alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

In romania pedeapsa e invers proportionala cu cantitatea furata.

Mie mi se pare ca se fura ceva de genul..... "furi mult, f mult te prind.... iese scandal... o luna (nu cred ca a durat vreodata mai mult) incepi sa dai spaga in stanga si in dreapta.......  dai spaga cam jumatate din ce ai furat stai 30 de zile la bulau dar asa de funny ca un concediu timp in care cei mituitii pierd probe sterg inregsitrari si multe altele dupa care iti fac un proces de un an si dupa aceea se termina tot

Te mai cheama din cand in cand pt declaratii la DNA dar aia e de ochii presei....

Si gata, ramai cu restul. Ai furat 2 milioane de euro.... ramai cu unu....... deci.... se merita :(

Noi i-am ales dar de ce? pentru ca oricum nu avem pe altii........ 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu e mai simplu sa faci fifti-fifti de la inceput, nu tu sticla, nu tu presa, alea alea...eu zic sa-l sune pe basescu inainte sa mai dea cate-un tun. se mai consulta, mai afla una alta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu pe cine ati votat voi, eu stiu sigur ca nu l-am votat pe cosasul doctor in drept constitutional. Sa reduca salariile si pensiile lu' muma-sa si lu' tac-su, nu sa-si bata joc de niste amarati cu pensii de 3 milioane. Deja m-am saturat de "trebuie sa strangem cureaua", "sa fim solidari"... Sejururile la Nisa si Cannes nu le impart niciodata cu noi.

Pe ce-au dat banii de la FMI, parca ii luasera pentru investitii si pentru relansarea economiei? ::) Acum cica fac investitii in locuinte ANL si vor plati datoriile statului catre mediul privat. Adica tot catre firmele controlate de ei, ca oare cine o castiga licitatiile cu statul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

stai ca le ia banii si mamelor - se micsoreaza indemnizatiile pentru copii...Numai bine sa ai curaj sa faci copii - viitori platitori de taxe in aceasta frumoasa tara...

Pe-un picior de plai...Trecea un tramvai...

Se cobor la vale...

3 turme de miei - da` ce miei ?  Doar oase si piei... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnilor, ati inteles totul gresit!

Dl Basescu, imi aduc aminte ca acum cateva luni spunea ca luam banii de la FMI nu ca am avea nevoie de ei ci asa, ca o plasa de siguranta. Deci noi nu avem nevoie de acesti bani. Mai spunea inainte de alegeri si ca iesim din criza in primul trimestru al acestui an. De fapt, am impresia ca nici nu prea este criza, dupa mintea lui. Daca nu il credem pe cel mai de frunte fiu al tarii, pe cine sa mai credem?

Sotiei mele (bugetara care lucreaza ca pentru 3 oameni ca eu in locul ei clacam in 2 zile) ii tot spun ca trebuie sa mai stranga putin din dinti cu micsorarea asta fiindca din munca ei trebuie sa fie platiti si 2-3 oameni, bugetari, care plimba 2 hartii 8h/zi. Ca aia ce sa faca, sa moara de foame? Ca de angajat la privat nu-i ia nici naiba ca nu stiu sa faca nimic.

Cred ca am mai zis. Pana nu iese lumea in strada si nu linseaza 2-3 ministrii (dezvoltare si turism / transporturi ii nominalizez eu) , cativa regi ai asfaltului si o mana de "baieti destepti" , nu se intampla nimic. Linsarile trebuiesc facute periodic, cam odata la 10 ani.

Astept sa dau cu subsemnatul pt. instigare la violenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai linistit ca urmeaza TVA-ul . Nu au cum sa nu-l mareasca la ce meseriasi sint >:(

Dar nimeni nu vine cu o idee care sa inlocuiasca aceste masuri? Dar sa vina cu o idee aplicabila, cu care sa fie de acord si cei din opozitie.

Prefer aceasta masura decat cresterea cotei unice si a TVA-ului.

Recunosc ca nu ma pricep nici la economie si nici la politica. Dar tot ce vad la TV doar se comenteaza si se critica, dar nici o idee constructibila.

(Si nu cred ca s-ar fi putut aplica diferential scaderea salarilor.)

