Victor

Ati folosi masina personala pt job?

Ati folosi masina personala, actuala, pt job?   35 votes

  1. 1. Ati folosi masina personala, actuala, pt job?

    • Da
      15
    • Nu
      20

Please sign in or register to vote in this poll.

37 posts in this topic

Recent am primit un job decent platit dar care necesita deplasari f. dese in Judetele: Neamt / Bacau / Harghita / Covasna / Vrancea. Pozitia una destul de importanta, multinationala intrata in Romania anul trecut, cu perspective de dezvoltare pe viitor, un job in care imi place ceea ce fac si imi fac singur programul.

Problema este ca trebuie sa imi folosesc masina proprie pt. aceste deplasari si se deconteaza banzina si uzura in cuantum de 1500 lei. Pe luna fac aprox. 3000 km. Cu un plin de 200 lei fac aproape 800 km fara sa merg la consum, deci 800 lei benzina si mai raman 700 pt. intretinere. Mentionez ca vor merge doar in intretinerea masinii. Daca se justifica, mi-au spus ca se suplimenteaza suma de 1500.

Ma intereseaza daca voi ati baga masina pe care o detineti in momentul de fata la munca asta. Sau pe a mea  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca se plateste ceea ce faci si tu ca persoana esti multumit cred ca merita.Doar tu conduci,nu altu ;D

Plus ca Volvo nu i o masina de  tinut "tablou"(cred) ci de alergat. :rolleyes2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Eu am folosit-o si pe gratis. Bineinteles, cu respectul cuvenit: in fata se pun centurile, nu duc colegi mai multi decat cate locuri sunt, nu se mananca si nu se fumeaza in masina, nu transport bunuri care nu incap in portbagaj, nu se pune nimic sub luneta s.a..

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu pentru ca consuma cam mult mai ales in oras:(

in rest la cum merge DA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In situatia ta DA, daca crezi ca iesi pe plus. Si din ce spui sant convins ca iesi.

In situatia mea NU. Metroul este: mai rapid, mai lejer (dpdv al stresului) si nu in ultimul rand MULT MAI IEFTIN. Cred ca ar fi prostie curata sa ma duc cu ea la munca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3000 de kilometrii pe luna sunt f mult.

In 2-3 ani e praf masina. O sa vezi dintr-o data cum pica piesele in cascada.

Eu am folosit-o la munca pentru deplasari si acum regret. Kilometrajul se razbuna la un momentdat, iar aici ia in calcul ca la atatia kilometrii (in plus) iti maresti si sansele de incidente rutiere... iar calitatea drumurilor pe care vei merge, nu o vei putea alege intodeauna.

Vezi ca trebuie sa fie pe net undeva un grafic si un calcul exact despre cum se calculeaza uzura unei masini "de firma" in functie de km parcursi.

Daca e un job super bun din care iti vei permite sa schimbi masina odata la 3-4, maxim 5 ani... incearca. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

3000 de kilometrii pe luna sunt f mult.

In 2-3 ani e praf masina. O sa vezi dintr-o data cum pica piesele in cascada.

Eu am folosit-o la munca pentru deplasari si acum regret. Kilometrajul se razbuna la un momentdat, iar aici ia in calcul ca la atatia kilometrii (in plus) iti maresti si sansele de incidente rutiere... iar calitatea drumurilor pe care vei merge, nu o vei putea alege intodeauna.

Vezi ca trebuie sa fie pe net undeva un grafic si un calcul exact despre cum se calculeaza uzura unei masini "de firma" in functie de km parcursi.

Daca e un job super bun din care iti vei permite sa schimbi masina odata la 3-4, maxim 5 ani... incearca. ;)

Masina am cumparat-o pe viata, fara gandul de revanzare.

Harghita si Covasna din cate imi aduc aminte, sunt praf la drumuri dar pana la urma toata tara asta este praf si pulbere, cu drumuri din Evul Mediu.

Mai vreau sa negociez cu ei un CASCO platit integral si incheiat full. Eu nu sunt adeptul banilor aruncati dar daca tot imi folosesc masina atat de mult ...

Bun cred ca este peste 3-4 luni maxim dar nu ma gandesc in urmatorii 5 ani la alta masina. Totusi niciodata nu spun niciodata  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Daca e un job super bun din care iti vei permite sa schimbi masina odata la 3-4, maxim 5 ani... incearca. ;)

... raman 700 pt. intretinere. Mentionez ca vor merge doar in intretinerea masinii. Daca se justifica, mi-au spus ca se suplimenteaza suma de 1500.

Ma intereseaza daca voi ati baga masina pe care o detineti in momentul de fata la munca asta. Sau pe a mea  :D

700+1500=2.200/luna x 2luni=4.400=1.000E...=6.000E/an x 5ani=30.000E=volvo nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as folosi-o pe-a mea. Vorbesc de masina in general, nu neaparat de volvo.

