alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

Achizitiile publice or functiona asa ???

ÃŽntr-o dimineaÅ£ă, stăpânitorul unei cetăÅ£i fu trezit de niÅŸte strigăte care se auzeau din piaÅ£ă: "Hai la mere! Mere dulci cum n-aÅ£i mai gustat!".

Ridicându-se indispus din pat ÅŸi privind pe fereastră, văzu un târgoveÅ£ ce vindea, într-adevăr, mere, înconjurat de o mulÅ£ime de muÅŸterii.

"Trebuie să fie tare bune merele alea", îÅŸi spuse mai-marele cetăÅ£ii ÅŸi, făcându-i-se poftă, îl chemă pe primul său sfetnic ÅŸi îi porunci: "Ia cinci galbeni ÅŸi mergi în piaÅ£ă să cumperi mere de la târgoveÅ£ul acela".

Primul sfetnic îl chemă pe paharnic ÅŸi îi spuse: "Uite patru galbeni, du-te ÅŸi cumpără mere".

Paharnicul se adresă, la rândul său, stolnicului: "Poftim trei galbeni, de care să cumperi mere de la târgoveÅ£ul acela".

Stolnicul îl chemă pe primul străjer îi dădu doi galbeni ÅŸi îl trimise în piaÅ£ă.

Acesta dădu un galben unui străjer din subordine, iar acela se duse la târgoveÅ£ ÅŸi îi luă la rost: "Hei, ce tot strigi aÅŸa? Ai tulburat somnul mai-marelui cetăÅ£ii, iar drept pedeapsă mi-a poruncit să-Å£i confisc căruÅ£a asta cu mere".

Zis ÅŸi făcut.

ÃŽntors la ÅŸeful său, străjerul se lăudă: "Am făcut un târg nemaipomenit. Cu un galben am cumpărat o jumătate din căruÅ£a cu mere a tărgoveÅ£ului".

Primul străjer merse la stolnic: "M-am târguit ÅŸi, cu cei doi galbeni pe care mi i-ai dat am reuÅŸit să cumpăr un sac cu mere!". Stolnicul - repede la paharnic: "Cu trei galbeni am luat o tolbă întreagă cu mere".

Paharnicul dosi jumătate din cantitate ÅŸi apoi merse la primul sfetnic: "Iată, cei patru galbeni mi-au ajuns doar pentru o jumătate de tolbă cu mere".

Iar primul sfetnic se înfăÅ£iÅŸă dinaintea stăpînitorului cetăÅ£ii ÅŸi glăsui: "Măria ta, iată, am îndeplinit porunca. Numai că de acei cinci galbeni n-am reuÅŸit să târguiesc decât cinci mere".

Mai-marele cetăÅ£ii muÅŸcă dintr-un măr ÅŸi cugetă: "Hmmm. Cinci mere pentru cinci galbeni. scump, foarte scump! Åži, cu toate astea, târgoveÅ£ul acela avea o mulÅ£ime de cumpărători. ÃŽnseamnă că lumea o duce bine, are bani. Ia să măresc eu birurile!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa a facut si ceausescu - se "prefacea" ca nu stia cum se sfasie poporul la alimentara cind baga tacimuri de pui...dar in rest aveam datorie zero  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta de acum e mai parsiv... ::) STIE cum se sfasie poporul, lasa magazinele pline si umbla la buzunare. Ceausescu , pentru a nu deveni obezi, ne dadea ...peste ;D ...prins de ...marinar . Marinarul.....nu zic ce ne da... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Achizitiile publice or functiona asa ???

EU lucrez in achizitii publice, si pot confirma ca e aproape 90% adevarat. ;)

Poate nu chiar asa de lung e lantul...sau poate mai lung...

SI la final e anchetat tot targovetul, pentru ca are preturi exagerate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geniala povestea târgoveÈ›ului, deci mai este o singura sansa, sa plecam din rahatul asta de È›ară .  :puke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geniala povestea târgoveÈ›ului, deci mai este o singura sansa, sa plecam din rahatul asta de È›ară .  :puke:

Dumneata nu pleci nicarieri pana nu termina autostrada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

As pleca eu dar din păcate eu nu-s făcut sa lucrez în colectivitate, mai mult de 6 luni nu am rezistat iar patron în vest nu ma vad ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Criza se va rezolva, dupa cum urmeaza :

Rezolvarea crizei

E august, un mic oras pe malul marii ..., in plin sezon, ploua torential de citeva zile, orasul arata de parca ar fi parasit.

Toti au datorii. (bineinteles)

Din fericire vine un rus bogat la un mic hotel cochet. Vrea o camera.

Pune o bancnota de 100$ pe masa receptionerului si se duce sa vada camerele..

Seful hotelului ia repede bancnota si se duce repede sa plateasca datoriile la macelar.

Acesta ia bancnota si se duce repede sa-si plateasca datoria la crescatorul de porci.

Acesta la rândul lui se grabeste sa-si plateasca datoriile la cel ce-i livreaza furaje pt. porci.

Cel cu furajele insfaca bancnota si alearga la prostituata pe care nu o mai platise demult. In timpurile astea de criza pina si ea oferea servicii pe datorie!

Prostituata ia bancnota in mână si se grabeste spre hotel, unde fusese cu clientii ultimele dăÅ£i si unde ramasese datoare, si pune bancnota pe masa receptionerului

In acest moment coboara rusul, dupa ce a inspectat camerele, spune ca nici o camera nu-i place, isi ia bancnota si paraseste orasul.

