alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

orice partid ar veni, are polite de platit si nu are decat bugetul la dispozitie, cam asta-i treaba, asa ca nu avem nicio sansa cu "ai nostri", ne trebe altii da' nu stiu de unde sa-i luam, vai de mama noastra  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

"....vai de mama noastra"

Daca ar fi doar de mama...ar fi usor - insa e vai de tot neamul!  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

vali, nu stiu de unde ai ajuns la concluzia gresita ca motru o sa moara. vad ca te pricepi sa dai sfaturi dar nu faci nimic in sensul ideilor pe care le sustii. pot sa te anunt ca in motru criza nu e chiar asa de mare cum ti-ai fi dorit tu. cuvintele de mai sus iti tradeaza intr-un fel invidia care te caracterizeaza. si daca tot vorbim de productie, sa stii ca aici inca se prpduce carbune si energie, normal ca se si consuma si lalele din olanda si mere de la turci. totusi, daca te pricepi asa la investitii si esti in masura sa dai sfaturi, de ce stai sclav la austrieci si nu vii acasa sa investesti in productie? si te-as asigura ca o sa-ti iei si tu o masina, nu ca sa te dai mare, ci ca sa mai scapi de tva si impozit pe profit. si daca o sa cumperi de la farmacie prpduse in valoare de 35 ron poti castiga un fiat albea in valoare de 7350 euro:) te salut din orasul "pe moarte" dar pe care unii ca mine il ajuta totusi sa supravietuiasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alin...... iti dedicasem o groaza in topic.... am sters.....  dar te sun....... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ca sa iti raspund si pe forum....

Eu nu am in mine sange de afacerist pentru a-mi sustine ideile si asa cum am spus si acolo ....  probabil ca sunt si delasator......  asta e motivul pentru care raman sclav la austrieci.....

....... ma abtin sa iti mai scriu..... chiar m-ai enervat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt persoane care aleg sa nu aiba niciodata sef, sunt oameni care sunt facuti sa fie condusi, nu e nimic rau in asta.

Oricum un lucru e clar, tara asta a intrat in derapaj si nu prea are cine sa o redreseze.

O sa avem cativa ani de tras din greu, intr-un singur an ne-am intors inapoi cu 10 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa avem cativa ani de tras din greu, intr-un singur an ne-am intors inapoi cu 10 .

Din pacate, ne-am intors cu mai mult de 10 ani.

Dar sa fim optimisti. Se va reduce numarul de parlamentari si vom avea unicameralism.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiam ca afacerile se incep cand e o oportunitate la mijloc sa castigi niste bani. Cand te pasioneaza un domeniu si cunostintele tale s-ar putea vinde. Innebunesc cand o aud p-asta cu "sclav la patron", "eu vreau sa fiu seful meu".  As vrea sa aud si eu cati dintre  freelanceri si-au inceput afacerea ca sa nu fie sclavu nimanui sau ca nu suporta autoritatea si n-au mai muncit la patron desi castigau o groaza de bani. Mi se par scuze de cacao inventate pentru a da o "noblete" unei activitati obisnuite. Nu e nimeni sclavu nimanui. Sant niste conditii si niste beneficii cu care te impaci sau nu. Si ca freelancer si ca angajat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gandirea romanului din 90 vad ca nu s-a schimbat, atunci insa daca aveai masina straina erai sigur patron, acum daca ai masina scumpa  insemna ca ai furat .

Sa sti ca exista multi tineri in tara asta care au inceput din prima pe cont propriu, unii au ajuns sus altii mai jos, eu personal am cativa prieteni care au ajuns sus si de cand ii stiu nu au lucrat decat pt ei, deci se poate .

Revenind la subiect mai trebuie adaugata si reducerea ajutorului pt copii care si asa era mic acum o sa fie si mai mic iar mama care a cotizat mii de roni pe an sa fie sanatoasa ca o sa ia un drac peste ceva timp, cred ca o sa iasa rau.

O sa se destabilizeze tot sistemul cu ideile aberante ale astora, toti o sa munceasca la negru cum de fapt a si inceput sa se intample si usor usor ajungem iar la anul de gratie 1990 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

..bine zici @Bogdan_G  [glow=red,2,300]toti o sa munceasca la negru [/glow]si cine va combate acest flagel ?, bugetaru cu -25% din salariu  :'( SIGUR o sa aiba tendinta sa completeze lipsa, si de aici.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se "destabilizeaza tot sistemul" ajungem mai rau ca si in '90, caci atunci am avut de unde (fara datorii, cu industrie si agricultura care cat de cat a functionat), puteai sa redresezi aveai de unde, dar acum...  

