sa dea afara mai mult de jumate. 

SUBSCRIU !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din păcate, la noi funcÅ£ionează doar măsurile radicale, de genul 89 sau mineriade. Să moară doi-trei, să aresteze vreo 50-100... pe urmă, poate-poate bagă cineva în seamă ÅŸi "prostimea"....  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.

si sa zicem ca ii dam jos pe astia.....

Pe cine punem in loc????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

MAI INTII astia trebuie judecati si condamnati pentru ceea ce au facut si fac ! toti, psd,pdl,pnl,udmr, TOTI care au furat.

abia DUPA asta putem pune pe cineva. si nici nu mai conteaza pe cine punem, ca are sa le fie frica sa nu pateasca precum cei de dinaintea lor. dar ca sa le fie frica, TREBUIE SA LE DAM UN MOTIV, NU ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce i-as mai judeca eu.........  le-as arata cum arata volvica pe dedesupt asa din mers ......  sa le gasesc creierul prajit pe toba de esapament......

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 89 Iliescu se freca pe maini si incerca sa-si ascunda zambetul ( cu acelasi nume ) nici macar un glontz nu a ajuns mai aproape de 50m de tribuna, mah ai dracu teroriști ce prosti ;D

Acuma daca ii impuscam pe toti o sa avem o problema sau mai multe :

1. nu avem atatea cartuse

2. nu avem personal pregatit in executii

3. nu avem pe cine pune in loc

4. o sa fure si aia care-i punem in loc ca doar sunt romani

5. nu gasim nici o familie regala care sa vina in tarisoara asta sa faca ceva, nu ne mai vrea nimeni parca suntem orfani .

6 . etc etc etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma daca ii impuscam pe toti o sa avem o problema sau mai multe :

1. nu avem atatea cartuse

2. nu avem personal pregatit in executii

M-as descurca eu numai sa am pe cineva sa-mi incarce pusca.As folosi numai brenekuri- adica din acelea ptr porci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie terminata odata mascarada asta cu alegerile prezidentiale. Ar trebui pus monarh pe viata, parlamentul sa aleaga primul ministru si gata. La noi nu merge cu alegeri prezidentiale, este ales intotdeauna "raul cel mai mic".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as propune sa ne predam de buna voie tarilor civilizate......... (germania, elvetia, austria.... chiar si franta cat de cat.......

Ce ziceti?

sa ne conduca ei.....  pentru ca noi nu suntem in stare........

Sincer..... daca maine ar fi alegeri.....  nu as sti pe cine sa aleg

si si mai sincer.... Daca ma intrebi in cine am incredere......  as spune cu mana pe inima ca nu am in nimeni.....

Ma uit in jurul meu si vad doar bataie de joc.......

A propus cineva (am citit prin ziare) ca parlamentarii sa fie scosi din hoteluri de lux si trimisi in chirie....  jigodiile naibi sau revoltat ca nu de aici se face economie si inca o mega tampenie..... daca incep ei sa isi caute apartamente de inchiriat scumpesc bucurestenii chiriile...... bah cata nesimtire la fel au comentat si cu masinile de servici cu soferi

Basa ia si 1 leu de la pensionari si jigodiile astea comenteaza.....

.....................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si cam ce am avea noi interesant sau de valoare care sa merite osteneala de a fi cuceriti?

Vladescu explica cum ca nu se suspenda si achizitiile publice ale statului pentru ca ar duce la oprirea pietei. Dar luarea banilor bugetarilor si pensionarilor la ce duce? Ca sa ne dovedeasca inca odata cat de prosti ne cred imbuibatii astia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu..... dar doar UE prin impunere de reguli ne poate duce catre civilizatie......

Ma uit la lucruri simple de prin bucuresti.......

Vine un muncitor......  face o lucrare.....  de ex pune iarba

apoi vin alti 5 si incep sa sape si sa asfalteze iar toata mizeria si deseul il pune pe iarba astuia....  pai in puiii mei de dobitoci.....  asta nu inseamna mega risipa......

si toata risipa asta nu e din banii nostri...... aici sunt problemele......

au amenajat vara trecuta intersectia dintre petricani si dimitrie pompei...... f frumos facut dar.......

florile le-au furat tiganii....  sau cine naiba..... iar toata caramida aia cu care se facuse ingraditura sa macinat de la gerul de asta iarna si acum  arata excelent.....

intentii bune insa bani irositi de nesimtitii nostri de afacerisiti care fac lucru de mantuiala..... "lasa ca facem si la anul si mai luam un ban".....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bani de la stat nu mai sunt, acum or sa se cearna aia care au facut afaceri pe bune de aia care au facut smenuieli cu statul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot se fac propuneri pe aici, as propune si eu ceva: 

Sa se reduca cu 25% salariile si pensiile alora din diaspora care mi l-au bagat pe gat pe Base si Boc 2 (fracsu lui Boc 1, dat jos de Parlamentul unei republici parlamentare). Aia care s-au dus ei de au votat la fiecare 3 secunde ca sa il scape pe prostul de mine de comunism si mineriade...

