alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

si la ceva timp a mai aparut iarasi primul om de pe planeta , care in loc sa fie canibal (ca disparea si el, nu ?), a inceput sa manince rahat ....

...rahatul canibalului. ;D

si mai mananca pana in zile noaste. in public. si chiar televizat. iar pensionarii se uita in gura lui si alerga repede cu buletinu si cu pixu in mana sa-l voteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muaddib, stii cum e speranta moare ultima, eu spre deosebire de tine am fost la un miting si am latrat in gura mare nu doar pe net .

Si Tiriac vorbeste nemteste cu nemtii de sus, asta nu-l face un om curat si bun la fel cum nici Johanis nu este .

Ca sa te linistesc putin, Johanis nu are nici o sansa la Bucuresti, o sa fie mancat de viu, vorba lu` unchimiu :" life iz brutal" si Bucurestiul nu e Sibiu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si care-i smecheria ca vorbeste Johanis nemteste?

Ce Boc nu stie engleza?

Aviara gripa ..... Hello ati uitat ?

Ideea cu vorbitul limbii, cel putin mie, imi pare puerila. Se duce la Merkel si-i spune bancuri porcoase fara translator?

L-a auzit cineva pe Putin vorbind altceva decat rusa?

Eu am alta teorie: primarul Bucurestiului care arata jalni dupa o mie de ani de investitii a ajuns presedinte si primarul Clujului care este la fel de jegos ca Bucurestiul a ajuns premier.

Mai trebuia Sibiul care se mentine aproape sa aiba un reprezentant si era tacamul complet. Sibiul a beneficiat si de o groaza de fonduri pe vremea capitalei Europene, de aceea a mai rasarit cate ceva.

Si ca incheiere: l-as fi preferat pe Johanis in locul lui Boc care deja isi dovedise imensa incompetenta, la fel si cu Basescu&compania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa va spun:

Sunt in parc cu aia mica, un parc facut de primarie si stau pe o banca italieneasca, cosurile de gunoi tot italienesti, leaganele nemtesti si unguresti, borduri de marmura chinezesti, jardiniere la flori tot chinezesti, stalpii de lumina tot de afara. Aici e problema, statul nu incurajaza productia interna, cum sa devina competitiva cand nu are pentru cine produce?

Sunt produse simple pe care orice SRL le poate face intr-un garaj dar statul pe bani romanesti prefera sa-i dea afara. Nu sunt absurd, nu putem sa fim competitivi in orice domeniu dar macar astea simple sa fie obligatoriu ca in investitiile cu bani de la stat sa fie produse de la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am alta teorie: primarul Bucurestiului care arata jalni dupa o mie de ani de investitii a ajuns presedinte si primarul Clujului care este la fel de jegos ca Bucurestiul a ajuns premier.

Când ai fost ultima dată la Cluj? Clujul arată ca BucureÅŸtiul? Bullshit! Clujul e dezastru faÅ£ă de BucureÅŸti! ...ÅŸi jegos ÅŸi amenajat ca un bâlci. Să nici nu-Å£i doreÅŸti să vezi Clujul. Mai bine gândeÅŸte-te cum am putea ajunge din nou la Nordkapp  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Si ca incheiere: l-as fi preferat pe Johanis in locul lui Boc care deja isi dovedise imensa incompetenta, la fel si cu Basescu&compania.

Pai nu asta zic si eu?  ???

Cat despre vorbit nemteste, am zis-o ca o metaforma, omule  ::). Comme on...

Johanis vorbeste nemteste cu tipul ala din Germania sef de land sau-ce-dreaq-e, insa Boc vorbeste engleza cu Udrea si cu baiatul de la ziare, nu cu Toni Blair sau alt mahar din UK...

Probabil asa sunt eu, mai ... metaforic :D, mai  neancorat in realitatile cotidiene.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Când ai fost ultima dată la Cluj? Clujul arată ca BucureÅŸtiul? Bullshit! Clujul e dezastru faÅ£ă de BucureÅŸti! ...ÅŸi jegos ÅŸi amenajat ca un bâlci. Să nici nu-Å£i doreÅŸti să vezi Clujul. Mai bine gândeÅŸte-te cum am putea ajunge din nou la Nordkapp   ;D

Credeam ca te iei de mine domn' profesor si mai credeam ca in alea 3 luni de cand n-am fost pe la voi orasul de cand a scapat de Boc a renascut.

Exagerez un pic, se face cate ceva, trebuie sa recunoastem numai ca de proasta calitate, de fatada, prea incet si cu costuri mult prea mari. Intre timp altceva se distruge si niciodata nu ajungem nicaieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice, mai friend, Cluj chiar a înflorit în ultimele trei luni, întradevăr, toate bălăriile ÅŸi buruienile dintre blocuri au avut flori primăvara asta. Åži pubelele au făcut flori (de mucegai) hehehehehe ... Restul florilor (în general, ale copacilor) nu au fost meritul primarului...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice,e simplu,man....tot ce vezi e luat de afara fiindca e mai simplu ca niste smecheri cu intrare la primarii sa le ia moca de afara si sa le vanda aici la preturi astronomice cu spaga inclusa....asa,sa caute furnizori pe plan local e mai greu,plus ca pe urma se pune intrebarea de ce nu le-a luat primaria direct de la producator si a dat pe o jardiniera 3oo Ron cand producatorul o facea cu 15...

