alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

@Heimdallr

"betty, love"

hm..."betty, pumpkin" suna mai misto  :D

"cei care reusisti sa puneti de-o parte invatati-ma si pe mine cum?" Iti pui un obiectiv in minte (al meu e un Volvo mai nou si mai potent sau un alt apartament mai mare - inca nu m-am hotarat) si pui lunar niste bani intr-un cont fara card. Dar pui banii imediat dupa salariu si apoi cheltuiesti restul ca si cum n-ar exista ceilalti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu lucrez la privat dar nu reusesc sa pun de-o parte deloc si castigam peste 6000 lei amandoi

nu ma distrez foarte tare, nu cheltui aiurea dar nu reusesc...mentionez ca stau cu chirie si ii mai ajut pe ai mei rar.....

cei care reusisti sa puneti de-o parte invatati-ma si pe mine cum?

Atunci cand n-o sa ai...vei descoperi cum se poate face economie.

In cazul tau e si guvernul.Mai sunt bani, dar de economii... sa faca altii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Iulipopescu

Ce tareeee

Pai mai nenea Iuli e simplu, legile economiei zic asa, cu cat venitul e mai mare cu atat cheltuielile sunt mai mari, deci ca sa pui deoparte trebuie sa tai din cheltuieli, adica papica, combustibil, haine, telefon, etc. Iei matale o foaie de hartie si asterni cat cheltui in fiecare luna dupa care faci asa, chiar am nevoie de suc luna asta ? chiar am nevoie de iaurt si sunca presata, dar de cascaval afumat? si tai asa pana ajungi la apa de canal pt baut si branza cu rosii de mancare, astfel o sa faci o economie de 300EUR/luna .

La mine insa au ramas la stadiul de proiect pt ca nu renunt nici la suculetz, nici la vinisorul rosu de import, nici la tzigarile cu cuisoare, nici la Emmentaler, nici la Milka .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Åži ce zice ăla pe "virusat ro"  ;D nu se aplică ÅŸi categoriilor din sistem privat? Ba se aplică... ! unora... peste tot, în toate domeniile ÅŸi în toate Å£ările există competenÅ£i ÅŸi mai puÅ£in competenÅ£i. Ä‚ÅŸtia din a doua categorie vor fi întotdeauna catalogaÅ£i ca "incompetenÅ£i" de cei din prima categorie. E un fapt derivat din însăÅŸi natura umană... E o utopie să considerăm că pot exista numai competenÅ£i... ăla ar fi un sistem elitist (asemănător cu ce visa să realizeze Hitler, de exemplu) dar istoria a dovedit că sistemele elitiste nu sunt viabile. Să zicem că cei incompetenÅ£i trebuie să dispară... Ei, bine... cum? Castrare? ÃŽncarcerare? Eutanasie? Holocaust?

Faptul că se acuză unii pe alÅ£ii ÅŸi aruncă "mâţa moartă unu'n-curtea ăluilalt" e o problemă naÅ£ională, au zis-o mulÅ£i în topicul ăsta, deja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr

Iar incepem... S-o fi aplicand numai ca eu, ca lucrator in privat, daca nu-mi convine ceva nu blochez piata victoriei. Iar daca cer mai multi bani o fac in liniste, vb cu seful meu, nu fac circ in strada. Si in plus, daca cer bani, nu cer de la buget.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@heimdallr Chiar nu ma asteptam sa nu-ti dai seama ca faceam misto. Sincer.

@betty nu sant revoltat. am spus doar ca ma scoate din sarite ca generalizati si ca nu e o diferenta asa de mare fata de privat cum va inchipuiti voi. Sunt bugetari si bugetari. Discutia de aici ar avea sens numai in conditiile in care sectorul privat ar fi fara de prihana si deci chiar nu e cazul.

Cum bine spune Heimdallr, uitati ca e vorba de fiinta umane. Care ar face orice sa o duca mai bine. Din 1000 de doctori , obligatoriu un procent este incompentent si AIA vor aparea la televizor.

Visurat e un stupid. Scrie numai prostii de genu asta pentru ca prezinta interes. Acelasi interes manifestat pe forumul nostru vis-a-vis de subiectele sociale. Ura,decadenta, prostia, ilicitul  prind la om exact cum prind stirile de la ora 5 si OTV.. Nu merge RATA. Basescu e un hot. Toata lumea e mai proasta ca el. Tot ce scrie/face arata ca el este foarte civilizat si s-a nascut in tara gresita. Etc. Uitati-va ce fata are si cum vorbeste.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici gresesti Betty, seful bugetarilor este in Piata Victoriei si are obiceiul sa tina geamul inchis, caz in care trebuie sa strigi destul de tare ca sa auda .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sepukkule, eu pot să-mi dau seama că e miÅŸto, dar alÅ£ii, poate, nu; ÅŸi nu vreau să ajungă venitul meu subiect de discuÅ£ie. Am vrut să dau o explicaÅ£ie anticipată.