Deci nu aruncati cu pietre ci incercati sa explicati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum boc e zero ca tot handicapatu de basescu conduce doar ca o face prost .....si sa reduca salariile la stat dar cele care sunt mari ....cunosc o gramada de oameni care lucreaza la stat pe 5000 - 7000 roni ....si nu fac mare lucru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca in conditiile actuale este nevoie de aceasta reducere. Nu inteleg insa cum o vor aplica. Nu este corect sa fie reduse toate salariile. Majoritatea bugetarilor castiga 600-2000 RON. Nu vad nici o modalitate corecta de a aplica aceasta masura. Astia nu sant niste bani cu care sa poti trai o luna mai ales in Bucuresti. Adevarul este ca nici ei nu stiu ce sa faca. Am vazut initiative la guvernul acesta demne de cascadorii rasului. Au spus ca taie toate bonusurile si primele. Inca se mai iau prime si daca tin bine mine anul trecut s-a luat si al 13-lea salariu si este in plan si prima de concediu pentru care probabil anul asta nu vor avea bani dar vor fi dati in judecata si vor face rost.

Salariile  au ponderea de 28% din cheltuielile publice. Personal nu mi se pare mare. Eu vad adevaratul jaf  la achizitii si la proasta gestionare a banului public. Am exemple nenumarate unde lucrez. Nu cred sa existe obiect/echipament/autorurism/coala de hartie ca sa ma exprim mai plastic, in institutia unde lucrez care sa nu fi fost cumparat cu  cel putin o treime peste cat ar costa in mod obsinuit. Mi-e jena sa dau exemple concrete si oarecum frica de eventuale repercursiuni  :D. Cred ca toti bugetarii ar prefera sa-si aduca un pix , o hartie igienica de acasa decat sa li se taie acum 25% din salariu. Si cu riscul de a pica in ridicol, spun ca daca s-ar stinge lumina si aerul conditionat/caldura de cate ori se pleaca acasa, poate cateva mii de nefericiti si-ar putea pastra locu de munca, pentru ca sigur se va ajunge si la concedieri.

Cat despre salariile de mii de euro...nu aici e buba. In presa apare nu stiu ce sef care castiga 10.000 de euro pe luna. Cati sefi din astia sant? Nu multi. Sant insa mii de primarii si administratii locale unde se fura de fapt grosul banilor. Asta pe langa furturile de milioane facute de guvernanti.

D-abia astept sa vad cum taie ei veniturile a milioane de oameni. Chiar sant curios. Si la fel de curios ce efect va avea asta asupra economiei pe care vor sa o protejeze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu atat mai intreb, cum or sa taie salariile la toti bugetarii, atat timp cat sunt niste contracte colective de munca in vigoare? In baza a ce? Ca asa vrea basescu/boc/fmi? Daca am fi in africa probabil asa ar functiona treburile, dar prin europa de obicei cand se da statul in judecata la strasbourg se castiga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te corectez: anumite tari din Africa. Sint tari in Africa, unde salariul si pensia sint peste Romania. Rusinos dar adevarat.

Eu atat mai intreb, cum or sa taie salariile la toti bugetarii, atat timp cat sunt niste contracte colective de munca in vigoare? In baza a ce? Ca asa vrea basescu/boc/fmi? Daca am fi in africa probabil asa ar functiona treburile, dar prin europa de obicei cand se da statul in judecata la strasbourg se castiga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce se intimpla acum e urmare a unor greseli facute in trecut de toti politicienii. au furat tot ce se putea fura si acum prostii platesc si sufera. legal exista posibilitatea ca toti sa fie pedepsiti. insa legea e controlata tot de ei.

solutia : sa aplicam noi legea.

solutia 2 : sa ne fie si mai rau

solutia 3 : sa asteptam sa murim, si scapam.

si cind te gindesti ca noi ii platim sa ne fure.....

situatia s-ar putea rezuma cam asa : x politician si-a facut casa si pulimea i-o plateste. si dupa ce i-o plateste il aplauda !

ceausescu a fost impuscat pentru mai putin.......................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de 20 de ani astia tot fura si dau pomeni la alegeri, acum au ajuns la fundul sacului si de la cine sa ia, tot de la prosti. Impozite pe tichete de masa, alocatii taiate la copii, astea-s masuri disperate, nu pentru iesirea din criza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ultimile cuvinte publice ale lui ceasca au fost : "va maresc pensiile" si a fost impuscat.

