alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

sa comaseze puscariile. sa puna femeile cu barbatii la un loc. poate iese un prim-ministru sau presedinte mai bun !

Share this post


Link to post
Share on other sites

si , dupa ce vad ce se intampla in tara, cred ca s-a spart  buba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

„Nu intră sub incidenÅ£a acestui impozit suplimentar persoanele fizice care deÅ£in în proprietate clădiri dobândite prin succesiune legală.â€

Iar scapa nea Nastase 4 case de impozitare, caci toate le-a dobandit de la tusica Tamara prin succesiune legala.

Mai sa fie cum fac astia dar tot cad in picioare ca si pisicile, si fraierul plateste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inalt prea piticania sa , Boc the prime minister, este mare profesor la UBB Cluj, la facultatea de drept. Ce preda ? Drept constitutional.

Are cel putin 5 proiecte de lege respinse de Curtea Constitutionala. Deci e un bou!!! ( n.a.)

Cat despre faptul ca nu au luat in seama nici un semnal de alrma trimis din mediul privat de faceri cu privire la iminenta unei astfel de situatii maro spre care ne indreptam, e problema lui....; problema noastra este modul lui de a-si trata problema ne afecteaza pe noi , salahorii, negri si alti asemenea robotei, care incercam sa supravietuim ...

Ei isi ia masini da treij'da mii minim, investeste 2 500 000 lei intr-o sala de sport plasata pe meleaguri natale, iar lu' ne'a Ion care a muncit toata viata in otelarie, îi taie 15 protzente din pension. AAA!! Uitai!! Si cum puterea exemplului la noi e axioma , isi doneaza salariile in alte scopuri. DE CE mana mea NU ISI DONEAZA SPORURILE , INDEMNIZATIILE si altele asemenea. ... precum si prezenta lor interjectionala si onomatopeica unei parnai de maxima siguranta situata undeva intr-o zona linistita, ferita de toate cele , intemperii si alte asemenea . Eu le-as recomanda atolul Monroa ... (n.a.)

Cat despre maritul impozitelor si taxeleo, va retin atentia cu urmatoarele :

Incepand cu data de 01.05.2010, societatea pe care o reprezint va executa LA NEGRU , lucrari specifice ( sisteme de securitate electronica si retele de curenti slabi ). La NEGRU!!!! adica cu TVA lipsa. ADICA CARNE PENTRU FRIGIDERELE STATULUI!!!!!!!!!!

Asta sunt cele spuse de mine.

1000 de ani pace.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un exemplu de "solidaritate" din partea BOR, cea mai mare evazionista fiscala si cea mai eficienta masina de spalat creiere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai sa razi dar pensionarii din putinul lor dau la cainii vagabonzi si la biserica ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la biserica ? Care e declarata...utilitate publica si maninca bani de la stat ?  :D :D :D

Cu cit imbatrinesti in romanica, cu atit devii mai... :smile: credincios, nu ?  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la biserica ? Care e declarata...utilitate publica si maninca bani de la stat ?  :D :D :D

Cu cit imbatrinesti in romanica, cu atit devii mai... :smile: credincios, nu ?  :D :D :D

@Matrixxx : bineinteles ca devii mai credincios.... crezi/speri ca dupa moarte iti va fi mai bine! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca abia atunci speri...ti-ai trait viata degeaba. De-aia ma apuca risul/plinsul cind vad batrinii cum doneaza la cutia milei, dupa ce pun un vraf de acatiste saptaminal pentru rezolvarea tuturor problemelor care exista pe pamint.

  :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si in continuare pensionarii, amarati si ... vor fi de acord cu cheliuta si piticul... ca doar „n-oti vrea maica sa se prapadeasca tarisoara asta, din cauza hotilorâ€, „voi sunteti tineri maica si nu stiti, dar toate-s date de la al de sus† ;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand se apropie "termenul de expirare" toti devin mai buni si dau tot ce au .

