alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

Nu mai termin facultatea asta odata, sa plec din tara asta...

si ai sa pleci din tara asta , unde ? undeva, unde vrei ca valoarea ta sa fie recunoscuta si platita, nu ?

pentru ca lucrez (a se intelege, refuz) cu prea multi ca tine (tineri absolventi din franta, uk, belgia, germania, etc), iti pot spune ca  - daca nu esti chiar foarte bun in ceea ce faci - n-ai nici o sansa !

sa nu cumva sa ajungi sa speli vase pe undeva.

iti dau un sfat : invata pe rupte si , cind vei avea o oarecare experienta de viata - pe care acum n-o ai -, da-ti cu parerea.

nu-ti spun nici cu rautate ,nici cu emfaza. datul cu parerea e nociv pentru inteligenta, serios vorbesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

e tinar, n-are rabdare, are ambitie si mai si greseste. lasa-l in plata domnului, nu te mai enerva....

peste 10 ani , poate iti va fi coleg, cine stie....

oricum ,scrie mult mai bine decit studentii obisnuiti, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 21 de ani cred ca am dreptul sa-mi arunc cateva pareri referitoare la parodia nationala in care ne aflam. Stii... am drept de vot de 3 ani. Am 6 stickere d`alea pe buletin.

@ iulirx: M-am uitat intamplator pe un site de joburi din spania. In domeniul IT, sunt sute de joburi. Este o foame de programatori foarte mare. La noi.. sunt cateva anunturi care incep cu Senior. Sansa 0 in Romania.

Iti spun sincer, din proprie experienta, hackerii/programatorii romani sunt foarte apreciati peste hotare. Si sunt foarte bine platiti.

Invat, ca asta e singurul meu tel in momentul de fata.

@ xydexter: Te-ai dus departe rau cu gramatica. Acolo imi spune compilatorul ca e ceva neinregula.

A da? Pai si unde se duc ce-i 3.000 de lei ai mei? In investitii? Bullshit :P

@Heimdallr: Facultatea de Calculatoare si Tehnologia Informatiei, Anul II.

Chiar nu ma deranjeaza cu nimic ca ai mei or sa aibe pensia mai mica in scopul redresarii tarii.

De ce nu accepta toata lumea? SRL-urile si-au platit deja datoria anul trecut. Acum a venit randul statutui.

Si daca nu se face reducerea salariilor si a personalului, cu ce o sa-i plateasca ? D'oh.

Hai sa stam cu salarii mari si angajati multi si degeaba sa ajungem sa mancam lucerna ca grecii si sa vindem Insula Serpilor, sa avem bani de salarii umflate... nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da chiar bai nene, grecii vand  2 insule si ies din rahat, noi ce dracu mai vindem ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adrian web :

Chiar nu ma deranjeaza cu nimic ca ai mei or sa aibe pensia mai mica in scopul redresarii tarii.

Hai ca-i buna asta,  nu peste mult timp ai sa iti faci asa:  :slap:  , iar ai de ne conduc altfel : :thefinger: , adica  na , ca v-am tras-o si de data asta; daca tu chiar crezi ce scrii e treaba ta sa fii visator..., da' noi astia mai trecuti am patit-o cu visele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da chiar bai nene, grecii vand  2 insule si ies din rahat, noi ce dracu mai vindem ?

Insula Serpilor.... ahh stai ca am vandut-o OMV-ului pe nimic :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off,iar incepem....reiau...reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor nu rezolva nicio problema....bugetarii care ar trebui arsi sunt aia din schemele umflate pe criterii politice si care au salarii de zeci de milioane degeaba (consilieri personali,directori de frecat menta,etc),dar nu o sa vedeti asta (in fond, ala care are 10000 ron salariu va trai si cu 7500..ala cu 1500 nu...)...in al doilea rand,reducerea asta nu inseamna ca vor creste incasarile la buget....o economie adevarata s-ar face doar daca se limiteaza jaful din banii publici realizat din achizitii,investitii,bla,bla, la preturi exorbitante, care se duc la firmele de partid...samd, ca am obosit....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ursu :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-au placut ultimele post-uri.