Betty, nu mai începem, pentru că am început să înÅ£eleg cum gândeÅŸti... ai dreptate, dar i-ai spune patronului că nu-Å£i convine ÅŸi dacă Å£i-ar tăia din salariu, mai ales dacă Å£i-ar tăia pentru greÅŸeli care nu-Å£i aparÅ£in. Bani nu ceri de la buget deocamdată, dar economia românească (ÅŸi europeană, dealtfel) e astfel gândită încât mai devreme sau mai târziu, vei avea nevoie ÅŸi de buget, ÅŸi atunci, vei cere, pentru că e dreptul tău, dat de acest sistem economic pe care nu-l agreem, pe care îl acuzăm dar pentru care nu suntem dispuÅŸi să plătim... exact cum nu-Å£i place Å£ie să dai bani la stat (sub formă de impozit), aÅŸa nu le place bugetarilor să dea, sub formă de reducere.

Dacă nu s-ar fi redus venitul bugetarilor ci ar fi crescut TVA, AR FI PATRONATELE ÃŽN FAÅ¢A GUVERNULUI, ÃŽN ACEST MOMENT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sepukku

"nu e o diferenta asa de mare fata de privat cum va inchipuiti voi." Diferenta mare e ca bugetarii sunt platiti din bani publici, privatii nu. Ai zis ca-i de tot rasul afirmatia mea. Ti-am cerut exemple. Pauza. Poate nu ma exprim corect romaneste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragă Betty,

dacă ÅŸeful tău Å£i-ar tăia din salar 25% pe cel puÅ£in 7 luni de acum încolo ai încerca să vorbeÅŸti cu el, nu?

Dacă Å£i-ar închide uÅŸa în nas spunându-Å£i că nu mai are bani ce ai face?

Ti-ai da demisia?

Dacă ar fi o singură persoană probabil că asta ar face, dar cum ar fi să-ÅŸi dea demisia tot aparatul bugetar (ÅŸi nu mă refer aici numai la caseriÅ£ele amărâte cu mutre acre de care se leagă toată lumea).

Cum ar fi să-ÅŸi dea demisia angajaÅ£ii de la penitenciare, poliÅ£iÅŸtii, sectorul medical, cei de la transporturi, etc.

ÃŽÅ£i dai seama că în loc să fie blocată PiaÅ£a Victoriei ar fi blocată o Å£ară întreagă, ar fi haos, ce mai.  

Guvernul a mai tăiat odată din salarii ÅŸi în iarnă (când, cică, bugetarii au fost în concediu câteva zile), câţi bugetari crezi că au fost acasă în "zilele libere" ?

Dacă atunci nu a comentat nimeni ÅŸi nu se comentează nici acum, unde ajungem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Iulipopescu

Ce tareeee

Pai mai nenea Iuli e simplu, legile economiei zic asa, cu cat venitul e mai mare cu atat cheltuielile sunt mai mari, deci ca sa pui deoparte trebuie sa tai din cheltuieli, adica papica, combustibil, haine, telefon, etc. Iei matale o foaie de hartie si asterni cat cheltui in fiecare luna dupa care faci asa, chiar am nevoie de suc luna asta ? chiar am nevoie de iaurt si sunca presata, dar de cascaval afumat? si tai asa pana ajungi la apa de canal pt baut si branza cu rosii de mancare, astfel o sa faci o economie de 300EUR/luna .

La mine insa au ramas la stadiul de proiect pt ca nu renunt nici la suculetz, nici la vinisorul rosu de import, nici la tzigarile cu cuisoare, nici la Emmentaler, nici la Milka .

legile economiei le cunosc ptr ca intamplarea face sa lucrez intr-o banca unde am ajuns pe picioarele mele...adevarul este ca de cand a ramas sotia insarcinata am cheltuit foarte mult pe spital, doctori, pastile...ptr ca nu-i asa serviciile medicale in romania sunt gratuite.....nu mananc emmentaler, numai fumez de un an, nu beau suc de nici o forma...se duc banii pe chirie, intretinere, mancare...numai intelg nik din economia asta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

betty :

 bugetarii sunt platiti din bani publici, privatii nu.

numai aia care nu lucra cu statul nu sunt platiti de la buget  :D , firmele care au contracte castigate chipurile prin licitatie publica deschisa (SEAP) sug de la buget, au tarife monstruoase si fac lucru de mantuiala si castiga licitatiile non stop de ani de zile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr

Iar incepem... S-o fi aplicand numai ca eu, ca lucrator in privat, daca nu-mi convine ceva nu blochez piata victoriei. Iar daca cer mai multi bani o fac in liniste, vb cu seful meu, nu fac circ in strada. Si in plus, daca cer bani, nu cer de la buget.