Pai d-aia am luat-o, ca ma simt bine in ea si-mi ofera confort si alte satisfactii. Pai daca 5 zile pe saptamana ma plimb cu cine stie ce masina de servici, in timp ce investitia mea rugineste in fata blocului... ce-am facut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

victor, 1500 e salariu, sau in plus la salariu? cred ca daca e vorba de multinationala sunt bani in plus. eu as fi de acord sa o pun la treaba, mai ales ca 3000/luna nu e mult, o medie de 100/zi. mai adaugam faptul ca e o placere sa conduci volvo zilnic , dar sa fii totusi atent la colegii lui nelu, poate te lasa fara permis. e vorba despre distributie medicamente cumva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e de mers la drum lung, afara din oras, da. Masina nu se uzeaza asa rau daca mergi la drumuri lungi. Mai ales ca-ti raman 700 ron lunar pt intretinere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate drumurile lungi facute in RO mai presupun ceva, cate un parbriz spart, ciupituri capota+bara fata de la pietricele, matuirea farurilor si 40.oookm/an care dauneaza pretului de revanzare al masinii.

Asa suna frumos 180E/luna, dar o data la 4 luni trebuie facuta revizia, nu stiu daca mai este o afacere .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce drumuri sunt prin Harcov mai bine cu un logan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loganul este cea mai buna masina pt astfel de treburi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima investitie va consta in statie CB  :D

La asta ma gandeam si eu. Conduc o masina care imi place si imi ofera siguranta si confort si mai sunt si platit pt. asta  :D  In ceea ce priveste uzura... este iminenta. Macar am bani sa investesc in ea.

@alin_ux, sunt pe langa salariu si nu, nu este distributie medicamente, sunt sesiuni de traininguri pt. angajatii unor banci.

Logan, n-am de unde sa scot  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zic si eu, cu 700 ron poti plati un leasing la un logan chel. La sfarsit te scapi de el, e in garantie asa ca nu platesti intretinerea, etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ca sa ai confort iei frumusel scaunul "dupe" S40 si il introduci in Logan, o sa ai confort de confort ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sepukku : daca nu ma duc cu main maschinen la serviciu, ce sa fac cu ea? sa ies duminica la biserica? sau sa ma buzunareasca tiganii prin troleybus? si sa o sterg de praf din sambata in sambata?  nici metroul nu-mi mai place acu chit ca e mai ieften, dimineata te simti mai sigur si,

de ce nu, un pic boier  ;D  ca daia ai luat-o, sa te sui in ea si sa pleci unde ai treaba  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sepukku : daca nu ma duc cu main maschinen la serviciu, ce sa fac cu ea? sa ies duminica la biserica? sau sa ma buzunareasca tiganii prin troleybus? si sa o sterg de praf din sambata in sambata?  nici metroul nu-mi mai place acu chit ca e mai ieften, dimineata te simti mai sigur si,

de ce nu, un pic boier  ;D  ca daia ai luat-o, sa te sui in ea si sa pleci unde ai treaba   :D

Pai eu stau in Titan si lucrez la Aviatorilor. Daca n-ar trebui sa schimb la unirea as ajunge in maximum 30 minute de cand ies din casa la job. Asa mai pierd maximum 10. Uneori e inghesuiala intr-adevar dar n-as schimba metroul pe nimic. Vine foarte repede si nu stau decat 10 minute efectiv in fiecare garnitura. Cu masina fac cel putin 1 ora. E foarte aglomerat. Se merge bara la bara. Ma umplu de nervi, ca sa nu mai zic de pericolul de accidente. Si nu uita nici aspectul financiar, care dupa cum vezi a inceput sa conteze din ce in ce mai tare. Cred ca mi-ar trebui 3-400 RON lunar ca sa merg cu ea la munca. In metrou sant oameni spalati si civilizati. Rar se mai suie o gasca de muncitori dar si aia sant oameni cinstiti, n-am fost martor niciodata la nici o magarie si tot merg cu el de 7-8 ani. Si mai e un aspect. Cred ca am citit in astia 7-8 ani mai mult decat in toata scoala la un loc pe metrou  ;D. Daca vorbim insa de RATB, discutia se schimba si iti dau dreptate.

E adevarat, am dat o caruta de bani ca sa stea 5 zile in fata blocului  ;D dar mi-a placut foarte mult modelul  ;D. O folosesc aproape exclusiv in weekend. Si am in 18 luni aproape 25.000 km. Ma mai duc la parinti cu ea, mai fac un munte , o mare in general cel putin 2-300 km pe weekend.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti, discutia era despre folosirea masinii in interes de servici nu de folosirea masinii pt a merge la munca .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am masina de serviciu dar daca mi s-ar deconta cheltuiala as pleca cu volvo in tara....logic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am folosit masina in interes de serviciu. Si o voi mai folosi, doar atunci cand e cazul, strict pe deplasari lungi. Avantajul meu este ca se deconteaza combustibilul iar cauciucurile de sezon mi le-a cumparat firma. Iar pana acum am facut doar vreo 2000 de km intr-un an de zile.

Daca as fi in situatia lui Victor, nu cred ca as baga Volvo la inaintare. M-as orienta catre un Logan sau altceva mai ieftin. Drumurile din RO nu se preteaza la a-ti strica masina personala in interes de serviciu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu l-as baga! decat sa conduc zilnic un Logan, mai bine conduc volvo; doar e masina si trebuie  condusa nu sa stea in garaj cu praful pe ea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now