De apreciat cum iulirx i-a schimbat atitudinea lui Heimdallr din "Let's murder Adrian!" in "E doar un pustan."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu tin ca aici nu e vorba de tinut cu cineva,ci doar dezbatem una alta :)).Intr adevar nenea iuli impreuna cu nenea bogdan sunt dintre cei mai echilibrati oameni de pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AdrianWeb dacă îÅ£i convine să fii tratat "ca un pustan" înseamnă că nici măcar tu nu ai încredere în ceea ce argumentezi, Dăăăă'

Pe tine nu te afectează (cică) faptul că părinÅ£ilor tăi li se reduce pensia, dar ei ce părere au? Sunt ÅŸi ei aÅŸa de altruiÅŸti sau experienÅ£a de viaÅ£ă îÅŸi spune cuvântul?

Dacă ai fi fost un student bursier probabil că te-ar fi afectat măsurile ÅŸi ai fi avut altă atitudine (pt că ÅŸi bursele se reduc). Eu sunt în concediu de maternitate ÅŸi îmi vine să crăp de ciudă când aud că reducerea indemnizaÅ£iilor "salvează" ÅŸi ea criza economică  !!! bullbutter!!!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci s-a facut un calcul. Din 200.000 de mame de copii, doar 7% au peste suma minima de 600Ron. Practic, 93% sunt cei asistati sociali, care oricum raman tot cu 600Ron. Economia la buget de la cei 7% CARE AU MUNCIT este de 0,03%. Sa-mi explice cineva cum se scoate tara din criza cu acest procent?

Share this post


Link to post
Share on other sites

uite asa se scoate :

femeie de servici - max 10 mil (mediu 8 )

paznic - 12 (10)

functionar - 20 (15)

inginer, profesor 50 (20)

s.a.m.d.

contract de management pentru orice tip de manageri (conditionare materiala si penala)

infiintarea ilicitului.

achizitii publice cu contracte publice (sa fie la vedere, mai ales suma, conditiile de performanta,termen si conditii de livrare, aditionalele la contract). contractele trebuie sa aiba conditionare materiala si penala.

scaderea impozitelor, mai ales a impozitelor pe profit.

micsorarea taxei unice.

statul sa faca investitii in domeniile prioritare (industrie, agricultura, transporturi) cu folosirea fortei de munca locala.

10 ani asa si ne revenim , cei care mai apuca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Web, o simplă sugestie: du-te ÅŸi termină-Å£i studiile în altă Å£ară, de ce trebuie să le termini aici?  ;D Du-te liniÅŸtit, că acolo nu-Å£i ia statul banii... De ce aÅŸtepÅ£i să termini? Du-te acuma...

Ca-mi lipseste o chestie de baza. $$$ Si acolo nu-mi mai merg afacerile care le fac aici.

@AdrianWeb dacă îÅ£i convine să fii tratat "ca un pustan" înseamnă că nici măcar tu nu ai încredere în ceea ce argumentezi, Dăăăă'

Pe tine nu te afectează (cică) faptul că părinÅ£ilor tăi li se reduce pensia, dar ei ce părere au? Sunt ÅŸi ei aÅŸa de altruiÅŸti sau experienÅ£a de viaÅ£ă îÅŸi spune cuvântul?

Dacă ai fi fost un student bursier probabil că te-ar fi afectat măsurile ÅŸi ai fi avut altă atitudine (pt că ÅŸi bursele se reduc). Eu sunt în concediu de maternitate ÅŸi îmi vine să crăp de ciudă când aud că reducerea indemnizaÅ£iilor "salvează" ÅŸi ea criza economică  !!! bullbutter!!!

Draga doamna. Oamenii angajati in aceasta discutie sunt cu 9 pana la 29 de ani mai in varsta ca mine. Statutul meu de pustan e motivat si acceptat. Si nu, nu inseamna ca nu am incredere in ceea ce argumentez.