Face scandal pentru ca e sarac si nici nu e foarte educat. Cere in victoriei pentru ca acolo e seful lui suprem. El nu doreste neeaparat sa blocheze o piata, vrea sa-l vada sefu suparat. Tu nu ceri de la buget pentru ca NU esti platita de la buget. El nu cere de la buget, cere mai multi bani PUNCT. Ca banii pe care ii cere sau vrea sa nu-i fie luati sunt de la buget, pe el nu-l intreseaza.  Singurul lui scop e sa duca acasa mai multi bani.  Dar sunt convins ca stii si tu astea. Spuneai ca lucrezi in IT. Daca ati fi 324.356 de IT'sti care ar face toti acelasi lucru pentru o mare firma pe 1430 ron/Luna , ca oile, si nu v-ati permite sa va dati demisia ca muriti de foame, nu ai bloca piata din fata firmei respective?

Deduc de aici ca bugetarii sant o specie inferioara pentru simplul fapt ca sant platiti de la buget? Din ce vrei sa fie platiti unii care presteaza un serviciu pentru o tara? Restul planetei n-a gasit alta solutie pentru plata bugetarilor deci ramanem la asta.

Diferenta mare e ca bugetarii sunt platiti din bani publici, privatii nu.

Imi este scarba de afirmatia asta. Sincer. E doar o impresie pe care o ai. Ti se pare betty. Nimeni nu are nici o obligatie fata de tine afara de aia care i-o impune fisa postului. Recte, daca tu esti client la posta si ceri un timbru aia trebuie sa ti-l vanda. Nu este cu nimic mai presus, si daca poate sa faca greva, o sa o faca.

Discutam degeaba. Atitudinea ta e aproape rasista(ca nu cred ca exista un termen pentru razboiul bugetar/privati, oricum daca o sa fie inventat, in RO o sa fie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

uaahahaha !!!!!! VedeÅ£i asta! Neapărat!!!!!

E teoria celui care a scris povestea cu manelistul, Ileana Cosânzeana ieÅŸită din Egee ÅŸi vinul sfânt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seppuku singura problema cu bugetarii este ca nu sunt eficienți, consuma mult si produc puțin, sa nu te aud ca voi nu produce-ti ca nu e chiar asa, si plimbatul de hartii poate fii eficient si facut cu oameni mai putini .

Nu spun ca e vina ta, e vina sefilor tai si a sefilor sefilor tai, e un sistem mostenit care are nevoie de un punct 0 adica de o schimbare, sa-i spunem o revolutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seppuku singura problema cu bugetarii este ca nu sunt eficienți, consuma mult si produc puțin, sa nu te aud ca voi nu produce-ti ca nu e chiar asa, si plimbatul de hartii poate fii eficient si facut cu oameni mai putini .

Nu spun ca e vina ta, e vina sefilor tai si a sefilor sefilor tai, e un sistem mostenit care are nevoie de un punct 0 adica de o schimbare, sa-i spunem o revolutie.

Foarte de acord. Dar aici e exclusiv vina guvernantilor nu a oamenilor. OMu e animal. Suge daca are de unde. Si uite unde ajungem, lumea are impresia ca aia de la ghiseu trebuie sa fie amabila cu ea ca e platita din banii EI. Mie imi suna ca o mini sclavie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca pe nenea Boc si pe idolul lui nu ii intereseaza sa eficientizeze serviciile bugetare, e mult mai complicat sa ii triezi in functie de competente si sa reduci numarul lor la cat e defapt nevoie, adica vreo 30%, dar cu salarii mai mari, justificate prin munca prestata. Asta presupune un minim efort, presupune existenta printre ei a unor oameni in stare sa evalueze nivelul competentei.

Atunci nu e mai simplu sa reduca la toti salariul cu 25 % sa mai amane luarea adevaratelor masuri pana isi termina mandatele?