Revenind la oile noastre va anunt ca eu o sa particip la mitingul mamicilor, am facut si o rezerva de pampersi folositi, abia astept sa inceapa competitia de aruncat la BOC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mama ce tare ar fi un pampers pe ochelarii lui boc. dar sa fie nr 6 in suc propriu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fii o reclama excelenta pt Pampers ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca oricare din aceste partide ne-ar fi bagat la fel in rahat.....

Trist e.....    ca vom plati din greu incompetenta lor......

Si si mai trist e ca nu avem de unde alege altii mai buni.

La putere avem nevoie de oameni ca Isarescu...... dar astia's rari si in general nu se implica pentru ca sunt suficient de destepti sa isi dea seama ca nu are cu cine lucra.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

vali, si din cauza lui isarescu s-a ajuns in situatia asta pentru ca a permis bancilor sa practice dobanzi de 5,6 oriai mari decat in afara. diferenta de dobanda pe care o dam noi in plua la banci reprezinta minus la puterea de cumparare a omului de rand. asa ca, inca mai e de tras pe noi. platim dobanzi mari din salarii mici, totul cu acordul bnr.isarescu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pe Isarescu il apreciez foarte mult. A dat stabilitate monedei si prin dobanda profitabila pentru banci a adus multi bani in tara. Fiindca nimeni nu vine la mama dracu daca nu ii iese in plus fata de unde salasuieste. In plus am auzit ca e un om care isi sapa singur via (!!!), printre altele, ca sa nu uite de unde a plecat. Asta de la o sursa pesonala in care am incredere.

Si nevasta-mea a lucrat la stat, dupa ce a venit de la privat. Se simtea vinovata ca lua salariu si era singura din birou care mai muncea ceva, ca era mai noua. Eu stiu colege ale ei care dormeau sau lancezeau 8 ore pe zi, 5 zile din 7. Ore suplimentare nu faceau... si aveau salarii la caree cei din mediu privat doar visau, acum dupa toate taierile iau mai putin de jumatate. Dupa ce o sa mai dea afara sau o sa plece singuri, probabil o sa munceasca mai mult dar o sa si castige mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

intrebare: cat din profitul realizat de banci ramane in tara? 0 ,00. ne storc pe toate partile; pana cand?! vali, stii cumva cat profit net a realizat raifaizanu tau in 2009 si in primul semestru din 2010? ia intereseaza-te ca tare sunt curios.  prpbabil va o sa se mai diminueze un pic cu reducerile de salarii si pensii. ce o sa faca omul: se duce la banca sa plateasca rata sau cumpara de mancare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alin.

1. E pb lor daca scot sau nu bani din tara. Pana la urma e acelasi lucru, fie ca banca scoate banii fie ca parlamentarii nostri ne fura pe toate partile......, e afacerea lor deci au tot dreptul. Sa nu uitam ca au cumparat banca agricola, banca de pe care furau toti astia care acum ne conduc: PSD, PD, PNL doar ca aveau alte denumiri partidele lor de ex FSN. Banca era in rahat pana in gat.... toti luasera credite pe care nu le rambursau si multe multe altele...

Sa sti si tu ca austrieci au cumparat banca pentru ca le-a placut sistemul IT online, unic in tara pe atunci si reteaua de agentii. Practic aveau infrastructura.....  ma bucur, insa, ca sti tu cati bani a scos, iar eu nu.....Apoi.... nu iti dau date despre modul nostru de salarizare ..... mai ales ca banca si-a respectat cam totdeauna contractul cu angajatii....  chiar daca au mai comentat pe ici pe colea...... dar au respectat

2. Si daca salariile nu sunt mari.....  nu ma impiedica nimeni sa imi caut in alta parte.

Nu stau neaparat doar pentru bani. Poate imi place ce fac, poate ma simt bine cu colegii, poate ma integrez cu o buna parte din ideile bancii. ......

3. Cu cresterea dobanzilor nici eu nu sunt de acord.... dar asta au facut toate bancile in romania iar la noi nu stiu daca au crescut dobanzile la creditele importante.... din ce stiu eu chiar au scazut putin in ultimele doua luni.