Nu am vorbit cu parintii despre chestia asta. Promit ca maine o sa revin cu un post lamuritor.

Sunt un student cu restante, cu viata sociala... nu primesc burse. Probabil as primi bursa sociala, dar nu am aplicat inca pentru asa ceva... hmm si ma intreb de ce.

Reducerea indemnizatiei de crestere a copilului nu salveaza criza, nici reducerea salariilor si a pensiilor, nici reducerile de personal din sectorul bugetar. Ba chiar, de ce oare Bucurestiul incurajeaza amenzile si nu si avertismentele(surse solide).

Eu in mintea mea de pustan nesigur fac calculele cu urmatorul algoritm: Eu mananc 3 paini pe zi. Daca reduc consumul cu 1 paine, economisesc 1 leu. Adica 365 de lei pe an. Ma duc cu autobuzul la facultate. Biletul costa 2 lei si are 2 drumuri. De ce sa-mi iau un bilet zilnic cand pot sa-mi iau unul la 2 zile si sa ma intorc acasa zilnic pe jos. Pac inca 365 de lei pe an. Adunam si pe ceilalti si avem 730 de lei. Si sa zicem ca mai strang 1 leu pe zi din alte chestii, precum reducerea consumului utilitatilor, tigari etc. Ajungi la o suma frumusica pe care o economisiti.

Ridica totul la proportiile unei tari si pac, uite banii care trebuie sa-i dai la FMI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta nu ai inteles tu, nu reducerea cu 25% a salariilor bugetarilor, pensiilor, indemnizatiilor rezolva problema, problema sunt contractele de miliarde de euro cu statul, adica siringa din spital cu pret de achizitie de 10RON in loc de 1 RON, aici se pierd miliarde nu pe pensii nesimtite si salarii nesimtite desi ar trebui rezolvata si problema asta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un contract e un contract nu? Adica na, nu poate fi anulat sau revocat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@adrian depinde de contract si de buna-vointa sau reaua-credinta a celui care da banii,adica ordonatorul de credite...de multe ori si aici ma pricep,din intamplare chiar la seringi..:)), una se liciteaza la 10 ron si alta se livreaza...in caietul de sarcini ai niste criterii,bla,bla si te pomenesti cu seringi din China..si totul pentru un profit cat mai mare pentru furnizori...daca esti corect te sesizezi,daca nu,inchizi ochii ca in fond,sunt banii statului,de unde primesti si tu o bucatica...si uite asa...s-au mai cheltuit aiurea cateva zeci de mii de euro, diferenta ce se regaseste in buzunare private...si asta e un exemplu minor...inmulteste asta de cateva milioane de ori ,la diferite niveluri de pret,produse,servicii,lucrari si uite asa statul nu mai are bani de pensii....l-ai auzit cumva pe Boc sa zica ca reduce din banii de achizitii?..NU..oare de ce?....oare unde se duc banii aia?.....eu am o firma de consultanta si iti spun sincer ca pana si la nivel de primarie de comuna nu mai ai loc de firmele PDL-ului....se rade tot ce inseamna ban public...toti merg intr-o singura directie si la preturi exorbitante....consultanta pe care eu o dau cu 10-15 milioane la o licitatie de 1 miliard o face o firma PDL cu 150 milioane...deci 15% din valoarea contractului....si evident nu ajung banii si aceeasi firma mai face un raport prin care se solicita suplimentarea de la buget cu 50% din valoarea initiala si tot asa...si uite asa se toaca intr-o veselie banii publici

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ma duc cu autobuzul la facultate. Biletul costa 2 lei si are 2 drumuri. De ce sa-mi iau un bilet zilnic cand pot sa-mi iau unul la 2 zile si sa ma intorc acasa zilnic pe jos. Pac inca 365 de lei pe an. "

Pac Pac, gandesti exact ca si guvernul Boc. Pai Adrian, anul Universitar nu are 365 de zile plus ca nu mergi la scoala si Sambata si Duminica. Deci cum stam cu calculele?