Share this post


Link to post
Share on other sites

introbg.jpg

soseaua asta sigur nu e din romania! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca era poza cu autostrada Transilvania zau ca votam si eu contra lui Poc ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uitati aici o stire despre competenta medicilor:

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/copil-de-9-ani-mort-din-cauza-unei-banale-fracturi-ancheta-la-spital.html

Erati cativa p-aici care mi-ati sarit in cap cand am spus ca trebuie dati afara toti incompetentii. Ati zis ca trebuie sa traisca si ei, ce vin au ca-s incompetenti? Cred ca n-o sa pateasca mai mult decat o scadere de cateva procente din salariul pe o luna. Ca doar sunt bugetari, deci intangibili.

@Heimdallr

Din postura de tata, ce parere ai despre bugetarii aia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu a zis nimeni că incompetenÅ£ii nu trebuie sancÅ£ionaÅ£i. Ce am zis a fost că nu trebuie sancÅ£ionată toată clasa de bugetari pentru că printre ei există incompetenÅ£i... am ÅŸi spus că sancÅ£iunile trebuie făcute individual. Am mai zis că nu înseamnă incompetenÅ£ă atitudinea (de genul "se uită încruntat").

Nu a zis nimeni că bugetarii sunt intangibili. Dimpotrivă, eu zic că ar trebui să fie mai vulnerabili decât cei din sistemul privat. Foarte de acord: sistem public-sistem privat...

Din postura de tată eu văd lucrurile aÅŸa: aceia sunt medici incompetenÅ£i. Trebuie sancÅ£ionaÅ£i, fără discuÅ£ie! Dar nu trebuie sancÅ£ionaÅ£i toÅ£i medicii din Å£ară, pentru ăia, doar pentru că sunt toÅ£i medici, la fel cum nu trebuie sancÅ£ionaÅ£i toÅ£i bugetarii pentru că sunt bugetari, ca ăia.

Statutul este dictat de profesie, în primul rând, pe urmă de sursa venitului.

Åžtiu ce o să spui, Betty: tratează cu superficialitate problemele pentru că ÅŸtiu că salariul le e asigurat, oricum. AÅŸa o fi... dar eu tot nu vreau să-mi ia nimeni din salariu pentru că alÅ£ii procedează ca ăia. Nu sunt de acord să fiu sancÅ£ionat pentru greÅŸelile altora. Să-i sancÅ£ioneze pe ăia, nu pe mine. Patronul tău vă taie la toÅ£i din salariu, dacă unul din voi a greÅŸit?

Betty, my friend, eu nu te contrazic din plăcerea de a te contrazice. Ai ÅŸi tu dreptate. Ce nu ai dreptate e că nu toată lumea trebuie băgată în aceaÅŸi oală aÅŸa simplu, una-două. Cum te-ai simÅ£i să zică cineva că toÅ£i posesorii de Volvo trebuie să plătească ÅŸtiu-eu-pentru-ce? Nu te-ai apăra?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sursa raului in tara noastra se afla in fruntea tarii : toate partidele, dar absolut toate sunt in culpa, de 20 ani au adus tara la dezastru pe toate planurile, prin coruptie si prin nepasare fata de noi toti; periodic, in toate ministerele, pline ochi cu incompetenti si corupti se intampla astfel de crime impotriva romanilor, iar ministerul sanatatii nu face exceptie, vor urma explicatii care de care mai "stiintifice" iar criminalii vor scapa de puscarie, ca peste tot; acest guvern si acest presedinte sunt la fel de nemernici ca si iliescu si psd; noi toti suntem vinovati ca am ales comunisti in fruntea tarii, aici e raul si nu vom scapa daca ne complacem in a arata cu degetul si a ne lamenta; sa traim bine!!!  :violent1: meritam !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum au facut si in trecut marile partide si-au dat mana si acum, adica acele greve de amploare care trebuiau sa aiba loc sunt nascute deja moarte ;D, Pe plan local<PSD>, cine vrea sa aiba de munca vine la munca, cine nu pleaca la greva de tot, ma refer la bugetari, iar greva de solidaritate e o bula mare, MARE de "spectacol" Ce va fii....

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam asa pare .. "greva"  la misto !

Share this post


Link to post
Share on other sites

discutia asta se pare ca nu va lua sfarsit asa usor...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu trebuie. Cand vom amorti/amuti va fi mult mai rau.

Somnul ratiunii naste monstri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vă rog să observaÅ£i aici atitudinea unui angajat Volvo, cu referiri tangenÅ£iale la acest topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca Andy e angajat Volvo ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

n-are legatura cu "pachetul de masuri anticriza"  elaborat de guv  bou-boc.

daca ati fost atenti, ultimele declaratii ale celor de la ministerele ( m. muncii mai ales )  confirmafaptul ca masurile luate de guvern nu garanteaza nici un rezultat in ceea ce priveste trecerea, sau reducerea efectelor crizei. "POATE LA ANUL O SA FIE MAI BINE "  raspuns de bou-boc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

noi avem o criza de lipsa de productivitate si de consum inutil si prea mare. + furturi la greu.

poate sa faca guvernul ce-o vrea el, daca nu investeste in productivitate, degeaba reduc consumurile.

oricum acest guvern e cu chilotii in vine de cind a fost numit. ce forta are boc sa faca investitii ? el nu stie nici titlul lucrarii lui de doctorat ! adica e un lingau prost ! cu astia facem noi treaba ?

io l-as pune pe basescu prim -ministru acu ! el e seful, nu ? sa vedem ce poate ! ii dam 2 luni sa opreasca hotiile incepute de el si ai lui. si dupa aia ne intilnim la tepe in victoriei !

ceea ce-a facut guvernul romaniei in ultimii 20 de ani e penal. se cheama tentativa de genocid !

Share this post


Link to post
Share on other sites

stati cuminti.Peste 3-4 luni o sa se mareasca si tva si impozitul pe profit si ce o sa la mai vina in minte.daca nu o sa fie asa eu dau un butoi de bere de 50 litri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now