E simplu, nu ii intereseaza, ei si-au luat partea, asteapta sa li se termine mandatul si sa isi cheltuie linistiti banii acumulati prin munca asidua....

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Imi este scarba de afirmatia asta. Sincer. E doar o impresie pe care o ai." Pai combate ideea mea cu argumente.

"Nimeni nu are nici o obligatie fata de tine afara de aia care i-o impune fisa postului." Am zis eu altceva? De ce crezi ca-s exagerata daca vreau sa fiu tratata omeneste? Daca se poarta normal cu mine asta n-o transforma in sclav. Vreau sa se poarte normal (cum se poarta functionarele de la banca de ex) pt ca e pusa acolo sa presteze niste servicii pentru cetateni, si serviciile astea nu includ testarea nervilor. Crezi ca daca eu vorbesc normal cu clientii mei si fara sa se vada pe fata mea problemele personale asta ma transforma in sclav? Nu ti se pare firesc sa existe un minim de respect intre oameni?

Sa revenim la asistentele medicale. Alea nu pot sa raspunda la o intrebare simpla decat daca vad un plic? Scrie undeva in fisa postului sa cheme pacientii zilnic de la 7 dimineata pt analize si sa-i bage in seama dupa ce sunt stimulate? 3 zile consecutiv am fost la spital pana mi-au cedat nervii si am renuntat la serviciile "gratis". Erau oameni veniti de prin alte orase si stateau la usa cabinetelor ca oile, cu bagaje cu tot. Macar sa aiba minimul de bun simt si sa-ti zica in fata din prima cat te costa.

Sepukku, ce faceam daca n-aveam bani de mers la privat? Cine-i sclavul in toata povestea asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Irina, adevărat ai grăit!

Ten points!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@irina_f

"Problema e ca pe nenea Boc si pe idolul lui nu ii intereseaza sa eficientizeze serviciile bugetare, e mult mai complicat sa ii triezi in functie de competente si sa reduci numarul lor la cat e defapt nevoie, adica vreo 30%, dar cu salarii mai mari, justificate prin munca prestata."

Corect! O sa sara imediat si impotriva ta, ai folosit cuvantul magic, "competenta"  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau sa vad cum s-a perpetuat mentalitatea ceausista si in randul generatiei de dupa 1989...stiti de ce nu erau bine platiti intelectualii in comunism?...pentru ca nu produceau nimic, in viziunea nomenclaturii analfabete..in schimb muncitorul de la IMGB avea salariu de 5ooo lei/luna, triplu cat un profesor cu 10 ani de scoala mai mult...deh,trebuia incurajata lupta de clasa si rezultatele se vad: o populatie indocitocita si usor de manipulat....acum vad ca manipularea merge in sensul invrajbirii intre bugetari si privati...si din pacate prinde...si nu am invatat nimic din trecut...oameni buni, performanta se plateste in orice domeniu...invatamant,medicina,servicii publice.....la stat sau la privat.Problema noastra e ca aparatul de stat e supradimensionat pe segmentele cu salarii mari (ministere,agentii,etc.) si e capusat de mii de firme de partid care sug bani cu nemiluita din buget....un singur contract de consultanta de jde mii euro (care de obicei inseamna cateva zeci de pagini copy-paste si traduse, Ex: Studiul poluarii fonice a municipiului Bucuresti, combinatie Videanu, valoare 1 milion euro,identic cu cel al Londrei,pana si cuvantul de inceput e la fel..) face cat sute sau mii de salarii de bugetar de rand...

Share this post


Link to post
Share on other sites

tommytza : asa e cum scrii, da' ce e de facut? eu am mai scris, da' cred ca e tardiv : fara comunisti, fara partidele care nu sunt altceva decat pcr devenit caracatita, guvern tehno cu nemti, elvetieni, ... etc. , (elvetienii asigura paza papei  :D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Imi este scarba de afirmatia asta. Sincer. E doar o impresie pe care o ai." Pai combate ideea mea cu argumente.