4. Cat despre Isarescu....  s-a implicat cat a putut de mult si cat i-a permis legea din ce am vazut, chiar au scazut destul de mult dobanda de referinta si ce a mai impus Uniunea...... Plus ca s-a sesizat singur de f f multe nereguli si pana acum nicio banca nu a mai dat faliment

Eu zic sa te mai documentezi si apoi sa scri diverse.......

Te rog frumos........  deja incepi sa ma enervezi :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

@valiU, calmeaza-te man, ca asta este perceptia generala. Corecta din punctul meu de vedere. Bancile din Romania fura clientul pe fata! De asta au venit !!!

Este adevarat ca nimeni nu te obliga sa iei credit, dar clientul se angajeaza in colaborare cu banca, de buna credinta, nu plecand de la premisa, asa cum este corect, ca va fi furat si amenintat de "partenerul de afaceri"

Bancile din Austria si de peste tot, au venit in Romania fiindca au mirosit vaca de lapte buna de muls. Iti compar taxele de la orice banca din lumea asta care au filiala si in Romania si iti demonstrez ca la noi sunt cele mai multe si aberante.

Recent am plecat din sistemul bancar din cauza unor princiipii care nu ma lasau sa fur, sa amenint si sa mint tot pe amaratul care se chinuia de pe o zi pe alta. Pentru ce, pt. a-l umple de bani pe bogat si pt. a sustine salariile unor incompetenti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meritele lui Isarescu sunt umbrite de faptul ca prin competenta lui acopera magariile facute de politicieni si le furnizeaza de 15 ani sau de cand e guvernator fondurile necesare cu ocazia alegerilor, cand sunt necesare pentru malai, ulei si galeti de plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aline uiti un lucru tot Isarescu a fost cel care a franat creditarea acum cativa ani, tot el a tras semnalul de alarma si acum tot el o sa-si ia bobarnace pt casele de chirpici pe care bancile le-au luat gaj pt 100.oooE si fix asta e motivul pt care Isarescu a franat creditarea ipotecara excesiva.

Acum bancile plang ca au o gramada de proprietati care nu au nici o valoare.

Si tot Alin mai uita un lucru, in ultimii ani nu au mai existat banci care sa dea faliment, asta se datoreaza tot bancii centrale care a stabilit niste reguli dure, pe aceste reguli dure nu puteau juca decat jucatori grei ca Societe Generale, Alpha Bank, Reifeissen si alti grei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu asta am zis ca sunt de acord cu voi.

Sa cresti dobanda in perioada de criza cand omul abia isi mai castiga painea.... mi se pare o prostie...

Iar dobanzile mari au fost si pt faptul ca era o cerere mare (ati vazut ca incet incet scadeau sau bagau promotii doar doar sa mai prinda un client) iar al doilea motiv invocat de ei era dat de instabilitatea economica.

Priviti banca ca pe o firma care iti aduce un serviciu. La fel cum si voi cu firmele voastre puneti diverse adaosuri sau invocati diverse motive si aduceti un ban si toate astea in functie da perioada economica, la fel si bancile au facut cu dobanzile.

A fost cerere, au crescut dobanzile, nu mai e cerere.... o sa mai scada insa sunt si anumite riscuri pe care ei incearca sa le intuiasca si atunci isi ridica dobanda...... si toate astea pentru un profit cat mai mare.

Si acum...

Aline? Dacia pitesti ce crezi ca face cu banii din profit?  .....  ii arunca la oameni peste gard ......  daca e asa ma duc si eu sa adun, sau petrom-ul sau siderurgica galati sau ce a mai ramas din tara asta......

Ma duc si eu sa adun bani cand isi arunca ei peste gard profitul.......

Nu te supara pe mine dar astia fac ce faci si tu si toti cei care aveti firme, strangeti bani pentru voi si nu pentru mine clientul.........

Asta e afacerea..... imi convine.... bine... nu imi convine..... ma mut in pestera si mananc fragi si muguri de brad......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now