Stiu, o sa vina unii sa imi zica ca nici ailalti nu faceau nimic; pe simplul motiv ca base e zeus si detine adevarul adevarat si absolut.

Insa eu, ca unul care imi place sa gandesc cu capul meu, zic ca poate ne era mai bine la vreme de criza cu un neamt ca prim-ministru. Dar asta nu sunt decat eu. Si probabil alti 5 milioane si ceva de alegatori care nu conteaza.

Sper ca din ceilalti 5 milioane sa se gaseasca cativa care sa se uite cu ochii tristi si goi la fluturasul de salariu/cuponul de pensie redus cu 25% si sa isi roada cu spor unghiile de la mana cu care au manevrat stampila de vot.

Hai sa ne vedem cu bine.

In Canada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am saturat sa fiu speriat cu mineri, securisti, comunism, moguli care ne fura sarea si posta, sa mi se zica de catre un betivan chior ca am fost ciuruit, s-o vad pe fie-sa cum gangaveste ca-n clasa 1 in parlamentul european, sa-l vad pe guzganul ala roz de videanu ministru al economiei, pe fustangiul de vladescu ministru de finante si pe udrea ambasadoarea *urvelor parvenite.

Si eu astept niste explicatii de la aia care ies acum in strada si-n noiembrie l-au votat pe zeus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Viziunea greÅŸită este a celor care consideră că bugetarii merită reduceri salariale sau trebuie daÅ£i afară, pe motive de incompetenÅ£ă. Lucrurile s-ar putea să fie puÅ£in altfel:

1. IncompetenÅ£a nu depinde de angajator. Există extrem de multe situaÅ£ii în care angajaÅ£i nebugetari dau dovadă de incompetenÅ£ă, rea voinÅ£ă ÅŸi nepoliteÅ£e (de la tutuirea clientului până la informaÅ£ii eronate ÅŸi "băgat pe gât" produse). ÃŽn general, firmele private urmăresc profitul ÅŸi angajaÅ£ii aparent amabili nu fac altceva decât să stoarcă clientul de bani, mai ales că ÅŸi ei primesc sporuri în funcÅ£ie de vânzări; (exemplu http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,8925.msg105663.html#msg105663)

2. Regulile aberante impuse pentru operaÅ£iuni publice, fiscale (de genul înmatriculări/radieri auto, eliberare C.I., impozite ÅŸ.a.m.d.) nu sunt făcute de angajaÅ£ii statului care vin în contact cu publicul larg, ci de statul însuÅŸi. Dacă angajaÅ£ii nu le aplică, sunt sancÅ£ionaÅ£i; dacă le aplică, publicul cere sancÅ£ionarea lor;

3. AngajaÅ£ii statului, bugetarii pe care îi vede publicul larg sunt, în general, treapta cea mai de jos pe scara ierarhică (casierele). Salariile lor sunt de-a dreptul mizerabile. Nimeni n-ar fi dispus să suporte cu plăcere ce suportă ei, pentru banii respectivi. Toată lumea îi ceartă, îi ia la rost, le pune întrebări aberante. Sumedenie de inculÅ£i, semianalfabeÅ£i, răutăcioÅŸi, frustraÅ£i ÅŸi mahmuri. De ce să le zâmbeÅŸti, să le explici un lucru banal de zece ori, pentru că ei n-au chef să asculte ÅŸi să-i ajuÅ£i, când ei te înjură printre dinÅ£i pentru reguli de care nu eÅŸti răspunzător, când tu ai acasă doi copii ÅŸi primeÅŸti zece milioane pe lună? Cine ar fi bine-voitor în condiÅ£iile astea?  (exemplu: http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,9054.msg105879.html#msg105879)

4. Alternativa de a te muta la un angajator particular este, pentru foarte mulÅ£i, o pură utopie, atât timp cât angajatorii particulari nu au nevoie de ceea ce ÅŸtii tu să faci;