Toate masurile astea cu reducerea salariilor si de reducere de personal (acei bugetari ce freaca menta) trebuiau luate inca anul trecut, la fel cu banii primiti atunci nu sa maresti salriile si sa dai pe contracte aranjate si mai stiu eu in cate locuri s au impartit, trebuiau gestionati klumea, sprijinit mediul de afaceri si restu si atunci poate si zic poate eram acum undeva la "0" si puteai sa incepi o redresare usoara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in puii mei e mai bine (dpdv economic) sa dai afara din bugetari DAR si acolo sunt sectoare care nu au oameni, trebuie gandit bine ca de altfel o sa stam o luna sa ne ridicam o hartie .

Asa ca mai bine taiem tot de la defavorizati(pensionari, mame, etc) si mergem inapoi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

io, in nigeria, la total ,fac ceea ce fac 15-20 ingineri la stat in romania. si nu ma omor cu munca. dar muncesc macar 5-6 ore pe zi. deci sa se dea afara 80-90% dintre cei care stau de pomana. culmea e ca acestia sint pilosii pe care nimeni nu-i poate atinge.

p.s. am facut anul trecut un experiment : i-am spus dir gen de la firma la care am lucrat in romania inainte sa plec , ca eu pot sa fac intr-o zi TOT ce face serviciul tehnic intr-o luna . am facut pariu pe 1 euro. si am cistigat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vedem cine are curaj sa dea afara bugetari ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

grea, foarte grea problema cu tara asta. ma uit  la boul de basescu care cand pronunta anumite cuvinte , "plange" si isi modifica glasul, saracu`  , tot cu plansul a ramas, si romanul haleste, cum haleste  telenovele, otv, etc .. asta ne e nivelul. ca sa reusim cred ca trebuie sa umblam la gradul de cultura, la gradul de responsabilitate al fiecarui individ, locul lui in societate. dar pana acolo ...  faci ordine doar cu forta.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vedem cine are curaj sa dea afara bugetari ;D

pai cine?!  bou-boc! si camarila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BOC nu are curaj sa inceapa restructurarea in sistemul bugeatar, nu are ce-i trebuie ca sa dea afara sute de mii de oameni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati ca asta e doar inceputul! Efectele acestor "tampenii" ale marinelului, le poate anticipa si cel mai amarat contabil dar , atoatestiutorul probabil nici nu a auzit de astia...basca de economisti....

ce zic eu ca urmeaza....TVA si impozite mai mari!Asta e doar inceputul..........ZAMBITI,  MAINE POATE FI MAI RAU.... :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

BOC nu are curaj sa inceapa restructurarea in sistemul bugeatar, nu are ce-i trebuie ca sa dea afara sute de mii de oameni.

adica ce vrei sa zici ca-i lipseste?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Perechea de oo, cred ca domn doctor le-a taiat ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca o sa decurga asa: baselu' o sa-l puna pe boc sa semneze toate rahaturile nepopulare, dup-aia o sa-l remanieze si o s-o puna pe nuti prim-ministru. Ce ziceti?  ;D Offtopic, am un prieten la craiova care lucreaza la un sanatoriu tbc, se pune problema sa comaseze spitale, este in discutie varianta: aduc nebunii de la ospiciu la sanatoriul tbc sau duc pe tuberculosi la nebuni.  :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tre sa ia cineva taurul de coarne, sa vedem cine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

e foarte greu acum ca cinea sa mai faca ceva fara sa ne chinuiasca pe noi, pleaba :(

in momentul asta probabil ca visteria e goala si sunt chiar nevoiti sa ne usuce de tot.......

Cand firma nu merge.... reduci toate cheltuielie... si daca nimeni nu te controleaza si nu te urmareste....faci ce vrei...... si scapi de ce iti e mai incomod.

Dai afara din oameni iar la cei ramasi le scazi salariile....  iar tu incerci sa iti pastrezi partea cea mai mare caaaa.... deh.... te-ai obisnuit mana sparta.....

Imi e cam greu sa cred ca ar avea chiar atata tupeu sa profite de criza si sa stoarca totul de pe noi.....  nu si imposibil.....

Dar..... acum..... dumnezeu cu mila..... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now