(de ai lui, sa se imparta furtul si la altii). poporul, ca poporul, nimic + carne de tun. revolutie, te halesc !

acu' astia vor sa scada salariile si pensiile, insa nu-i mai impusca nimeni, ca furtul deja s-a impartit.

poporul, ca poporul, nimic + foamete. revolutie, te halesc !

daca se indeplinesc CONCOMITENT 2 CONDITII :

1. parintii mei nu-si mai pot permite un trai decent din pensii

2. nu se intimpla vreo revolutie pina atunci

plec , cu tot cu parinti, undeva mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum plateste prostimea toti micii si berile consumate gratis, dobandite cu multe coate date si primite, in campaniile electorale. Problema este ca la urmatoarele alegeri OTV-istii vor reactiona la fel  :( :( :( :( :( :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

tare sint curios cit de infometat poate rezista un roman. probabil ca mult de tot.

astia ar trebui sa faca scandal, ca ei nu mai au nimic de piedut. sau poate mai au, cine stie.

demnitatea

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca ar trebui sa importam oameni competenti care sa ne conduca.

Mi-a placut foarte mult tipul de la FMI. A invatat pana si limba romana iar eu prin asta vad foarte mult interes si respect.

Si sincer..... desi il condamnam..... bine ne face. Ne meritam soarta....

Nu stiu ce am fi putut face sa mergem bine dar......  e clar ca ne sapam singuri groapa si din ce vad.... o facem cam adanca rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai nene Base e tartoru,este cel mai mare dictator,mai rau decat impuscatul a pacalit o tara intreaga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

toti o apa si-un pamant..... parca geoana era altfel cu vantu'n spate......

dar mai bine va dedic o melodie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi-e teama ca greul abia acum incepe. cu tot cu reducerile de salarii, pensii si personal tot nu o sa o scoatem la capat. important e sa atragem bani in tara si asta nu se poate face decat crescand productia interna si stimuland consumul de produse interne si, totodata atragerea de fonduri europene pentru dezvoltarea infrastructurii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

avem guvern aservit, un fel de camarila pe langa basescu. coruptia se dezvolta odata cu criza, cine nu e cu noi e potriva noastra.  tot ce misca sau ar trebui sa miste in tara asta e politizat, toate functiile de conducere importante sunt ocupate de incompetenti. nu stiu de ce, dar prevad si falimentul unor banci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am solutia !!!

Ii dam jos pe toti si alegem altii, in fiecare an. Iar pe cei care i-am dat jos ii bagam in puscarie fara judecata. Si dupa 4 ani abia sa incepem sa incropim ceva simulacru de judecata.  ;D:D  ??? :'(

Cica daca nu scad salariile vom deveni o tara fara suveranitate. Ce prostie!! Suntem deja !! Poate ca vom deveni o tara fara suveranitate nationala, ceea ce e altceva.

Preluat din dexonline.ro :  SUVERANITÃTE s.f. Calitatea de a fi suveran, de a dispune liber de soarta sa; independenÈ›ă; putere supremă. * Suveranitate naÈ›ională = independenÈ›a unui stat faÈ›ă de alte state. Suveranitate de stat = supremaÈ›ie a puterii de stat în interiorul È›ării È™i independenÈ›ă faÈ›ă de puterea altor state. – Din fr. souveraineté. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In tara asta trebuie facuta rotatia hotilor. Daca ii lasam mai mult de 1 mandat, deja o dau in nesimtire. Astept totusi si niste pareri pro, cum ca basescu si boc "fac ce trebuie".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-o situatie de criza, daca nu esti capabil sa faci reforme clare de redresare, unica si cea mai clara solutie este sa reduci drastic cheltuielile. Avand in vedere ca pana acum, in 2 ani de zile, Guvernul RABLA, nu a demonstrat decat populism, era de asteptat sa se ajunga la reducerea salariilor.

Prin urmare, Boc si Base fac ce trebuie, nu ca asa vor ei, ci ca asa le impune FMI.

Insa, in idiotenia lor mareata, Boc si Base sunt decisi sa faca si mai mult rau decat le-a recomandat FMI.

Recomandarea FMI este: reducerea si controlul chetuielilor publice, si cresterea incasarilor bugetare.

Aplicarea Boc-Base: scadem salariile si pensiile, si marim taxele.