Nimeni nu a castigat ceva, insa intregul oras traieste acum fara datorii si priveste optimist in viitor !

N.A. Textul nu imi apartine insa m-a amuzat teribil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna rau asta. hai ca mi-ai facut ziua!  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Una buna de sezonul reducerilor:

O familie de viermi traia intr-un rahat.

Micul vierme o intreaba pe mama sa:

Mama, noi am putea

trai intr-un mar?

Da, fiule, am putea trai intr-un mar.

Mama, noi am putea trai intr-o banana?

Da, fiule, am putea trai intr-o banana.

Atunci, mama, de ce traim intr-un rahat?!?

Pentru ca suntem patrioti si asta e tara noastra, fiule.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce adunatura de retardati am vazut azi in Parlament...

De abia azi mi-am dat seama de ce populatia Romaniei scade permanent...

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropos - cind "intineresc" aia din parlament, ca numai subrezi vad pe-acolo cu j-demii de salarii...si afaceri...si ponturi...si tunuri...macar sa fie mai tineri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica sa ne fure unii mai necopti, da jmekeri?

merci, prefer sa le dau un jet ca asta  :violent5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ia uite ce ne pregateste noua europa. emigrati, cei care puteti , in Germania, Franţa, Olanda, Austria şi Finlanda .va veni timpul cind nici demonstratiile nu vor mai fi posibile. din cauza asta.

aceste tari inca nu au mecanisme sa va opresca sa emigrati acolo. INCA !

ps. daca nu va puteti rupe de romania, macar puneti-va copiii sa invete germana, olandeza, finlandeza, limbi rar invatate in romania si in europa. macar ei, copiii, sa aiba o sansa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

spre exemplu :

am un fin, director la rompetrol : salariu 1500e net + masina + alte avantaje + siguranta locului de munca

fina : director economic la o companie privata , 900 e net + masina + alte avantaje.

copilul : 25 ani a terminat facultatea anul asta (un copil silitor si serios)

impreuna au 2 apartamente , platite integral, n-au datorii de nici un fel.

nu au probleme cu parintii, si alte rude.

renunta la tot si pleaca in olanda. aici n-au viitor.

ps. n-au pe nimeni in olanda , sa-i ajute.

exista , la un moment dat , in viata noastra un punct unde trebuie sa iei decizii, ca apoi sa beneficiezi de urmarile bune sau rele ale ei. (citat dintr-un clasic in viata : bogdanG)

Share this post


Link to post
Share on other sites

in canada merge softul. bine, bine.

munca fizica e sclavagism. daca nu apuci sa-ti pui in valoare calificarile pe care le ai te intorci inapoi , sau, ca cel mai multi, ramii acolo ca ti-e rusine sa revii.

in canada, vara pica intr-o joi dupa-masa si tine fix 1 ora.

nu te imprieteni cu europeni acolo.

SI NU TE DUCE IN ZONA DE LIMBA FRANCEZA !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu acum ma gândesc destul de serios sa schimb ceva, nu È™tiu cum o sa reuÈ™esc sa-mi cresc copilul in acest mediu È™i când zic mediu nu ma refer la poluare È™i noxe ci la poluarea fonica pe care o fac vecinii mei, vreau sa-mi cresc copilul intr-un loc unde nu răsună manele, înjurături, sirene, motoare ci unde se aud doar ciripelele .

Mor de ciuda când ma suna un prieten din SUA si el aude de la mine sirene de politie/salvare/pompieri iar eu aud la el cum canta vrăbiuÈ›ele È™i sta la 80m de autostrada dar nu se aud maÈ™inile din cauza gardurilor antifonice, or fii americanii cum vreÈ›i voi dar confortul de acolo e maxim .

Ma gândesc ca poate o casa lângă BucureÈ™ti ar rezolva problema, are naÈ™ul meu în Tunari È™i e tare fun, gradina, ciripele, ham ham ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si scoala, tot in tunari ?tot in romania ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate da, scoala tot in RO :( 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu spuneai ca ai niste hectare in Ardeal ? Daca vrei sa te muti acolo (si sa-mi dai si mie o bucata sa fac o casa acolo), putem deveni vecini.  8)

Si acolo cred ca nu se aud manele/sirene/motoare/urlete de sotii batute, etc.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si unde ducem copiii la scoală ? Este la 30km de Turda pe un drum vai de mama lui dar peisajul este mirific, momentan plin de basculante pana termina astia autostrada lu peste .

Problema cu È›ara asta e infrastructura, chiar È™i cu furturile peste măsura tot trebuia făcut un efort È™i terminat ce a început CeauÈ™escu, proiectul autostrăzii A2 datează din 1987, odată cu terminarea tronsonului FeteÈ™ti-Cernavodă, putem continua discuÈ›ia cu atomo-centrala Cernavodă.

A zis Nicu CeauÈ™escu o vorba: "voi în 20 de ani nu o sa zugrăviÈ›i ce a construit tata într-un an"  È™i mare dreptate a avut .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vai,cum poti sa spui asta...in economia de piata concurenta duce la performanta...problema la noi ca firmele sunt de partid si contractele de la partid se dau...asa ca in 100 de ani se va zugravi ce a construit poporul ,nu Ceausescu...iar bineinteles ca litru de vopsea va costa de 10 ori mai mult decat in orice alta tara si vor trebui de 10 ori mai multe cantitati de vopsea....dar daca nu vor mai ramane bani,nu-i nimic,mai taiem din salarii si pensii....

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate e f. mult adevar in ironia ta.  :rolleyes2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now