5. Toată lumea strigă să fie daÅ£i afară angajaÅ£ii la stat dar aceaÅŸi lume se plânge că are de stat la cozi prin primării, gări, secÅ£ii de poliÅ£ie etc. ÅŸi cere să angajeze statul mai mulÅ£i oameni, ca să nu-ÅŸi piardă ei timpul preÅ£ios la cozile de la ghiÅŸee.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. N-am zis nicio clipa ca in mediul privat nu exista incompetenti. Depinde de fiecare patron ce face cu ei. In cazul bugetarilor, n-are cine sa-i dea afara. Si cu atat mai mult ma deranjeaza bugetarii incompetenti pt ca sunt platiti si din banii mei. Daca un angajat de la o firma privata ma trateaza aiurea pot sa-mi inchei colaborarea cu firma respectiva, sa vb cu seful angajatului (care va lua masuri pt ca-i imaginea firmei in joc si banii lui). In schimb, daca o functionara ma trateaza cu c*rul n-am ce sa-i fac. N-am nicio optiune, treaba cu CEC-ul, CF, politia tot o sa am in continuare. Ca nu pot sa-mi schimb de ex buletinul unde vreau eu si nici sa nu-l mai schimb deloc. Iar ca sa-i fac reclamatie functionarului e absolut inutil. Valabil si pt doctori, transport in comun etc.

2. Statul ar trebui sa regandeasca regulile astfel incat sa nu mai aiba nevoie de atatia functionari. Stiti povestea cu statul la 100 de cozi pt o amarata de hartie, unde la capatul fiecarei cozi mai capeti o stampila, o semnatura, o chitanta etc etc. De ce nu poate un singur om sa completeze tot, sa semneze, sa puna stampile, si ce naiba mai fac p-acolo? Si daca tot e nevoie de toata ceata aia de mutre acre, macar sa le educe sa se poarte frumos, sa nu raspunda rastit, sa nu dea informatii ambigue, paradoxale, aiurea. Intr-un cuvant sa nu-ti mai provoace GREATA si SILA.

3. Fiecare e liber sa-si schimbe job-ul daca considera ca e platit prea putin sau daca nu-i convin conditiile. Nimeni nu i-a angajat cu forta. Si daca inaintea mea au fost zece analfabeti care au pus intrebari aberante si au injurat, mutra aia acra n-are absolut nicio scuza sa ma trateze aiureasi pe mine, asa, din inertie.

4. Asta-i democratia. Puteau sa se gandeasca sa invete o meserie cautata in loc sa vaneze un loc caldut la stat.

5. Se sta la atatea cozi nu pt ca nu-s suficienti oameni ci pt ca aia care sunt deja sunt prea incompetenti si pt ca birocratia si bataia de joc au atins cote alarmante. As sta la o singura coada cu mult mai multa placere daca as sti ca la final mi-am rezolvat treaba. Dar nu suport sa stau la 5 cozi pt un rahat de hartie.

Povestiri cu functionari publici am vreo 4, toate traite pe pielea mea, n-o sa va plictisesc, dar sunt atat de absurde incat si kafka ar fi dat pe spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

diferenta intre incompetentii de la stat (care, obligatoriu, trebe dati afara) si cei din mediul privat (care, din punctul meu de vedere, pot sta acolo cit pot) este ca cei de la stat sint platiti din banii tuturor, deci si din ai mei.

eu nu platesc incompetentii din mediul privat ! - deci nu ma deranjeaza. asta e deranjul patronilor.

solutia romaniei este sa vinda ceea ce produce. aici trebuie investit. de aici vom avea bani pentru restul.

greseala politicienilor de pina acum (TOTI) a fost ca , in loc sa investeasca in producerea de lucruri care se vind cu profit, au marit pensii, salarii, somaje, au angajat si para-angajat, si astea din simplul motiv ca altfel nu i-ar mai fi votat lumea ! si de ce vroiau sa-i voteze lumea ? pentru a putea fura !

prostimea, cea care nu vede decit pina la usa de la frigider, asta a votat : mariri,mariri, mariri. nu s-a gindit nimeni ca producem mai putin decit consumam ? politicienii n-au facut decit sa speculeze prostia romanilor. si asta se cheama crima impotriva tarii ! au distrus tara cu buna stiinta.

acum, cretinii care se bucurau de mariri nefundamentate economic, sa sufere pentru prostia lor ! de astia nu-mi pare rau !

SA DOARA PROSTIA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now