Efectele masurii Boc-Base: „grecizarea†Romaniei. Adica ceea ce declarativ populistic afirma Base ca nu doreste.

Oare de ce nu se mai urca pe vreo nava care sa se scufunde in adancuri, Base cu toti ai lui?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu va suparati dar cam suntem o tara de delasatori.

Asteptam de la altii sa ne scoata din rahat.

Alin! Daca mai tii tu minte.... ti-am zis de atatea ori ca Motru intr-o zi o sa moara.

De ce? Pentru ca regiunea respectiva e de f mult timp in criza......  Era o criza mai mica dar era.

Un oras care se baza doar pe carbune....  o resursa la care se vrea sa se renunte...

Ti-am zis de atatea ori ca acolo trebuie adus un investitor care sa produca ceva pentru a aduce bani pentru ca atunci cand o sa moara complet minieritul  o sa muriti de foame si o sa fie prea tarziu.....

Nu ati facut nimic desi toti va laudati ca sunteti plini de bani.... (plini de bani pentru orasul motru)

Acelasi lucru e si in tara asta..... nimeni nu face nimic sa produca bani, ii invartim pe aceeasi.... nimic sa producem.... suntem doar consumatori.

De ce nu ai incercat sa aduci in Motru un investitor sau chiar sa faci tu pentru a produce ceva..... aveai putere, cunostintele si chiar pilele necesare????? Ai preferat sa iti cumperi o super masina si sa te multumesti cu putin.

Parerea mea este ca acum nu mai merge sa vinzi servicii..... acum trebuie sa produci pentru a face bani.

Acum toti ne uitam la guvernul si la politicenii nostri de rahat care nu au facut nimic indiferent de culoarea lor politica...... si dam vina pe ei.

Parerea mea este ca nu prea avem oameni de afaceri in romania.........  Suntem doar niste bisnitari dar in diverse stadii si care invart aceeasi bani uzati. Nu stim sa facem afaceri....

Afaceri fac turcii care iti vand legume crescute in piscina si care nu au niciun gust......  si chinezi care iti aduc produsele lor proaste dar tu le cumperi pentru ca ai nevoie de ele..... Afaceri face olanda care iti aduce flori desi ai putea sa ti le faci si singur...... afaceri fac cei care iti aduc fructele alea perfecte dar pe care daca le consumi toata viata o sa ajungi sa te mumifici pentru ca si viermii care vor incerca sa te manance o sa faca cancer si o sa moara inainte sa te termine......

Noi doar ne plangem..... avem creier multi dintre noi dar...... a mucegait..... pentru ca nu le folosim.....

Scuze pentru cei care intradevar, au o afacere si aduc bani de afara.

Pentru ei.... tot respectul

Sa stiti ca acelasi lucru e si intr-o banca acum.

Pana sa intram in criza....  la nascocit produse erau toti tari.... erau considerati niste genii toti.

Parea ca sunt destepti dar..... de fapt... orice produs pe care il "besea" un angajat adus pe pile si pe multi bani mergea in tara asta..... De ce? Pentru ca se vindea orice.....  nu trebuia sa fi prea destept pentru asta....

Acum cu criza..... au disparut "geniile" nu mai scoate nimeni nimic care sa si mearga..... se da vina doar pe criza

Este si logic.... inainte nu erau oamenii buni.... era doar perioada propice in care se vindea si un rahat bine ambalat, iar ala parea a fi un super om.

Acum .... culmea.... nu ii mai iese.... de ce oare?

Parerea mea este ca acum o sa apara si oamenii buni.... cei care sunt in stare sa face ceva bun pe care sa il si vanda.......

Sa stiti ca nu vreau sa va jignesc in vre-un fel..... vreau doar sa incerc sa ii determin pe cei care au sange de afacerist si ceva bani sa treaca la afaceri bazate pe productie........   

In acest moment nu mai merg afacerile bazate pe servicii si nici nu's recomandate.

Nu mai asteptati de la guvern......  indiferent de cei care vor fi la guvern... situatia va fi aceeasi si din ce vad.......   isi lasa mostenire scaunul....

basa cu fiesa, prigoana cu fisu..... si vad ca mai toarna un plod......   asa ca ........   

Baza e in noi si nu in ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si sa vina psd-ul la guvernare? nu stiu cat ar fi de sanatos :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now