alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

Da, pai sa-l lasam pe Boc prim-ministru pana-n 2013, cand o sa ajunga Nuti presedinta si atunci o sa se rezolve toate problemele.  ;D @tricky, cand aud basmele astea cu "instabilitate politica" ma apuca rasul. Cum se numeste ce a generat Basescu cand a refuzat sa recunoasca o majoritate constituita legal si constitutional si l-a pus prim-ministru tot pe piticul utecist cosas? Stabilitate? Sa stam linistiti ca ne trece Boc criza si dup-aia putem sa-i injuram iar pe mineri, pe iliescu si pe ciorbea, ca ei sunt de vina pentru perdelele lui nuti si scenele lui ridzi cumparate intr-un an in care toata europa tremura de frica recesiunii si base ne aburea cum ca pe noi o sa ne ocoleasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, pai sa-l lasam pe Boc prim-ministru pana-n 2013, cand o sa ajunga Nuti presedinta si atunci o sa se rezolve toate problemele.  ;D @tricky, cand aud basmele astea cu "instabilitate politica" ma apuca rasul. Cum se numeste ce a generat Basescu cand a refuzat sa recunoasca o majoritate constituita legal si constitutional si l-a pus prim-ministru tot pe piticul utecist cosas? Stabilitate? Sa stam linistiti ca ne trece Boc criza si dup-aia putem sa-i injuram iar pe mineri, pe iliescu si pe ciorbea, ca ei sunt de vina pentru perdelele lui nuti si scenele lui ridzi cumparate intr-un an in care toata europa tremura de frica recesiunii si base ne aburea cum ca pe noi o sa ne ocoleasca.

Te inteleg si sunt de acord. Si ce propui sa facem acum?

Nu ma prea pricep la politica si nici nu-mi place. Dar de ce sunt basme "instabilitatea aeconomica"? In loc sa razi ....ideea era sa vii cu o solutie, sau cel putin o idee.

Care e solutia ta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tricky noi nu suntem in masura sa dam solutii,  trebuie sa o faca cei de sus adica executivul trebuie sa gaseasca solutii.

Spun asta pt ca nu am la`ndemana  cifre, trebuie vazut clar unde sunt marile cheltuieli bugetare, unde se arunca banii contribuabililor si sunt sigur ca avand niste cifre cu un foarte mic efort managerial se pot realoca din pix niste bani dintr-o parte in alta fara sa fie nevoie sa iau de la mamici si batrani .

Am mai spus odata, sunt bugetari care o freaca si sunt bugetari care muncesc de le iese pe nas .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tricky noi nu suntem in masura sa dam solutii,  trebuie sa o faca cei de sus adica executivul trebuie sa gaseasca solutii.

Spun asta pt ca nu am la`ndemana  cifre, trebuie vazut clar unde sunt marile cheltuieli bugetare, unde se arunca banii contribuabililor si sunt sigur ca avand niste cifre cu un foarte mic efort managerial se pot realoca din pix niste bani dintr-o parte in alta fara sa fie nevoie sa iau de la mamici si batrani .

Am mai spus odata, sunt bugetari care o freaca si sunt bugetari care muncesc de le iese pe nas .

Salariile  au ponderea de 28% din cheltuielile publice. Personal nu mi se pare mare. Eu vad adevaratul jaf  la achizitii si la proasta gestionare a banului public. Am exemple nenumarate unde lucrez. Nu cred sa existe obiect/echipament/autorurism/coala de hartie ca sa ma exprim mai plastic, in institutia unde lucrez care sa nu fi fost cumparat cu  cel putin o treime peste cat ar costa in mod obsinuit. Mi-e jena sa dau exemple concrete si oarecum frica de eventuale repercursiuni  :D. Cred ca toti bugetarii ar prefera sa-si aduca un pix , o hartie igienica de acasa decat sa li se taie acum 25% din salariu. Si cu riscul de a pica in ridicol, spun ca daca s-ar stinge lumina si aerul conditionat/caldura de cate ori se pleaca acasa, poate cateva mii de nefericiti si-ar putea pastra locu de munca, pentru ca sigur se va ajunge si la concedieri.

Cat despre salariile de mii de euro...nu aici e buba. In presa apare nu stiu ce sef care castiga 10.000 de euro pe luna. Cati sefi din astia sant? Nu multi. Sant insa mii de primarii si administratii locale unde se fura de fapt grosul banilor. Asta pe langa furturile de milioane facute de guvernanti.

D-abia astept sa vad cum taie ei veniturile a milioane de oameni. Chiar sant curios. Si la fel de curios ce efect va avea asta asupra economiei pe care vor sa o protejeze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa fie groasa de tot. pe zi ce trece se-mpute treaba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romanu oricum gandeste in prezent mai ales cand vine ora mesei asa ca astfel de sondaje sunt un joke, bad joke .

Share this post


Link to post
Share on other sites

bad joke, but the  real truth !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alin.

Din ce am inteles maine e marea greva... poate o sa il dea pe boc si pe base jos.

Tu, ce faci?

Ar trebui sa fi in primele randuri.....  am vazut toti ce infocat esti......

Ce zici? Te vad la televizor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu lupt pe alte fronturi! la tv ma poti vedea pe private spice ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha ha ha ha"

"eu lupt pe alte fronturi! la tv ma poti vedea pe private spice"

asta-i cea mai tare :))

de ce imi suna asta a replica politica :)))

tare rau....

Asa era si Iliescu cu toti smecherii din spatele lui dupa revolutie..... Prostimea murea in piata iar smecherii isi frecau mainile ""Suntem liberi, gata sa inceapa furatul......"

Parca ii vad la televizor......  "Am invins....."

Share this post


Link to post
Share on other sites

totusi, parca suna mai bine decat:" un fleac, i-am ciuruit!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si anii in care ne-au condus au sunat bine si au fost frumosi.

Asta pana au plecat de la conducere si ne-am dat seama in ce groapa eram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sebastian Vladescu: "Reducerea cu 2,5 miliarde euro a achizitiilor statului ar fi determinat o reducere consistenta a pietelor"

Dar reducerea cu un sfert a puterii de cumparare a milioane de oameni  nu reduce pietele astea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Să reducă cu o cincime, nu cu un sfert, ÅŸi timpul de lucru! Să facă vinerea zi de weekend... să poată lumea merge la cumpărături  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alte piete bre, alte piete ca statu achizitioneaza de pe niste piete virtuale unde preturile sunt de X ori mai mari decat pretul real .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă-mi scade cu un sfert salariul ÅŸi mie ÅŸi neveste-mi, să tot iasă update cu România, că sigur îl cumpăr.  :D Nu, Bogdane?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore tu meriti o scadere de salariu ca din cauza ta nu are Boc O_O sa inceapa odata lupta anticriza ;D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lupta anticristă?!

Ce mă tot fÅ£ cu Boc? E la voi, acuma, în BucureÅŸti! Când era primar în Kolozsvár, a venit odată în vizită unde lucrez eu; puteam să-l calc cu maÅŸina... am ÅŸi încercat dar aveam garda la sol prea înaltă...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si cand ma gandesc ca soarta tarii a depins de tine... data viitoare poate reusesti! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore sa-ti fie rusine, eu propun ca doctoru sa fie tras in teapa pt ca din cauza lui si a lipsei de viziune am ajuns unde am ajuns, daca se uita in oki lu` Boc vedea unde o sa ajungem si actiona ca atare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now