Tu platesti impozite pentru ca traiesti intr-o tara, folosesti niste drumuri, ai posibilitatea sa-ti dai copii la scoala, ai un doctor care sa te vindece, un politist care sa te apere, iti scoti o carte de indentitate, etc,  SI NU CA SA PLATESTI NISTE BUGETARI INCOMPETENTI care fara contributia ta n-ar avea un loc de munca. Asta e argumentu si ma deranjeaza modul in care pui problema. Ca niste oameni sant platiti si din contributia ta, e doar o urmare "nefericita"  a felului in care merge o tara. Tara merge prost din cauza conducatorilor, care nu angajeaza oameni competenti, nu a incompetentilor care fac greva.  Azi am injurat  in gand angajatii metrorex ca am facut eu 2 ore din titan pana in aviatorilor  , in nici un caz nu m-am gandit ca mi-as dori sa fie toti dati afara pentru ca eu i-am platit azi si ei n-au vrut sa ma duca cu metroul. Pe principiul asta mi-as dori si eu sa fie sistate pensiile unor oameni care au incetat sa munceasca cand eu inca eram in stadiul de embrion. Mi se pare periculos acest mod de gandire. In loc sa gandim constructiv, ne impiedicam de aceste rautati gratuite care nu duc la nimic bun.

Gandeste-te ca nu te duce capul, nu esti foarte scolita, faci si tu 20 de ani si e vremea sa te angajezi undeva, sa faci 1-2 puradei. Ce faci? Stai acasa ca esti incompetenta? Sau accepti postul de bugetar facut rost de nepotul de frate al matusii ?

Ca drumurile sant proaste, lumea trage sa fure, doctoru nu vindeca si profesoru prefera sa faca meditatii ca sa ma amestec in truisme din astea nu e vina unei intregi categorii de oameni. E vina conducatorilor care nu fac ce trebuie. A conduce inseamna managementul resurselor si al oamenilor eficient. E vina politicienilor ca au angajat prea multi prosti, incompententi, nu a nefericitilor care s-au angajat ca orice om. Ai fi vrut ca nepotu de frate a lu Boc sa zica : NU unchiule, nu vin sa o frec pe 70 de milioane, ma duc sa incep de jos munca intr-un supermarket.? Cati dintr-o mie fac asta? Omul profita. E natura umana asa, NU cea de bugetar. Ma indoiesc sincer ca daca am muta toti privatii pe functii publice, dintr-o data , totul ar merge minunat. Eu zic ca s-ar lasa pe tanjala daca ar vedea ca merge asa si de aceea mi-e sila de aroganta si indiferenta de care dau dovada cei din mediul privat care ar taia in carne vie pentru ca asa li se pare lor corect si nu s-au pus vreodata in locul altora mai prosti ca ei.  NU traim intr-o lume corecta si nici n-am trait vreodata si nu vad de ce esti necajita ca lucrurile nu sant corecte.

Referitor la greve. Eu am venit aici cand s-a infiintat institutia asta. Puteam ramane unde eram sa fac aprox acelasi lucru, dar am venit aici pentru ca sant mult mai bine platit. Salariul este garantat de HG de infiintare al institutiei. Nu am sa particip la vreo greva in viata mea. Dar vorbind ipotetic, ti se pare aiurea sa ma duc sa protestez, daca imi taie din salariu dintr-o data(si nu vorbesc de aceasta reducere, cu care sant de acord, macar de data asta, ) , pentru ca sant ei incompetenti si nu sant in stare sa vada cat bani au de dat si de ce e nevoie  , si mie mi se da intreaga viata peste cap?

Si ca sa ne descretim fruntile putin, uite ce primesc in timp ce scriu acest post de la o amica angajata la o firma de renume, cu 2000E/luna:

You currently appear offline to xxxx.

xxx: http://www.happyfish.ro/solutii_de_criza/manele_pentru_copii

xxx: http://www.happyfish.ro/solutii_de_criza/gratar___de_la_turbo )

xxx:

hahahahahaha

xxx: http://www.happyfish.ro/solutii_de_criza/turbo_teleshoping_roulette_con_vicenzio_marcatore hahahaha

Last message received on 01.06.2010 at 16:28

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Tu platesti impozite pentru ca traiesti intr-o tara, folosesti niste drumuri, ai posibilitatea sa-ti dai copii la scoala, ai un doctor care sa te vindece, un politist care sa te apere, iti scoti o carte de indentitate, etc,  SI NU CA SA PLATESTI NISTE BUGETARI INCOMPETENTI care fara contributia ta n-ar avea un loc de munca."

Ai inteles total aiurea. Platesc niste servicii (aproape inexistente) constransa de sistem, si daca tot le platesc mi-ar placea sa am niste beneficii de pe urma cotizatiilor mele. Si ce ti se pare anormal in faptul ca vreau sa beneficiez de serviciile platite? Daca e sa iau fiecare "serviciu" din lista asta ajung la concluzia ca e o gluma. Toate serviciile astea sunt pe hartie. Si vb din experienta proprie si din auzite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now