Apoi tu fa economii, ca eu STAT Roman vin si iti pun impozite pe ei, sa vedem care pe care?

Trebuie sa ai o discutie cu parintii tai sa-ti explice ce inseamna un STAT, ce inseamna Guvern si Parlament. Io iti fac numai o analogie..... Tu ai de administrat o avere. Pentru asta alegi niste oameni care sa ti-o administreze corect. Acesti oameni NU AU VOIE sa faca contracte ca sa-ti vanda tie averea. Intelegi? Banii aia nu SUNT AI LOR, sunt BANI PUBLICI. NU AI VOIE sa faci contracte frauduloase cu ei. E chiar atat de simplu, mai trebuie sa invatam si noi cum stau lucrurile....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ tommytza: Sa inteleg ca la licitatii, mai nou, nu castiga compania cu oferta cea mai avantajoasa ci compania care are legaturi cu partidul la putere?

Ar trebui fiecare firma sa se bage cu un partit, si prin rotatie sa fie la putere fiecare. In felul acesta furam unii de la altii in nestire.

@ parola: Nu am facut calcule precise sa nu ingreunez textul de citit. Era ideea algoritmului nu metoda mea de imbogatire. Cred ca m-am facut inteles cu ce am zis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

se face cam asa : tu, stat, vrei 1 mil seringi , si ai pentru asta 1mil euro.

conditia e ca seringile sa satisfaca anumite conditii de performanta si sa nu fie mai scumpe de 1 euro.

ce face statul. face o licitatie. ghici cine cistiga licitatia : o firma din pdl care a concurat cu o firma independenta , insa a oferit aceleasi seringi ca si aceasta , nu la 0.98 euro , ci la 0.75 euro. deci a cistigat, nu ?

ce face firma din pdl ? pai cumpara seringi cu 0.15 euro bucata de la chinezi , in loc sa le cumpere din europa cu 0.80 euro bucata, si ti le da tie, stat. tu vezi ca seringile NU corespund cu conditiile de calitate impuse la licitatie, insa taci.

de ce taci ? pai simplu. firma din pdl a facut profit 600.000 eurasi pe pielea (la propriu) noastra din care iti da si tie personal 25.000 eurasi.( echivalentul a 3 ani de munca cinstita).

ce faci, ii iei, sau te da afara, sa vina altul care ia ?

(adrian, e rau tata...si asta e doar ce se poate spune)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"@ parola: Nu am facut calcule precise sa nu ingreunez textul de citit. Era ideea algoritmului nu metoda mea de imbogatire. Cred ca m-am facut inteles cu ce am zis."

Pai exact asta face si guvernul actual. "Nu mai e bani sefu`!". "Cum nu mai e bani`?". "Pai la buget sefu`, nu la noi!" "Aaaa, Las` ca luam de la populatie."

Adrian, noi nu o sa vedem niciodata atatia bani in viata noastra cat fura astia printr-un singur contract".

Share this post


Link to post
Share on other sites

am spus ca e MARE NEVOIE sa se micsoreze pensiile si salariile, chiar cu mai mult de 25 %. e adevarat !

si-mi mentin parerea !

io nu vad alta cale ca romanii sa faca si ei ,odata si-o data, o revolutie adevarata !

pentru mine, reducerea acestor venituri, reprezinta PLATA PROSTIEI NOASTRE !

a mea, a parintilor mei, a prietenilor mei, a tuturor !

romanul, ca si alte natii, reactioneaza DOAR cind i-a ajuns cutitul la os. si aceasta reducere , spre asta ne indreapta !

decit sa astepti sa mori de cancer, mai bine te operezi cit inca mai ai o sansa ! insa operatia e dureroasa si riscanta !

cind majoritatea nu va mai avea de ales, cind nu mai ai medicamente, cind copilul maninca doar pentru ca tu nu maninci, cind foamea va fi principalul dusman, atunci va fi o schimbare. pina atunci doar sperante....desarte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now