Roberto

HU

17 posts in this topic

Am o intrebare, dupa cum probail stiti planuiesc sa imi iau un S60 SH din 2001 probabil benzinar, se poate schimba HU-ul (Head Unit-ul, radiocd-ul ) ca am inteles ca sunt echipate cu radio cd fara mp3 si alte chichite, ma intereseaza daca pot sa imi pun un HU Sony cu USB, sau ma rog un HU modern, atata ma intereseaza in rest cam totul va ramane original, daca mai stiti ce se poate si ce nu se poate schimba la S60 fata de masinile de duzina din ziua de astazi va rog precizati, vreau sa ma documentez cat mai mult inainte sa imi iau aceasta bijuterie.

Thx

              Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ce ? Vreau sa stiu daca pot pune un HU pe care il am acum, un sony cu USB si cu Bluetooth ca sa pot folosi telefonul mobil, si voiam sa stiu daca se poate fara a face modificari bordului, atata tot, in rest nimic.

AAAAA, acuma m-am prins, stai linistit sunt un pasionat de masini nu un maniac care vrea sa-si "bage" bass si manele in portabagaj si sa faca drifting pe strada noaptea, din potriva sunt dezamagit cand vad ce maniaci umbla pe strada si ce fac cu saracile masini si cum se joaca cu viata altora, sunt impotriva acestui lucru.

In felul asta cu HU-ul pe care il am pot folosi functia hands-free de la telefonul mobil, si da sunt un adept al tehnologiei :P, imi plac gadget-urile care iti fac viata mai usoara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste Sectiunea "Cum sa" din Volvo S60, poti pune si pe cel original bluetooth...Si da poti schimba cu totul sistemul original, dar numai o masca 3DIN costa peste 400RON :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, am vazut ghidurile (misto din partea ta) dar, eu nu vreau sa instalez sistem bluetooth separat, ma intereseaza doar daca pot inlocui cdplayer-ul original cu unul nou, fara alte investitii sau modificari ale bordului, sa inteleg ca trebuie schimbata masca pt ca nu se potriveste pe cdplayer-ele de duzina de astazi ? Atunci e nasol rau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa-l pui si fara masca numai ca se va vedea urat. Masca completeaza spatiul ramas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, trebuie sa ma duc intro zi in piata de masini sa vad daca gasesc un S60 din 2001 sa vad bordul si sa imi fac o parere cam cat de urat ar arata.

Are cineva  o poza cu un bord de S60 2000 sau 2001 ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici o poza. Toate arata in linii mari cam le fel. Telefonul poate lipsi casetofonul poate fi HU 403, HU 603, Hu 803, ULTIMUL ARE O MAGAZIE DE 4 CD-URI SI DOLBY SURROUND, insa trebuie sa fi tare norocos sa gasesti un S60 cu un asemenea head unit.

post-68-12877845012028_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

arghh, deci adio mp3, ma gandesc ca o masca special facuta costa mult de tot daca o fac la reprezentanta, altundeva nu se poate face ? simpla sa fie nu cu multe chichite.

Mersi kadudu ca ai atasat poza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice masca e simpla :)) E doar o rama si atat, dar costa peste 400RON.....pentru ca e adusa doar pe piese originale....ajunge in tara la a 6-7a mina.... Asta e....singura chestie este sa gasesti masina fara HU ca sunt si S60 din astea....atunci ai rezolvat din start problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites
:o, eu ma refeream nu se poate "construi" undeva o masca din plastic dupa forma originalei doar cu alte gauri, stiu eu, trebuie sa fie ceva firme care se ocupa cu chestii din plastic nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plasticele se toarna la cald, cu presiune, in forme deja facute. Este foarte greu sa faci niste matrite doar ca sa realizezi O piesa, si costurile nu-si au rostul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yewee, am gasit pe 4caraudio.ro la 80 de RON super ieftin in comparatie cu cat ma costa una la reprez. sau sa comand una sa-mi fie facuta.

Mersi persoanei care a postat site-ul in area Piere Volvo, recomand si voua site-ul gasiti multe acesorii precum masti etc.

Thx la toti

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la mine luai originala tot cu 800.000 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are importanta ca de la tine sau de la ei cpnteaza ca am gasit, mersi oricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now